Kaczyński chce krizi kolem migrantů vyřešit novým zákonem

Jarosław Kaczyński
Jarosław Kaczyński, foto: facebook Jarosław Kaczyński
ČTK 16. října 2021 15:08
Sdílej:

Polsko by mělo mít nový právní prostředek k regulaci situace na hranici, přes kterou se z Běloruska v poslední době snaží dostat do Evropské unie tisíce migrantů. V rozhovoru s rozhlasovou stanicí RMF FM to dnes řekl šéf vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński.

Polsko se snaží několik měsíců omezit tok blízkovýchodních a afrických uprchlíků, které údajně do Běloruska láká prezident Alexandr Lukašenko na slib, že budou moci žít v EU, napsala agentura PAP.

Polsko 2. září vyhlásilo na hranici s Běloruskem výjimečný stav ve snaze čelit tlaku migrantů. Na otázku, zda Polsko nereagovalo moc pomalu, když se vědělo, že podobné problémy už řeší Litva, Kaczyński odpověděl, že se o věci vědělo dlouho před vyhlášením výjimečného stavu. Vláda podle něj učinila veškerá nezbytná opatření "mnoho měsíců předem". Výjimečný stav je vyhlášen na 90 dní a Kaczyński byl dnes také dotázán, co se stane pak. Řekl, že je možné ho prodloužit, ale není to podle něj dobré řešení.

"Myslím si, že lepší by bylo vytvořit zákon, který vyřeší, co je nezbytné. Potřebujeme novou právní směrnici. Máme zde krizi, která může trvat dlouho, takže je třeba ji náležitě usměrnit," řekl šéf PiS. Dodal, že Polsko také plánuje radikální posílení své armády.

"Musíme armádu posílit a Sejmu (dolní komoře parlamentu) a pak Senátu bude brzo tento projekt předložen. Mluvím o radikálním posílení celé armády, což znamená dalekosáhlou změnu," řekl Kaczyński. Podle něj půjde jak o zbraně, tak o počet vojáků.

Na návrh uzavřít hranici s přihlédnutím k humanitárním principům, například vytvořením koridorů pro uprchlíky, Kaczyński odpověděl: "Myslím si, že humanitu nejlépe zachováme, když přispějeme k pádu Lukašenka. To on má problém s humanitou. Musíme se bránit a my humanitu ctíme. Ti, kdo navrhují něco jiného, jsou buď naivní, nebo cyničtí."

Polsko stejně jako Litva a Lotyško viní Lukašenkovu vládu, že migranty láká a pak je směruje k hranici s EU ve snaze blok destabilizovat. Mstí se tak podle nich za bruselské sankce proti Minsku.

Sejm ve čtvrtek odhlasoval výstavbu zdi na hranici s Běloruskem, která má bránit uprchlíkům vstoupit do Polska. Přijal také novelu zákona, který umožní kontroverzní praxi odmítnutí uprchlíků na hranicích či ignorovaní jejich žádosti o azyl.

Stalo se
Domácí
Metro

Metro zase nepojede tak, jak jsme zvyklí. Výluka bude jednodenní

Bez výluky v provozu pražského metra se neobejde ani závěrečný listopadový víkend. Omezení tentokrát nastane na lince B, kde pokračuje rekonstrukce jedné ze stanic. Náhradní dopravu zajistí tramvaje. 

České celebrity
Karel Šíp

Karel Šíp varoval čtenáře nové knihy. Prý to není veselé čtení

Karla Šípa všichni známe zejména jako televizního baviče a moderátora. Pokud ho máte rádi, možná vás jen několik týdnů před Vánocemi potěší informace, že napsal další knížku. Tentokrát je jiná, jak zdůrazňuje on sám. 

Světové celebrity
Macaulay Culkin

Macaulay Culkin překvapil: Moje děti netuší, že jsem hrál Kevina v Sám doma

Macaulay Culkin se podělil o překvapivou reakci svých dětí na vánoční film Sám doma. Dětská hvězda, která se proslavila právě touto rolí, prozradila, že jeho synové nemají vůbec tušení, že chlapce Kevina v ikonické sérii hraje jejich vlastní otec, přestože se na sváteční klasiku dívají. První film Sám doma měl premiéru v roce 1990, tedy před pětatřiceti lety, kdy bylo Macaulaymu pouhých deset let.

Světové celebrity
Ozzy Osbourne

Sharon Osbourne: Poprvé od Ozzyho smrti se ukázala na veřejnosti

Sharon Osbourne se čtyři měsíce po úmrtí svého manžela, rockové ikony Ozzyho Osbournea, vrátila do centra pozornosti a uskutečnila své první veřejné vystoupení. Sedmdesátiletá manažerka a televizní hvězda se v Londýně zúčastnila okázalé akce, kterou pořádala Rebecca Vallance, a doprovázela ji její dcera Kelly Osbourne.