Johnson promluví v parlamentu, Británie oznámí další sankce

Boris Johnson
Boris Johnson, foto: Facebook Boris Johnson
Pavel Dratva , ČTK 24. února 2022 10:08 | akt. 24. února 2022 11:31
Sdílej:

V Británii kvůli útoku na Ukrajinu zasedla vládní komise pro mimořádné události Cobra a premiér Boris Johnson, který jí předsedal, se chystá pronést živě přenášený projev k národu a promluví také v parlamentu. Ministerský předseda na twitteru napsal, že ruská invaze na Ukrajinu je "pro kontinent katastrofou". Podle náměstka ministerstva zahraničí Jamese Cleverlyho vláda chystá další razantní sankce proti Rusku.

Johnson se připojí také k telefonické schůzce lídrů skupiny zemí G7 a vyzval k mimořádnému jednání představitelů zemí Severoatlantické aliance.

"Jsem konsternován děsivými událostmi na Ukrajině a mluvil jsem s prezidentem (Volodymyrem) Zelenským, abych s ním probral další kroky. Prezident Putin si zahájením nevyprovokovaného útoku na Ukrajinu zvolil cestu krveprolití a destrukce. Británie a její spojenci rázně odpoví," napsal Johnson v první reakci na twitteru. "Stojíme za Ukrajinou a budeme s našimi mezinárodními partnery pracovat na tom, abychom na tento děsivý akt agrese patřičně odpověděli," napsala na twitteru ministryně zahraničí Liz Trussová.

"Tváří v tvář zlu, které Putin rozpoutal, není čas na vytáčky. Jeho činy představují vážnou hrozbu pro mezinárodní pořádek," napsal na twitteru lídr labouristické opozice Keir Starmer. "Máme před sebou temné dny. Ale Putin dostane stejnou lekci jako evropští tyrani minulého století: odhodlání světa je mnohem silnější, než si umí představit, a touha po svobodě hoří víc než kdy jindy. Světlo zvítězí," dodal.

Cleverly sdělil, že britská vláda chystá další bezprecedentně tvrdé sankce. Ve vyjádření pro stanici Sky News náměstek obvinil Vladimira Putina, že se pokouší obnovit "rozpínavé a caristické Rusko". Podle něj má Londýn obavy, že se ruské jednotky pokusí obsadit metropoli Kyjev.

V úterý Británie oznámila první sankce vůči Rusku, míří na tři jednotlivce a několik bank. Konkrétně jde o podnikatele Gennadije Timčenka a bratry Borise a Igora Rotenbergovy kvůli jejich úzkým vazbám na Putina. Cílem sankcí jsou aktuálně i banky Rossija, IS Bank, General Bank, Promsvjazbank a Black Sea Bank.

Stalo se
Sport
Hokej, ilustrační foto

Češi vítězně vstoupili do MS v hokeji. Podruhé hrají už dnes

Čeští hokejisté v pátek během úvodního dne turnaje vstoupili do letošního světového šampionátu. Vítězně, protože nad Dánskem zvítězili 4:1. Už dnes čeká národní tým druhé představení na mistrovství světa ve Švýcarsku. I v sobotním zápase budou favoritem. 

České celebrity
Ondřej Brzobohatý

Gentleman Brzobohatý. Rozvod s Danielou doprovázejí překvapivé scény

V českém šoubyznyse se tento týden řeší zejména další rozvod Ondřeje Brzobohatého, tentokrát s moderátorkou Danielou Písařovicovou. Doprovázejí ho však scény, které byste u rozcházející se dvojice lidí rozhodně nečekali. 

České celebrity
Jaromír Soukup

Soukup proti Dopitovi. Vypukla další medializovaná soudní bitva

Často se říká, že české justici trvá příliš dlouho, než vyřeší některé případy. Občas si ale člověk musí říct, že není divu. Například v souvislosti s neustálými spory mezi Jaromírem Soukupem a Agátou Hanychovou. 

Světové celebrity
Phil Collins

Phil Collins dokázal, že ještě neumírá. Objevil se na veřejnosti

Britský hudebník Phil Collins se po delší době objevil na veřejnosti, když zavítal do Buckinghamského paláce. Pětasedmdesátiletý zpěvák a bubeník se zúčastnil oslav 50. výročí založení charitativní organizace The King's Trust, kterou v minulosti pod názvem The Prince's Trust založil král Karel III. Na prestižní společenské akci nechyběla řada dalších známých osobností, jako jsou herci Benedict Cumberbatch, Idris Elba a George Clooney s manželkou Amal, nebo zpěvák sir Rod Stewart, se kterým se Collins vyfotografoval.