K Mariupolu míří konvoj s pomocí, evakuovat má civilisty

Do jihoukrajinského Mariupolu míří konvoj 45 autobusů s humanitární pomocí, které mají následně z obléhaného města evakuovat civilisty. Oznámila to dnes místopředsedkyně ukrajinské vlády Iryna Vereščuková. Moskva dříve v oblasti vyhlásila dočasné příměří. Vicepremiérka později uvedla, že Rusové konvoj s autobusy zadrželi na kontrolním stanovišti ve Vasylivce, která se nachází mezi Záporožím a Berďanskem.

Mariupol, Boulevard Shevchenka 359

Ruské ministerstvo obrany večer podle agentury TASS sdělilo, že otevře humanitární koridor z Mariupolu do Záporoží v pátek.

Podle ruského generála Michaila Mizinceva se Moskva rozhodla na základě žádosti, kterou ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi předložili francouzský prezident Emmanuel Macron a německý kancléř Olaf Scholz.

"Děláme vše pro to, aby autobusy do Mariupolu dorazily ještě dnes a vyzvedly lidi, kteří se z města ještě nedostali," uvedla Vereščuková. O vyslání konvoje na jihovýchod země Kyjev podle ní rozhodl poté, co Mezinárodní výbor Červeného kříže (ICRC) potvrdil ruský souhlas s otevřením bezpečného koridoru.

Týmy ICRC jsou spolu s humanitární pomocí na cestě do Mariupolu a jsou připraveny civilisty evakuovat. Samotný odvoz lidí z města se čeká v pátek, uvedl mluvčí organizace.

"Z logistických a bezpečnostních důvodů budeme připraveni operaci provést zítra, v pátek, za předpokladu, že se všechny strany dohodnou na přesných podmínkách včetně trasy, času zahájení a délky trvání," upřesnil mluvčí.

Na zpáteční cestě má kolona autobusů projet přes Rusy okupovaný Berďansk do asi 200 kilometrů vzdáleného Záporoží, které je pod kontrolou Ukrajinců.

"K 12:30 (13:30 SELČ) odjelo ze Záporoží do Berďansku 45 autobusů. V tuto chvíli jsou na kontrolním stanovišti Vasylivka, a Ruská federace opět naše autobusy nenechává projet. Znovu a znovu žádáme, aby celé světové společenství zaměřilo svou pozornost a pomohlo lidem dostat se z okupovaného Mariupolu," uvedla později Vereščuková podle stanice CNN.

Dosud se ze zdevastovaného města podařilo dostat skrze humanitární koridory asi 75.000 lidí, citovala Vereščukovou agentura Ukrinform. Podle vicepremiérky zůstává v přístavním městě na 100.000 žen, dětí, seniorů a lidí se zdravotním postižením, kteří potřebují okamžitě odvézt do bezpečí.

Vicepremiérka rovněž tvrdí, že ruské síly násilně odvlekly na 45.000 ukrajinských občanů do Ruska nebo samozvané proruské separatistické Doněcké lidové republiky (DNR). Ruská armáda přitom uvedla, že tisíce lidí byly "evakuovány" do Ruska ze separatistických regionů a "nebezpečných oblastí" Ukrajiny, podotkla CNN, podle níž tato tvrzení nebylo možné nezávisle ověřit.

Vereščuková dále obvinila ruské invazní vojáky z páchání zločinů na okupovaných ukrajinských územích. Patří mezi ně vraždy, mučení, rabování nebo znásilňování, píše Ukrinform, podle níž se případy zabývá ukrajinská generální prokuratura.

Strategicky položený Mariupol na začátku tohoto měsíce obklíčily ruské jednotky, které jej od té doby těžce ostřelují. Podle mariupolského starosty se ve zdevastovaném městě stále nachází přes 160.000 ze zhruba 400.000 obyvatel, kteří zde žili před válkou. Předchozí pokusy o evakuaci civilistů částečně nebo úplně selhaly, z čehož se obě strany viní navzájem. Rusko popírá, že by cílilo na civilisty. Podle starosty Vadyma Bojčenka však během obléhání zemřelo ve městě na 5000 civilistů, včetně 210 dětí.

Podobně jako v předchozích dnech měly vzniknout dva další humanitární koridory, a to z Melitopolu a Enerhodaru v Záporožské oblasti. K evakuačním konvojům z těchto měst se mohou připojit lidé v osobních automobilech, bezpečnost podle Vereščukové zaručí ukrajinská armáda.

Zatímco v úterý se podle gubernátora Záporožské oblasti kvůli ruským jednotkám nepodařilo ze tří jihoukrajinských měst evakuovat žádné civilisty, podle vicepremiérky třemi koridory ve středu uprchlo 1530 lidí.

ON-LINE 89. den války: Ruská armáda chce podniknout útok na Slovjansk

23.05.2022 22:20 Aktualizováno Rusko na Ukrajině soustředí své síly u východoukrajinského Severodoněcku, od Izjumu chystá další…

Česko nedávno poskytlo Ukrajině helikoptéry, tanky a rakety, řekl šéf…

23.05.2022 22:02 Aktualizováno Česká republika nedávno věnovala ukrajinské armádě bojové helikoptéry, tanky a raketové systémy,…

Biden: USA by mohly vojensky zasáhnout v případě útoku na Tchaj-wan

23.05.2022 21:58 Aktualizováno Spojené státy by byly ochotny vojensky zasáhnout v případě útoku na ostrov Tchaj-wan, který si Čína…

Bek poprvé vedl jednání ministrů EU, rozhovory s Maďarskem vidí…

23.05.2022 19:49 Optimisticky vidí český ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek vývoj řízení, které vede…

Přenos opičích neštovic v neendemických zemích lze podle WHO zastavit

23.05.2022 19:43 Přenos opičích neštovic mezi lidmi v neendemických zemích, tedy mimo oblasti původního výskytu, lze…

Ruský diplomat v OSN dle médií odstoupil kvůli nesouhlasu s válkou

23.05.2022 19:39 Aktualizováno Představitel ruské mise při OSN v Ženevě Boris Bondarev dnes odstoupil kvůli nesouhlasu s válkou na…

UNHCR: Z Ukrajiny před válkou uprchlo více než 6,5 milionu lidí

23.05.2022 17:50 Z Ukrajiny před válkou uprchlo do zahraničí už více než 6,5 milionu lidí. Vyplývá to z nejnovějších…

Zuckerberg čelí žalobě kvůli skandálu s Cambridge Analytica

23.05.2022 17:39 Generální prokurátor federálního okrsku District of Columbia Karl Racine dnes podal žalobu na šéfa…

Americký kavárenský řetězec Starbucks odchází po téměř 15 letech z Ruska

23.05.2022 16:12 Americký kavárenský řetězec Starbucks odchází po téměř 15 letech z ruského trhu. Firma to podle…

Čtyři unijní státy vyzývají k využití zmrazených ruských aktiv na obnovu…

23.05.2022 15:51 Slovensko, Litva, Lotyšsko a Estonsko v úterý vyzvou k zabavení ruských aktiv zmrazených Evropskou…

Související:

Nejnovější