Jourová: Fico svými výroky pomáhá Kremlu

Věra Jourová
Věra Jourová, foto: European Union
Libor Novák 4. března 2024 20:33
Sdílej:

Místopředsedkyně Evropské komise (EK) Věra Jourová ostře kritizovala slovenského premiéra Roberta Fica za jeho výroky ohledně války na Ukrajině a změn v trestním právu. Jourová tvrdí, že Fico svými výroky nepřímo pomáhá Kremlu a oslabuje demokratické pojistky ve Slovensku.

Jourová k Ficově tvrzení pro aktuality.sk uvedla, že válka na Ukrajině byla zahájena již v roce 2014 "řáděním ukrajinských neonacistů". Podle ní šíření takových názorů přispívá k šíření ruské propagandy a zraňuje vztahy se spojenci v Evropské unii.

Ficovy výroky vyvolaly negativní reakce nejen uvnitř Slovenska, ale i v evropských politických kruzích. Například polský premiér Donald Tusk projevil nespokojenost a nedůvěru k Ficovým výrokům, což Jourová očekávala i od dalších politických lídrů v Evropě.

Kromě toho Jourová kritizovala změny v trestním právu, které prosadila Ficova vládní koalice. Tyto změny mimo jiné předpokládají snížení trestů za korupci a ekonomickou kriminalitu a zkrácení promlčecích dob trestných činů. Podle Jourové taková opatření oslabují právní rámec a boj proti korupci.

Jourová vyzvala politické vůdce v Evropě k většímu vyjádření nespokojenosti s Ficovými postoji a k důraznému hájení demokratických hodnot a zájmů Evropské unie.

I britský velvyslanec na Slovensku Nigel Baker zaujal kritický postoj vůči pozici Bratislavy k ruské invazi na Ukrajinu, zejména v reakci na prohlášení premiéra Roberta Fica. Vyjádřil překvapení nad Ficovými slovy, která naznačovala, že Západ nepodporuje mír na Ukrajině.

Slovensko odmítá poskytovat Ukrajině vojenskou pomoc, což premiér Fico zdůvodnil jako reakci na "militantní" summit v Paříži o pomoci Ukrajině. Velvyslanec Baker ve videu zveřejněném na sociální síti X uvedl, že ho překvapila ta část Ficova prohlášení, která naznačovala nedostatek zájmu Západu o mír na Ukrajině.

Baker také připomněl, že Slovensko je součástí Západu, včetně NATO a EU, a tvrdil, že tvrzení o nedostatku zájmu o mír jsou nepravdivá. Dále zdůraznil, že klíčem k míru je stažení ruských vojsk za mezinárodně uznávané hranice Ukrajiny, což by měla být podle něj nekontroverzní podmínka. Baker také připomněl Ficova slova, že Slovensko uznává tyto hranice.

Fico následně na facebooku uvedl, že ho šokovalo, jak se o politice jeho vlády vyjadřuje britský velvyslanec.

"Šokovalo mě i to, jak se na adresu politiky slovenské vlády vyjadřuje velvyslanec Británie na Slovensku N. Baker. Představte si, že by v Londýně vystoupil náš velvyslanec a bral by si do úst britskou vládní politiku a britského premiéra," napsal Fico na svém facebookovém profilu.

"Snad by bylo lepší, kdyby občanům Slovenska vysvětlil, jakou roli hraje bývalý britský premiér, když krátce po zahájení války na Ukrajině vyzval ukrajinské politické vedení, aby nepodepisovalo mírovou smlouvu s Ruskem, která zaručila Ukrajině perspektivu EU a vojenskou neutralitu," dodal.

Stalo se
Světové celebrity
Victoria Beckham

Victoria Beckham hlásí velký návrat ke Spice Girls!

Victoria Beckham se chystá spojit síly se svými bývalými kolegyněmi ze skupiny Spice Girls na novém animovaném projektu. Bude se jednat o jejich první společnou profesionální spolupráci po více než deseti letech, od vystoupení na závěrečném ceremoniálu olympijských her v Londýně v roce 2012.

Světové celebrity
Selena Gomez

Selena Gomez si podala Hailey Bieber. Pak svá slova rychle vzala zpět

Sociální sítě se staly dalším dějištěm dlouhotrvající rivality mezi Selenou Gomez (33) a Hailey Bieber (28). Selena Gomez se na Instagramu ostře vyjádřila poté, co se Hailey v rozhovoru zdánlivě navezla do její osoby a kosmetické značky. Manželka zpěvaččina ex-přítele Justina Biebera a zakladatelka značky Rhode Beauty prohlásila, že „necítí rivalitu s lidmi, kteří ji neinspirují“.

Světové celebrity
Ben Stiller

Ben Stiller se od svých dětí doslechl nepříjemnou pravdu

Režisér snímku Odloučení a syn slavných komiků Jerryho Stillera a Anne Meary, Ben Stiller, zkoumá své rodinné vztahy v novém dokumentu nazvaném Stiller & Meara: Nic se neztrácí. Během natáčení se otevřeně zabýval i svým vztahem k vlastním dětem, dceři Elle a synovi Quinovi. Na premiéře filmu na Newyorském filmovém festivalu 5. října Stiller magazínu People řekl, že jeho děti mu „jasně řekly, co udělal špatně“.

Světové celebrity
Elton John

Elton John má problém. Kvůli byznysu s brýlemi může přijít o miliony

Zpěvák Sir Elton John a jeho partner David Furnish se potýkají s nepříjemnými zprávami ohledně jejich společného podnikání. Společnost Elton John Optical Company Ltd, která spravuje příjmy z prodeje jejich brýlové kolekce, údajně čelí značným finančním potížím. Z nejnovějších finančních dokumentů vyplývá, že firma dluží více než 3,7 milionu liber.