Kábulské letiště se stalo terčem raketového útoku. Evakuace pokračují

Kábulské letiště, Afghánistán
Kábulské letiště, Afghánistán, foto: Profimedia
Jan Hartl , ČTK 30. srpna 2021 19:48
Sdílej:

Kábulské letiště se dnes stalo terčem raketového útoku; střely zlikvidoval protiraketový systém a evakuace pokračují, informovala agentura Reuters s odvoláním na amerického představitele, hovořícího pod podmínkou anonymity. Z jeho slov nebylo zřejmé, zda se podařilo sestřelit všechny rakety. Žádné americké ztráty ale nebyly hlášeny. K útoku se přihlásila afghánská odnož teroristické organizace Islámský stát.

Očití svědci podle agentury AP uvedli, že rakety zasáhly okolí letiště; slyšeli tři výbuchy a pak viděli záblesk na obloze, zatímco lidé prchali. Z místa byla slyšet vzápětí střelba, nebylo však jasné, kdo střílí. Americká vojenská transportní letadla nicméně pokračovala v evakuaci. Během dvoutýdenního leteckého mostu bylo z Afghánistánu americkými či spojeneckými stroji podle dnešní informace Pentagonu evakuováno více než 122.000 lidí včetně 5400 Američanů. V neděli se dostalo do bezpečí zhruba 1200 lidí, oznámil dnes Bílý dům.

Evakuační operace mají být dokončeny do 31. srpna, což je lhůta pro stažení všech amerických vojáků včetně těch, kteří nyní zajišťují bezpečnost kábulského letiště. Prakticky všechny země s výjimkou USA již evakuace, zahájené po nástupu islamistického hnutí Tálibán k moci v polovině srpna, ukončily a podle amerického představitele citovaného agenturou Reuters již z Kábulu odletěli i klíčoví američtí diplomaté.

Mluvčí Pentagonu John Kirby řekl, že stále existuje reálná a konkrétní hrozba nového útoku na kábulské letiště. Dodal, že je pořád čas na evakuaci zbývajících Američanů, kteří jsou v Afghánistánu. O přesném počtu se nezmínil, podle mluvčího diplomacie jde o 350 lidí.

Americké ministerstvo zahraničí vydalo prohlášení, v němž se uvádí, že skupina zemí, které se spojily k boji proti Islámskému státu, se zavázala tuto organizaci zničit a zaměří se zejména na její křídlo v Afghánistánu, jež se přihlásilo k dnešním raketovému útoku na kábulské letiště. "Zmobilizujeme k porážce této brutální teroristické organizace všechny složky - armádu, tajné služby, diplomacii, ekonomiku a policii," stojí v prohlášení.

O dnešním raketovém útoku byl podle Bílého domu informován americký prezident Joe Biden. "Poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan a personální šéf (Bílého domu) Ron Klain informovali prezidenta o raketovém útoku na mezinárodní letiště Hamída Karzaiho,“ uvedl Bílý dům v prohlášení. Biden podle mluvčí Jen Psakiové znovu potvrdil rozkaz velitelům, aby vynaložili veškeré úsilí k tomu, aby ochránili americké síly nasazené na místě. Jeden z amerických činitelů agentuře Reuters řekl, že zlikvidováno bylo až pět raket. Rakety byly odpáleny z korby automobilu v jedné ze čtvrtí na severu Kábulu, napsala afghánská média.

K odpovědnosti za útok se přihlásil Islámský stát. "Bojovníci chalífátu zaútočili na mezinárodní letiště v Kábulu šesti raketami kaťuša," uvedla organizace na sociální síti Telegram.

V afghánském hlavním městě vládne napjatá situace po čtvrtečním sebevražedném atentátu, který si podle místních médií vyžádal životy nejméně 169 Afghánců a 13 amerických vojáků. Také k tomuto útoku se přihlásila teroristická organizace Islámský stát-Chorásán, která je nepřítelem Západu i Tálibánu.

V neděli americká armáda informovala, že v Kábulu při cíleném úderu zabila nejméně jednoho sebevražedného atentátníka z řad Islámského státu, který s autem napěchovaným výbušninami chtěl spáchat útok na letiště. Hnutí Tálibán dnes nedělní americký úder odsoudilo. Mluvčí Tálibánu prohlásil, že Spojené státy nemohou ze své vůle provádět útoky v cizích zemích a že měly Tálibán o svém plánu zneškodnit atentátníka v Kábulu informovat.

Velení amerických sil na Blízkém východě, v Perském zálivu a severní Africe (CENTCOM) uvedlo, že prošetřuje zprávy o údajných civilních obětech nedělního amerického útoku. "Víme, že při zničení vozidla došlo k silným následným explozím, což naznačuje přítomnost velkého množství výbušného materiálu uvnitř auta, který mohl způsobit další oběti," píše CENTCOM.

Jeden z obyvatel Kábulu místnímu novináři pracujícímu pro americkou televizi CNN řekl, že při americkém útoku v obytné čtvrti města přišlo o život devět jeho příbuzných, mezi nimi i šest dětí. O mrtvých civilistech mluvili podle CNN také svědkové na místě útoku.

Stalo se
Sport
Ilustrační fotografie.

Sparta se loučí s legendou. Zemřel slavný útočník Jiří Kochta (†78)

Hokejovou Spartu zasáhla během bojů v extraligovém play-off smutná zpráva. Pražský klub a celý český hokej totiž přišel o jednu ze svých legend. Ve věku 78 let zemřel bývalý skvělý útočník a mistr světa Jiří Kochta. Stalo se tak po dlouhém boji s nemocí. 

Krimi
Policie ČR, ilustrační fotografie.

Řádění falešné Heleny Vondráčkové řeší policie. Důvěřivá fanynka přišla o tisíce

Pověst slavných osobností může někdy utrpět bez jejich vědomí. Stačí třeba, aby se neznámí podvodníci vydávali za Helenu Vondráčkovou a vylákali z důvěřivých lidí peníze. Takový případ aktuálně řeší policisté z Královéhradeckého kraje. Informovali o tom na webu. 

České celebrity
Dominika Gottová

Chatrné zdraví Dominiky Gottové. Dcera Slavíka vyjmenovala hned několik problémů

Dominika Gottová se ve Finsku drží stranou zájmu, což jí vyhovuje, protože v Česku by jako dcera legendárního zpěváka Karla Gotta byla pod neustálým drobnohledem. Ze severu Evropy nyní přišly zajímavé novinky o jejím zdravotním stavu.

Zahraničí
Medvěd

Medvědi budou lovnou zvěří. Slovensko rozhodlo o odstřelu stovek jedinců

Slovensko se po nedávném smrtícím útoku medvěda na člověka rozhodlo vyhlásit mimořádnou situaci v 55 okresech po celé zemi. Schválila to vláda na návrh ministra životního prostředí Tomáše Taraby (za SNS). Stát chce nechat odstřelit 350 jedinců a snížit medvědí populaci pod 1000 kusů.