Kadyrov považuje ukradeného koně za oběť sankcí

Vládce autonomního Čečenska Ramzan Kadyrov dnes označil svého koně Zazou, ukradeného v Česku, za první oběť sankcí, které zavedl Západ už v roce 2014 v reakci na ruskou anexi ukrajinského poloostrova Krym. Hodnotu koně vyčíslil na nejméně deset milionů dolarů (asi 224 milionů Kč).

Ramzan Kadyrov

Podle úterního sdělení české policie ukradl neznámý pachatel koně zřejmě v noci z pátku na sobotu ze stáje v Krabčicích u Roudnice nad Labem na Litoměřicku. Policisté nyní pátrají po zloději i ukradeném anglickém plnokrevníku, jehož hodnota je podle policie bezmála 400.000 korun.

"Je škoda, že krásné a ušlechtilé zvíře trpí. Trápím se, že by se Zazou mohl dostat do nesprávných rukou," uvedl dnes Kadyrov na sociální síti.

Zatím neznámí zloději odstranili z posuvných dveří stáje jistící řetěz s karabinou a chovného hřebce odvedli. Šestnáctiletý hnědák má na čele znak ve tvaru nepravidelné hvězdy bílé barvy a část pravé zadní nohy pod spěnkovým kloubem je rovněž barvy bílé.

Kadyrov se ve svém vyjádření na internetu pozastavil nad tím, jak koně, na kterého byly uvaleny sankce, mohli tak snadno ukrást neznámí pachatelé z jakési podle něj odlehlé a nestřežené farmy. "Kde je zabezpečení a ostraha? Kde je hrdinská policie s demokraticky účinnými a vyspělými metodami pátrání? U nás v (autonomní) republice lze nechat auto přes noc otevřené a tady si někdo odvede sankcionovaného koně a strážci zákona se o tom dozví po několika dnech," rozčiloval se.

Čečenské úřady jsou už roky obviňovány z pronásledování, mučení a umlčování veškerých kritických hlasů, ale třeba také homosexuálů. Čečenci byli také zapleteni do mnoha vražd, které vyvolaly velký rozruch, včetně vražd ruské novinářky Anny Politkovské a ruského opozičního předáka Borise Němcova, který dříve býval místopředsedou ruské vlády. Loni v únoru z Ruska raději utekla novinářka Jelena Milašinová kvůli výhrůžkám smrti, které ji adresoval osobně Kadyrov. Jeho hněv vyvolala tím, že informovala o popravách bez soudu v autonomní republice a o případu bývalého federálního soudce čečenského původu Sajdi Jangulbajeva, který se stal Kadyrovovým kritikem. Soudce je vzhledem ke svému někdejšímu postavení v Rusku v bezpečí. Jeho manželku ale odvezlo čečenské komando z Nižního Novgorodu do Čečenska jako "rukojmí".

Kadyrov se dnes také ohradil proti snižování hodnoty svého koně. Hodnota, vyčíslená českou policií v přepočtu na 18.000 dolarů, je podle něj uměle snížená a souvisí prý nejspíše "s jakýmisi finančními machinacemi", vždyť "Zazou stojí nejméně deset milionů dolarů".

Závěrem Kadyrov zdůraznil, že nevěří na náhody a nevěří ani v existenci tak jedinečných zlodějů, kteří jsou natolik hloupí, aby ukradli koně ze sankčního seznamu, a tak mazaní, aby je policie nevypátrala.

Server Jezdci.cz uvedl, že hřebce jménem Zazou koupil Kadyrov v roce 2012. Celkem absolvoval 36 dostihů, devětkrát zvítězil a získal tak přes 1,2 milionu eur (v přepočtu přes 28 milionů korun).

Témata: Ramzan Kadyrov | Koně

Putin popírá, že by Rusko a Čína vytvářely vojenské spojenectví

26.03.2023 11:32 Rusko a Čína nevytvářejí vojenské spojenectví a ve věci vzájemné vojenské spolupráce před…

Ukrajina: Rozmístění ruských jaderných zbraní povede k destabilizaci…

26.03.2023 10:10 Rozmístění ruských jaderných zbraní v Bělorusku povede k destabilizaci země. Uvedl to dnes tajemník…

Francouzská policie dnes tvrdě zakročila proti demonstrantům, zraněných…

25.03.2023 21:20 Francouzská policie dnes tvrdě zakročila proti demonstrantům, kteří se u obce Sainte-Soline na…

Putin: Rusko rozmístí v Bělorusku taktické jaderné zbraně

25.03.2023 18:48 Rusko rozmístí v Bělorusku taktické jaderné zbraně. Podle agentury TASS to oznámil ruský prezident…

Na místech explozí Nord Streamu se pohybovaly ruské válečné lodě

25.03.2023 16:15 V místech, kde na dně Baltského moře loni v září explodovalo potrubí plynovodů Nord Stream 1 a Nord…

V Kyjevě přestali mít lidé problémy s výpadky energií a na ulicích je…

25.03.2023 12:06 V Kyjevě přestali mít lidé problémy s výpadky energií a na ulicích je poměrně živo, řekla v…

Německo a Evropská komise urovnaly spor o konec vozů se spalovacími motory

25.03.2023 10:41 Německo a Evropská komise (EK) urovnaly spor o konec vozů se spalovacími motory. Na twitteru to…

Ukrajina odrazila za uplynulý den 79 útoků ruských invazních sil

24.03.2023 21:57 Aktualizováno Ukrajinští obránci za uplynulý den odrazili 79 útoků ruských invazních sil, které své hlavní úsilí…

Francie zakázala TikTok na služebních telefonech zaměstnanců ve veřejném…

24.03.2023 20:36 Francie zakázala používání čínské aplikace pro sdílení videí TikTok na služebních telefonech…

Při protestech ve Francii bylo zraněno 441 policistů, demonstranti…

24.03.2023 20:27 Aktualizováno Při protestech proti francouzské důchodové reformě zadržela policie ve čtvrtek a v noci na dnešek…

Související:

Nejnovější