Johnson vyzval Rusy, aby sdíleli pravdu o ruských zvěrstvech. Švédsko zahájilo vyšetřování válečných zločinů

Švédští žalobci dnes zahájili předběžné vyšetřování možných válečných zločinů na Ukrajině a vyzvali svědky, aby se přihlásili. Podle agentury Reuters to dnes oznámila švédská prokuratura. Britský premiér Boris Johnson vyzval Rusy, aby pravdu o zvěrstvech na Ukrajině sdíleli.

Boris Johnson

Úřad uvedl, že účelem vyšetřování je co nejdříve zajistit důkazy, které by mohly být použity u švédských nebo mezinárodních soudů. Vyzval oběti i všechny, kdo byli na Ukrajině svědky násilí páchaného na civilistech, aby kontaktovali švédské úřady.

"Na základě dostupných informací o situaci na Ukrajině existuje důvod se domnívat, že byly spáchány závažné válečné zločiny," uvedla švédská prokuratura ve svém prohlášení s tím, že v současné době nemá žádné podezřelé.

Americký prezident Joe Biden v pondělí obvinil ruského prezidenta Vladimira Putina z válečných zločinů a vyzval k soudnímu procesu. Jeho vyjádření se týkalo událostí v ukrajinském městě Buča, kde podle ukrajinských úřadů ruská okupační vojska zavraždila kolem 300 civilistů. Kreml uvedl, že obvinění Západu z válečných zločinů jsou "obludným podvrhem".

Johnson vyzval Rusy, aby sdíleli pravdu o zvěrstvech na Ukrajině

Johnson dnes zveřejnil video, v němž apeluje na Rusy, aby sdíleli pravdivé informace o "zvěrstvech", která páchají ruská vojska na Ukrajině. Výzvu ministerský předseda zahájil a uzavřel v ruštině a mimo jiné prohlásil, že Rusové si zaslouží znát pravdu a fakta. Pokud by věděli, jaká je realita, válku na Ukrajině by podle Johnsona nepodporovali.

Spojené státy a evropské země, včetně Británie, po zveřejnění snímků zabitých civilistů v ukrajinském městě Buča nedaleko Kyjeva obvinily Rusko z válečných zločinů.

Moskva, která tvrdí, že provádí "speciální vojenskou operaci" s cílem Ukrajinu "denacifikovat", obvinění odmítla s tím, že jde o podvrh, který má očernit ruskou armádu.

Americký prezident Joe Biden označil ruského prezidenta Vladimira Putina za válečného zločince a vyzval, aby byl postaven před soud. Rusko považuje Bidenovy komentáře za nepřijatelné a neodpustitelné.

"Ruský lid si zaslouží pravdu, zasloužíte si fakta," uvedl Johnson v projevu, který zveřejnil na twitteru. "Svět zděsila zvěrstva páchaná ruskými jednotkami v Buči, Irpini a jinde na Ukrajině. Zmasakrovaní civilisté - zastřelení s rukama svázanýma za zády, ženy znásilněné před svými malými dětmi, surově spálená těla naházená do hromadných hrobů nebo ponechaná na ulici. Tyto zprávy jsou tak šokující a tak odporné, že není divu, že se je před vámi vaše vláda snaží utajit," uvedl britský premiér.

"Váš prezident ví, že byste tuto válku nepodporovali, pokud byste viděli, co se děje," řekl Johnson. "Ví, že tyto zločiny podrývají důvěru každé ruské matky, která hrdě mává na rozloučenou svému synovi, jenž míří do armády. Ví, že jsou skvrnou na cti samotného Ruska," dodal.

Johnson zároveň vyzval Rusy, aby pomocí virtuální privátní sítě (VPN) získávali nezávislé informace o válce na Ukrajině a přesvědčili se tak na vlastní oči.

"A když najdete pravdu, podělte se o ni. Ti, kdo jsou za to zodpovědní, budou pohnáni k zodpovědnosti, a historie si bude pamatovat, kdo odvrátil zrak," řekl britský premiér a v ruštině dodal: "Váš prezident je obviněn z páchání válečných zločinů. Ale nevěřím, že jedná vaším jménem."

Putin se údajně sešel s čečenským vůdcem Ramzanem Kadyrovem

28.09.2023 18:00 Ruský prezident Vladimir Putin se údajně sešel s čečenským vůdcem Ramzanem Kadyrovem. Uvedla to…

Navalnyj bude přemístěn na samotku pro "nenapravitelnost". Stráví tam rok

28.09.2023 15:23 Vězněný ruský opoziční lídr Alexej Navalnyj bude přemístěn na samotku pro údajnou "nenapravitelnost…

V Bratislavě muž střílel po kolemjdoucích, policisté ho zastřelili

28.09.2023 11:07 K dramatickým chvílím došlo dnes v noci v bratislavské části Dúbravka. Z okna bytovky tam náhodně…

Náhorní Karabach se na konci roku stane součástí Ázerbájdžánu

28.09.2023 09:55 Náhorní Karabach bude jako neuznaný státní útvar na konci roku definitivně zrušen. Prezident…

Fico by v září vyhrál slovenské volby, ukázal průzkum

27.09.2023 21:46 Slováci se seznamují s výsledky posledních předvolebních průzkumů, než o víkendu odevzdají hlasy v…

Německo reaguje na migraci, zesílí kontroly na hranicích s ČR

27.09.2023 19:01 Německo ve středu oznámilo, že policejní hlídky zesílí kontroly podél pašeráckých tras na hranicích…

Nad světem se rýsuje stín zkázy, řekl Guterres. Varuje před jadernými…

26.09.2023 21:48 Generální tajemník OSN António Guterres varoval v úterý před narůstajícími závody v oblasti…

Soud zamítl odvolání Navalného, potvrdil mu trest 19 let za mřížemi

26.09.2023 19:10 V Moskvě bylo zamítnuto odvolání ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného a jeho dřívější trest…

Kim Čong-un dostal varování od Soulu ohledně jaderných zbraní

26.09.2023 14:48 Jihokorejský prezident Jun Sok-jol v úterý varoval souseda, když prohlásil, že aliance Jižní Koreji…

Von der Leyenová v Praze oznámila schválení českého plánu obnovy

26.09.2023 13:19 Evropská komise schválila Česku upravený Národní plán obnovy, který přinese dodatečných 2,2…

Související:

Nejnovější