Kadyrov považuje ukradeného koně za oběť sankcí

Vládce autonomního Čečenska Ramzan Kadyrov dnes označil svého koně Zazou, ukradeného v Česku, za první oběť sankcí, které zavedl Západ už v roce 2014 v reakci na ruskou anexi ukrajinského poloostrova Krym. Hodnotu koně vyčíslil na nejméně deset milionů dolarů (asi 224 milionů Kč).

Ramzan Kadyrov

Podle úterního sdělení české policie ukradl neznámý pachatel koně zřejmě v noci z pátku na sobotu ze stáje v Krabčicích u Roudnice nad Labem na Litoměřicku. Policisté nyní pátrají po zloději i ukradeném anglickém plnokrevníku, jehož hodnota je podle policie bezmála 400.000 korun.

"Je škoda, že krásné a ušlechtilé zvíře trpí. Trápím se, že by se Zazou mohl dostat do nesprávných rukou," uvedl dnes Kadyrov na sociální síti.

Zatím neznámí zloději odstranili z posuvných dveří stáje jistící řetěz s karabinou a chovného hřebce odvedli. Šestnáctiletý hnědák má na čele znak ve tvaru nepravidelné hvězdy bílé barvy a část pravé zadní nohy pod spěnkovým kloubem je rovněž barvy bílé.

Kadyrov se ve svém vyjádření na internetu pozastavil nad tím, jak koně, na kterého byly uvaleny sankce, mohli tak snadno ukrást neznámí pachatelé z jakési podle něj odlehlé a nestřežené farmy. "Kde je zabezpečení a ostraha? Kde je hrdinská policie s demokraticky účinnými a vyspělými metodami pátrání? U nás v (autonomní) republice lze nechat auto přes noc otevřené a tady si někdo odvede sankcionovaného koně a strážci zákona se o tom dozví po několika dnech," rozčiloval se.

Čečenské úřady jsou už roky obviňovány z pronásledování, mučení a umlčování veškerých kritických hlasů, ale třeba také homosexuálů. Čečenci byli také zapleteni do mnoha vražd, které vyvolaly velký rozruch, včetně vražd ruské novinářky Anny Politkovské a ruského opozičního předáka Borise Němcova, který dříve býval místopředsedou ruské vlády. Loni v únoru z Ruska raději utekla novinářka Jelena Milašinová kvůli výhrůžkám smrti, které ji adresoval osobně Kadyrov. Jeho hněv vyvolala tím, že informovala o popravách bez soudu v autonomní republice a o případu bývalého federálního soudce čečenského původu Sajdi Jangulbajeva, který se stal Kadyrovovým kritikem. Soudce je vzhledem ke svému někdejšímu postavení v Rusku v bezpečí. Jeho manželku ale odvezlo čečenské komando z Nižního Novgorodu do Čečenska jako "rukojmí".

Kadyrov se dnes také ohradil proti snižování hodnoty svého koně. Hodnota, vyčíslená českou policií v přepočtu na 18.000 dolarů, je podle něj uměle snížená a souvisí prý nejspíše "s jakýmisi finančními machinacemi", vždyť "Zazou stojí nejméně deset milionů dolarů".

Závěrem Kadyrov zdůraznil, že nevěří na náhody a nevěří ani v existenci tak jedinečných zlodějů, kteří jsou natolik hloupí, aby ukradli koně ze sankčního seznamu, a tak mazaní, aby je policie nevypátrala.

Server Jezdci.cz uvedl, že hřebce jménem Zazou koupil Kadyrov v roce 2012. Celkem absolvoval 36 dostihů, devětkrát zvítězil a získal tak přes 1,2 milionu eur (v přepočtu přes 28 milionů korun).

Témata: Ramzan Kadyrov | Koně

Rusko navrhlo revizi státní hranice v Baltském moři. Změnu pak popřelo

22.05.2024 20:49 Rusko ve středu odmítlo zprávy o plánech na revizi státní hranice v Baltském moři. Podle agentury…

Zelenskyj hlásí pokrok v boji s ruskou armádou v Charkovské oblasti

22.05.2024 16:53 Ukrajinské jednotky bojující proti ruským silám v Charkovské oblasti na severovýchodě země dosahují…

Ficův stav je stále vážný a neumožňuje převoz do jiné nemocnice

22.05.2024 14:15 Stav slovenského premiéra Roberta Fica (Směr-SD) je stabilizovaný, ale zůstává vážný, odpovídající…

Netanjahu ozřejmil, jaké plány má Izrael s Gazou po válce

22.05.2024 08:50 Izrael neplánuje budovat osady v Pásmu Gazy po skončení války, kterou tam od loňského podzimu vedou…

Fico má za sebou kontrolní vyšetření na CT

21.05.2024 21:44 Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD), který zůstává v banskobystrické nemocnici, v úterý…

Tusk: Je pravděpodobné, že požár ve Varšavě způsobili Rusové

21.05.2024 19:11 Polský premiér Donald Tusk označil za pravděpodobné, že za nedávným velkým požárem obchodního…

Mírovému summitu podle Kremlu nepomůže ani účast Číny

21.05.2024 16:08 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj žádá Západ, aby se více zapojil do konfliktu na Ukrajině z…

Biden reagoval na ICC. O genocidu podle něj v Gaze nejde

21.05.2024 11:43 Americký prezident Joe Biden v pondělí popřel, že izraelská ofenzíva v Pásmu Gazy je genocida.…

Tragicky zesnulého Raísího pohřbí ve čtvrtek

21.05.2024 08:57 Stovky lidí se v úterý sešly ve městě Tabríz, hlavním městě íránské provincie Východní Ázerbájdžán,…

Netanjahu k ICC: Absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael

20.05.2024 21:37 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora…

Související:

Nejnovější