Kanadská provincie Ontario dnes vyhlásila nouzový stav kvůli pokračujícím protestům

Kanadská provincie Ontario dnes vyhlásila nouzový stav kvůli pokračujícím protestům řidičů kamionů proti koronavirovým opatřením. Uvedl to dnes premiér provincie Doug Ford.

Kanada

Kanadský premiér Justin Trudeau se v dnešním telefonátu shodl s americkým prezidentem Joem Bidenem, že protesty řidičů na hranicích mezi Kanadou a USA mají výrazný dopad na cestování a pohyb zboží a musí skončit. Trudeau řekl, že jeho vláda zvažuje všechny možnosti, jak blokády ukončit, informovala agentura Reuters.

"Svolám kabinet, aby použil pravomoci k urychlenému přijetí nařízení, jež zcela jasně ukážou, že blokovat a bránit pohybu zboží, lidí a služeb po kritické infrastruktuře je nezákonné a postižitelné," poznamenal Ford. Zároveň uvedl, že proti protestujícím budou zavedeny nové postihy, včetně pokut a možného vězení za nedodržení vládních nařízení.

V telefonátu s Bidenem Trudeau řekl, že jeho vláda brzy podnikne opatření, aby vymohla dodržování zákonů ze strany demonstrantů. "Na stole jsou všechny možnosti, protože tyto aktivity, které jsou v rozporu se zákonem, musí skončit a také skončí," uvedl kanadský premiér. Odmítl sdělit podrobnější detaily o dalších krocích vlády kvůli obavám z násilí. "Jsme ale daleko od toho povolat armádu," dodal Trudeau.

Oba politici jednali především o situaci na hranicích, kde protestující řidiči svými nákladními vozy zablokovali některé významné komunikace. Shodli se, že "hranice nemůže být a nezůstane uzavřena" kvůli protestům. Mluvili také o tom, jakou roli mají občané USA v kanadských protestech. Někteří Američané se protestních akcí přímo účastní a američtí sympatizanti na podporu demonstrací vybírali peníze či pomáhali se zahlcováním tísňové linky v kanadském hlavním městě Ottawě.

Stovky kamionů, mezi nimiž jsou i dodávky a přívěsy, již dva týdny blokují dopravu v centru kanadské metropole Ottawy, která se nachází v Ontariu. Parkují na hlavních dopravních tepnách poblíž sídel federálních institucí se zapnutými motory a troubí. Protest namířený proti koronavirovým restrikcím a povinnému očkování nazývají organizátoři konvojem svobody. Podle kanadských úřadů a bezpečnostních expertů je mezi demonstranty i řada pravicových extremistů.

Situace má i ekonomické dopady. Začátkem tohoto týdne protestující zastavili dopravu na mostě mezi americkým Detroitem a kanadským městem Windsor, který je význačnou obchodní dopravní tepnou. Další blokády pak zastavily provoz na jednom z přechodů mezi americkým státem Montana a kanadskou provincií Alberta a ve čtvrtek pak ochromily dopravu na přechodu mezi Severní Dakotou a Manitobou. USA vyzvaly kanadskou vládu, aby blokády ukončila.

Témata: Kanada

Do pomoci na Ukrajině se zapojuje WHO, OSN chce poslat humanitární…

08.06.2023 19:57 OSN souhlasila s nasazením humanitárních pracovníků na pomoc při záplavách v Chersonské oblasti,…

Ukrajinská protiofenziva ve čtvrtek začala, uvádí americká média

08.06.2023 17:20 Dlouho očekávaná ukrajinská protiofenziva podle některých amerických médii začala. Potvrdit to měli…

Útok nožem ve Francii: Děti leží na jednotce intenzivní péče

08.06.2023 16:24 Aktualizováno Šest lidí, konkrétně čtyři děti a dva dospělí, utrpělo zranění při čtvrtečním dopoledním útoku u…

Putinova velká tisková konference má letos proběhnout

08.06.2023 15:03 Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ve čtvrtek řekl novinářům, že zatím nebyl stanoven termín každoroční…

Papež vtipkuje, cítí se dobře, řekl lékař den po operaci

08.06.2023 12:06 Papež František se po středeční operaci břicha kvůli kýle cítí dobře, řekl ve čtvrtek jeho…

Zelenskyj kritizuje mezinárodní organizace pro nečinnost po zničení…

08.06.2023 09:19 Rusové kvůli záplavám ztrácejí pozice, uvedl Institut pro studium války. Nyní už jsou některé osady…

Papež František podstoupil operaci, dnes ještě absolvoval audience

07.06.2023 19:49 Aktualizováno Papež František ve středu podstoupil operaci břicha kvůli kýle. Tříhodinový zákrok se obešel bez…

Ukrajina se kvůli zničení Kachovské přehrady obrací na Haag

07.06.2023 18:33 Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin ve středu rozhodl, že jeho úřad poskytne…

EU schválila vakcínu proti RS viru pro seniory

07.06.2023 14:52 Evropská komise v úterý schválila první vakcínu, která má lidi starší 60 let ochránit před infekcí…

Drony měly v Moskvě zasáhnout byty rozvědčíků, naznačují americké informace

07.06.2023 13:38 Dronový útok, který zažila minulý týden v úterý Moskva, podle amerických informací cílil na…

Související:

Nejnovější