Britská vláda dnes v parlamentu představila návrh zákona, který jí má umožnit ignorovat rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva (ECHR) ohledně posílání migrantů do Rwandy, informovala agentura Reuters. Štrasburský soud minulý týden zablokoval plány na vyslání prvního deportačního letu s migranty do této africké země.
Londýn chce svým deportačním programem rozbít sítě pašeráků a odradit migranty od podstoupení nebezpečné cesty přes Lamanšský průliv. Plán, za nějž britská vláda v první fázi zaplatí Rwandě 120 milionů liber (asi 3,5 miliardy korun), ale kritizují mnozí politici, organizace na ochranu lidských práv či anglikánská církev.
Evropský soud pro lidská práva minulý týden jen několik hodin před odletem prvního naplánovaného letu do Rwandy rozhodl, že deportace musí být zastavena. Žadatele o azyl by mohla podle rozhodnutí soudu nenávratně poškodit.
Podle britského vicepremiéra a ministra spravedlnosti Dominika Raaba si ECHR vykládá Evropskou úmluvu o lidských právech "pružně", což způsobilo různé problémy.
Raab dnes řekl britským poslancům, že nový zákon posílí "britskou hrdou tradici svobody", zvýší míru respektu vůči demokratickým institucím a učiní britské ulice bezpečnějšími, píše BBC.
Raab také uvedl, že reformy posílí svobodu projevu, umožní "deportovat více zahraničních pachatelů a lépe chránit veřejnost před nebezpečnými zločinci".
Návrh zákona, který představil kabinet premiéra Borise Johnsona, podle Reuters stanoví, že britský nejvyšší soud, který let do Rwandy povolil, má právní nadřazenost. Je v něm také zformulováno, že britské soudy se vždy nemusí řídit rozhodnutími štrasburského soudu.
Stínová ministryně spravedlnosti Ellie Reevesová z Labouristické strany návrh zákona označila za "podfuk", který přinese "temné dny obětem zločinu, lidem v péči" i ženám, které se již nebudou moci odvolávat na Evropskou úmluvu o lidských právech, aby policii přiměly vyšetřovat případy znásilnění.
Podle právníků a lidskoprávních aktivistů plán omezuje práva občanů a dává větší pravomoci ministrům. Britské soudy v současnosti stejně nejsou rozhodnutími ECHR vázány.
Někteří zákonodárci vládnoucí Konzervativní strany chtěli, aby se Británie po rozhodnutí z minulého týdne zcela vyvázala z Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod. Raab uvedl, že to vláda nemá v plánu.
Napětí uvnitř britské královské rodiny podle nejnovějších odhalení předcházelo svatbě prince Harryho a Meghan Markle v roce 2018. Podle královské biografky Sally Bedell Smith byla Meghan některými členy dvora označována za „panovačnou“ poté, co odmítla návrhy zkušené organizátorky společenských akcí, Lady Elizabeth Ansonové, která měla pomoci se svatebními přípravami. Když byla Meghan dotázána na roli prince Harryho v přípravách, měla údajně suše odpovědět: „On bude psát z Afriky.“
Jennifer Lopez a Ben Affleck se rozhodli stáhnout svou bývalou společnou rezidenci v Beverly Hills z realitního trhu poté, co se jim více než rok nedařilo najít kupce. Rozhodnutí přišlo krátce po finálním ukončení jejich manželství, které trvalo dva roky a bylo oficiálně rozvedeno letos v lednu.
Herec Orlando Bloom naznačil své emocionální rozpoložení po nedávném rozchodu s popovou hvězdou Katy Perry. Na svém Instagramu sdílel sérii citátů slavného švýcarského psychiatra Carla Junga, které naznačují pocity osamělosti a smutku. Mezi citáty se objevilo například: „Osamělost nevzniká z nedostatku lidí kolem nás, ale z neschopnosti sdílet to, co je pro nás důležité,“ či „Ani šťastný život se neobejde bez určité míry temnoty.“
Britský princ Harry údajně nabídl králi Karlovi symbolickou „olivovou ratolest“ – pozvání na Hry Invictus, které se v roce 2027 uskuteční v Birminghamu. Pokud by monarcha nabídku přijal, podle královského experta by to mohlo znamenat mnohem víc než jen jednorázové gesto smíření. Richard Fitzwilliams pro Daily Express uvedl, že v takovém případě by princ Harry a Meghan Markleová velmi pravděpodobně požadovali jednu klíčovou věc: veřejné zviditelnění a společné fotografování.
Občas je těžké uvěřit tomu, na co jsou lidé schopni naletět. Kriminalisté z Prahy se v těchto dnech zabývají případem podvodu, jehož obětí se stal muž, který pod příslibem lásky zaslal veškeré své úspory neznámému člověku, jenž se vydával za slavnou hollywoodskou herečku Sandru Bullock.
Pavel Novotný ve středu nastoupil do pankrácké věznice v Praze, kde si odpyká tříměsíční trest odnětí svobody za porušení předchozí podmínky. Jak to v případě bývalého starosty bývá, z jeho nástupu za mříže se stala jedna velká show. Novotný si ještě řekl, co chtěl.
Svět fotbalu zasáhla tragická zpráva. Útočník anglického Liverpoolu a portugalské reprezentace Diogo Jota už žádné další starty či góly nepřidá. Ve věku pouhých 28 let tragicky zahynul ve Španělsku.
V Česku právě v těchto chvílích vrcholí aktuální vlna veder, kterou odpoledne a večer ukončí silné či velmi silné bouřky. Nová výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) upravuje územní platnost středečního varování, především co se týká bouřek.
Dvě na sebe navazující výluky zásadně ovlivní ve zbytku probíhajícího týdne provoz metra na lince C. Vlaky nebudou jezdit mezi stanicemi Nádraží Holešovice a I. P. Pavlova, respektive Pražského povstání. S omezením provozu je třeba počítat od čtvrtka až do neděle.
Helena Vondráčková oslavila v uplynulém týdnu 78. narozeniny a zase nechyběla na pódiu. Vystoupila například v Chrudimi, tedy nedaleko svého rodiště. Za dva roky ji ale čeká velká show k osmdesátinám. Jak se to domluvilo?
Neustálým turbulentním vývojem prochází vztah amerického prezidenta Donalda Trumpa a miliardáře Elona Muska. Po další kritice na adresu šéfa Bílého domu přispěchal jeden z nejbohatších lidí světa s pochvalou, když ocenil Trumpovy zásluhy o mír na Blízkém východě.
Petra Kvitová v úterý odehrála poslední zápas ve Wimbledonu, kde zaznamenala největší úspěchy individuální kariéry. Pořadatelé nejslavnějšího turnaje na to nezapomněli. Kvitová tak dostala možnost se rozloučit i slovy.