Kampani před českými parlamentními volbami chybí téma, hodnotí politolog z Německa

Kampaň před nadcházejícími českými parlamentními volbami neovládlo žádné dominantní téma. Ústředním bodem se nestala ani pandemie nemoci covid-19, ač se o to opoziční strany snažily. V rozhovoru s ČTK to řekl německý odborník na českou politiku Kai-Olaf Lang z Nadace pro vědu a politiku (SWP).

Volby, ilustrační foto

"V kampani se objevilo několik témat, žádné ale nepřevládlo jako dominantní," řekl Lang. "Od opozičních stran byla patrná snaha přenést pozornost na pandemii a na kritiku zvládání koronaviru vládou Andreje Babiše," uvedl. Poznamenal, že upřít pozornost na pandemii se snažilo i hnutí SPD předsedy Tomia Okamury, které mnohá karanténní opatření kritizovalo jako omezování občanských svobod.

"Dalo by se říci, že Babiš tak byl pod palbou z obou stran. Zásadním tématem se ale pandemie nestala," řekl Lang. Důvodem, proč se tak nestalo, je podle politologa také to, že se epidemická situace v Česku na jaře začala výrazně zlepšovat. "Lidé zřejmě rychle zapomínají na dramatické situace," myslí si.

Tématem se podle Langa stala i migrace. "Ani ta ale nedominovala," řekl. O uprchlictví a přistěhovalectví opakovaně hovoří nejen SPD z kraje politického spektra, ale také Babišovo hnutí ANO. Premiéra v září osobně podpořil v Ústí nad Labem, kde Babiš vede kandidátku ANO, jeho maďarský kolega Viktor Orbán. Český premiér označuje Orbána, který v Evropské unii mnoho spojenců nemá, za svého přítele. Podobné názory mají v protiimigrační politice.

Do voleb podle Langa zasáhl mezinárodní investigativní projekt Pandora Papers, který mimo jiné popisuje Babišův starší nákup nemovitostí na jihu Francie přes offshorové firmy. Langa zaujalo i Babišovo vysvětlení, ve kterém uvedl, že věc se udála před mnoha lety, kdy nebyl v politice, že by takto jako politik nepostupoval a že to nebylo nic nelegálního. "A je to," řekl o Babišově vysvětlení.

Lang se nedomnívá, že by Babiš kvůli kontroverzním nákupům nemovitostí přes offshorové společnosti přišel o podporu. "Voliče kvůli tomu asi neztratí, mohlo by to ale mobilizovat příznivce opozičních stran," řekl.

To, že aféra Babišovi neuškodí, předpokládá i deník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ), podle kterého má premiér věrné voliče z řad seniorů. Babiš podle FAZ možná z Pandora Papers není nešťastný, neboť to odpoutalo pozornost od jeho jiných skandálů.

Také Lang hovořil o tom, že Babiš má velice stabilní voličskou základnu. "Možná už nemá voliče. ale fanoušky," řekl. Uvedl rovněž, že Babiš na rozdíl od svých konkurentů umí se svými příznivci komunikovat výrazně přímější cestou. "Začíná to být všeobecný trend, kdy styl a komunikace jsou stejně důležité, ne-li důležitější než témata" řekl.

Opoziční koalice Spolu a Pirátů a STAN, které by mohly po volbách v případě úspěchu sestavit vládu, budou muset podle Langa i přes částečnou názorovou blízkost překonat řadu odlišností. Pokud by ale taková vláda vznikla, očekával by Lang posun k větší transparentnosti i posílení právního státu. "Byla by to také vládní koalice Antibabiš a Antizeman," uvedl.

To, že prezident Miloš Zeman bude v povolebním vyjednávání zastávat důležitou roli, je podle Langa patrné i z jeho nedávného oznámení, že sestavením pověří stranu s nejvíce hlasy, nikoli koalici. "Zeman je významná síla," míní politolog. Poukázal také na to, že na jednu stranu sice Zemana a Babiše spojují vlastní zájmy a výhody spolupráce, ale že takový vztah může narušit asymetrie. "Zeman nechce scénář, kdy by na měl byl Babiš více nezávislý," řekl.

To, že by jakýkoli povolební vývoj mohl narušit dobré vztahy Česka a Německa, se Lang neobává. "A pokud jde o Babiše, tak umí být pragmatický, obzvlášť v hospodářských otázkách," dodal.

Témata: Volby | Volby 2021 | Německo

ÚVN odeslala Vystrčilovi informace o zdravotním stavu Zemana

18.10.2021 09:55 Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN) odeslala dnes ráno předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi (ODS)…

Nárůst počtu nakažených v Česku zrychlil na více než dvojnásobek

18.10.2021 09:19 Aktualizováno V neděli přibylo v Česku 787 případů nemoci covid-19, což je nejvyšší nedělní nárůst od konce dubna…

Neočkovaným cestujícím se opět ztíží návrat do Česka

18.10.2021 08:55 Pro lidi, kteří se nenechali naočkovat proti covidu-19, je ode dneška komplikovanější návrat do…

Počínaje dneškem lidé mohou posilující dávku dostat po půl roce od očkování

18.10.2021 07:47 Ode dneška budou moci lidé dostat posilující dávku očkování proti covidu-19 po šesti měsících od…

ZOO Praha letos navštívilo přes 840 tisíc lidí, podobně jako za celý…

17.10.2021 21:11 Pražskou zoologickou zahradu navštívilo k polovině října 841.667 lidí, jak na svém FB uvedl její…

Babiš měl mít od Zemana slíbené dva pokusy na sestavení vlády

17.10.2021 19:09 Dosavadní premiér a předseda ANO Andrej Babiš uvedl, že mu prezident Miloš Zeman minulou neděli…

Havlíček se opřel do Fialy: O energetice neví nic, stát do trhu zasahovat…

17.10.2021 18:52 Aktualizováno Předseda ODS a kandidát na premiéra Petr Fiala podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za…

Fiala chce nový státní rozpočet se schodkem pod 300 miliard

17.10.2021 17:18 Aktualizováno Vznikající koaliční vláda chce podle kandidáta na premiéra Petra Fialy (ODS) sestavit nový státní…

Vondráček navrhl povýšit den atentátu na Heydricha. Vláda to asi odmítne

17.10.2021 16:43 Vláda asi odmítne návrh trojice poslanců ANO, aby byl 27. květen povýšen mezi významné dny. Měl by…

Konec dodavatelů energií? Selhání MPO i ERÚ, říká Fiala. Snížení DPH dle…

17.10.2021 15:46 Aktualizováno Ukončení činnosti několika dodavatelů energií považuje adept na premiéra Petr Fiala (ODS) za…

Související:

Nejnovější

reklama