Předseda polské vládní strany Právo a Spravedlnost (PiS) a bývalý premiér Jaroslaw Kaczyński vyvolal pobouření vyjádřením, že za nízkou porodnost v Polsku částečně mohou mladé ženy, které nadměrně pijí alkohol. Opoziční strana Levice (Lewica) dnes oznámila, že na politika podala oficiální stížnost parlamentnímu etickému výboru, napsala agentura DPA.
"Pokud bude nadále přetrvávat situace, že mladé ženy do 25 let pijí stejně jako jejich mužští vrstevníci, žádné děti nebudou," prohlásil třiasedmdesátiletý Kaczyński. Řekl také, že muži mohou nadměrně pít 20 let, než se z nich stanou alkoholici, zatímco u žen jsou to jen dva roky.
Porodnost v Polsku byla v roce 2020 přibližně 1,4 dítěte na ženu. V České republice to bylo 1,7, v Německu 1,5 a ve Francii 1,8.
Slova předsedy PiS vyvolala kritiku nejen mezi veřejností, zejména ženami, ale i mezi politiky a odborníky na léčbu závislostí.
Aleksandra Gajewská ze středopravicové strany Občanská platforma řekla televizi TVN24, že Kaczyński "pozvedává žvásty na úroveň politického jazyka". Uvedla také, že ze strany Kaczyńského může jít o snahu odpoutat pozornost od jiných politických problémů. "Je jen bezohledným podlým cynikem, nebo chorobným šílencem?" řekla Gajewská.
Robert Biedroń z opoziční Levice označil Kaczyńského výroky za "hanebná prohlášení".
Moderátorka TVN24 na svůj instagramový profil přidala svoji fotografii, na níž si zvedá k nosu sklenici vína, kterou okomentovala slovy: "Na zdraví ve výparech absurdity".
Kaczyński na setkání s voliči v polském Elku, kde kontroverzní výroky pronesl, také řekl, že v 80. letech spolupracoval jako primář oddělení pro alkoholiky s "nejlepším specialistou na alkoholismus v Polsku" a jako lékaři se mu povedlo vyléčit z alkoholismu "třetinu mužů a žádnou ženu". "Takže vám radím, abyste si na to dávali pozor," dodal předseda PiS. Zdůraznil ale, že není zastáncem velmi raného mateřství, protože "na matku musí žena dozrát".
Nikdo už to ani nečekal, ale blízcí a přátelé se v srpnu s dvouměsíčním odstupem rozloučili s Kateřinou Niklovou, dlouholetou asistentkou Leoše Mareše. Jeden z nejslavnějších českých moderátorů nemohl chybět.
Tropické počasí se v následujících dnech vrátí do Česka, ale až do posledního prázdninového víkendu nevydrží. Teploty ve volných dnech spadnou pod 30 stupňů, vyplývá z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Česko si dnes opět připomíná inspirativní osobnost Aničky Slováčkové, která loni prohrála boj se zákeřným onemocněním. Nadaná dcera hudebníka Felixe Slováčka a herečky Dády Patrasové by právě dnes měla 31. narozeniny.
Policie se od sobotního odpoledne zabývá násilným činem v rámci rodiny na Karlovarsku. Napadená žena byla s vážnými zraněními letecky přepravena do nemocnice, strážci zákona pátrali po podezřelém muži. Vpodvečer se ho podařilo zatknout.
Štěpán Kozub nehodlá ustupovat tlaku, kterému čelí kvůli parodování legendárního zpěváka Václava Neckáře. Jeho fanoušci vyzvali herce a komika, aby se omluvil. Všechno ale nasvědčuje tomu, že omluvou tato kauza jednou provždy neskončí.
Hned dvěma výrazným představitelům britské monarchie byla v posledních letech diagnostikována rakovina. Jedním z nich byla hlava rodiny. Král Karel III. má největší oporu v manželce Camille, která nyní zavzpomínala na moment, kdy málem prozradila diagnózu dřív, než to udělal sám její manžel.
Jaromír Soukup je momentálně opět pod drobnohledem, i když okolnosti nejsou zrovna příjemné, protože se nedávno stal obětí brutálního útoku. Znovu se navíc řeší jeho vztahy se ženami. Jedna dobře známá ho totiž navštěvovala v nemocnici.
Vážná dopravní nehoda se v sobotu dopoledne stala na dálnici D11. Početně obsazené vozidlo sjelo mimo komunikaci. Zranilo se 13 lidí, záchranáři je všechny se zraněními převezli do nemocnice. Na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému.
Tři filmy z letošního benátského filmového festivalu zamíří do českých kin. Největším tahákem zřejmě bude snímek o jedné ze slavných britských kapel, která se nedávno ve velkém studiu vrátila na pódiu.
Když se něco nepovede, mělo by se to přiznat. Právě tak se zachoval Martin Dejdar, jemuž se v tomto týdnu oženil syn. O přísně utajované svatbě se lidé dozvěděli dřív, než bylo záhodno. A mohl za to právě populární herec.
Do nepříjemné situace, které by se nejraději vyhnula, se v těchto dnech dostala legendární Helena Vondráčková. Ke zklamání zdejších fanoušků nedorazí na festival do Nového Jičína. Proč se tak se svým manželem rozhodla?
Americká herečka Sandra Bullock poprvé veřejně promluvila o ztrátě svého dlouholetého partnera Bryana Randalla, který zemřel v roce 2023 po tříletém boji s amyotrofickou laterální sklerózou (ALS). Držitelka Oscara v rozhovoru pro podcast SmartLess vysvětlila, že o partnerově vážném onemocnění dlouho mlčela na jeho výslovné přání. Respektování tohoto rozhodnutí ji však v období pandemie dostalo do značné izolace.