Johnson neuznal porušování covidových opatření ve vládě, pokutám navzdory

Britský premiér Boris Johnson nadále odmítá připustit, že on nebo pracovníci jeho vlády porušovali opatření zavedená v boji proti koronaviru, ačkoli londýnská policie v úterý ohlásila první pokuty v souvislosti se sešlostmi ve vládních budovách.

Boris Johnson

Johnsonův mluvčí dnes na brífinku uvedl, že respektuje stanovisko vyšetřovatelů, odmítl jej však podpořit. Vicepremiér Dominic Raab se přitom předtím vyjádřil v tom smyslu, že covidové restrikce uvnitř vlády porušeny byly.

Londýnská policie v úterý uvedla, že pověřila příslušný orgán vydáním 20 oznámení o pokutách na základě vyšetřování údajných večírků v premiérském sídle a jiných vládních objektech v čase koronavirových lockdownů. Vyšetřování začalo poté, co britská média na podzim informovala o celé řadě problematických sešlostí, z nichž některých se účastnil i premiér Johnson. Policie se zabývá celkem 12 incidenty a ohlásila, že mohou přijít i další pokuty.

Johnson od počátku trvá na tom, že k žádnému porušování nařízení v Downing Street nedošlo. Toto stanovisko dostalo zásadní ránu už na konci ledna, kdy vysoce postavená vládní úřednice v předběžné zprávě popsala "selhání" v premiérské kanceláři a mimo jiné uvedla, že některé zkoumané akce se neměly konat. Johnson poté ohlásil změny ve fungování svého úřadu, provinění proti pandemickým předpisům ale nadále odmítal.

Nepřipouští je ani poté, co policie navrhla pokuty "za porušení regulací spojených s covidem-19". Britská média zdůrazňují, že oznámení o pokutě není to samé, jako soudní verdikt o vině a že adresáti jej mohou napadnout. Krok nicméně znamená, že v očích vyšetřovatelů daná osoba porušila zákon.

V tomto duchu se dnes vyjádřil i ministr spravedlnosti Raab, který řekl, že vládní pracovníci, kteří oznámení o pokutě obdrží, porušili covidová opatření. Raab také uznal, že premiér Johnson v souvislosti s aférou zvanou partygate neříkal vždy na půdě britského parlamentu pravdu.

V Dolní sněmovně se o skandálu mluvilo i dnes, když ministerský předseda předstoupil před poslance k pravidelným interpelacím. Když se jej ovšem lídr opozičních labouristů Keir Starmer, "proč je ještě tady", Johnson se k vydávaným pokutám nevyjádřil. "Samozřejmě... vyšetřovatelé musí pokračovat se svou prací... My mezitím budeme pokračovat ve své práci," řekl.

Jednou z klíčových otázek je nyní to, zda bude mezi pokutovanými i sám Johnson. Prozatím vývoj policejního vyšetřování neoživil volání po jeho rezignaci, která v zimě přicházela z řad poslanců vládní Konzervativní strany. V médiích se při tom mluví o tom, že premiérovi pomohla eskalace krize kolem Ukrajiny, která úvahy o sesazení Johnsona vytlačila do pozadí.

Ukrajinští partyzáni podle tisku dokázali v Melitopolu vyhodit do vzduchu…

18.05.2022 22:07 Aktualizováno Ukrajinští partyzáni dokázali v okupovaném Melitopolu na jihu země vyhodit do povětří ruský obrněný…

Cesta Finska a Švédska do NATO: Aliance očekávala reakci Moskvy, ne Turecka

18.05.2022 21:45 Když Finsko a Švédsko naznačily, že uvažují o historickém rozhodnutí vstoupit do NATO, očekávala…

Švédsko a Finsko podaly žádost o přijetí do NATO. Česká vláda je pro,…

18.05.2022 21:12 Aktualizováno Švédsko a Finsko dnes učinily klíčový krok na cestě do Severoatlantické aliance. Zástupci obou zemí…

ON-LINE 84. den války: Ruská vojska pokračují v palbě podél celé linie…

18.05.2022 19:27 Aktualizováno Ruská vojska pokračují v palbě podél celé linie střetu v oblasti Doněcku na východě Ukrajiny. Na…

Západní sankce mají na Rusko podle USA mimořádný dopad

18.05.2022 18:33 Západní sankce mají na ruské hospodářství mimořádný dopad, země čelí recesi a vysoké inflaci. Dnes…

EU chystá pro Ukrajinu půjčku devět miliard eur i fond dlouhodobé pomoci

18.05.2022 17:28 Evropská komise dnes navrhla poskytnout Ukrajině půjčku ve výši devět miliard eur (222,3 miliard…

Univerzita Johnse Hopkinse potvrdila milion mrtvých v USA v souvislosti s…

18.05.2022 16:50 Aktualizováno Hranici jednoho milionu úmrtí už překročila také americká bilance covidu-19 sestavovaná Univerzitou…

Kvůli Rusům hrozí podle Berlína největší hladomor od konce druhé světové…

18.05.2022 16:39 Aktualizováno Kvůli ruské invazi na Ukrajinu hrozí světu největší hladomor od druhé světové války. Dnes to na…

O novém náčelníkovi generálního štábu bude jasno v červnu, uvedla…

18.05.2022 16:20 Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) dnes s prezidentem Milošem Zemanem jednala o novém…

Požadavky Bruselu k ukončení závislosti na Rusku jsou dle expertů reálné

18.05.2022 15:59 ožadavky Evropské komise, jejichž pomocí chce v příštích letech ukončit závislost EU na energiích…

Související:

Nejnovější