Kancelář prezidenta republiky by mohla mít v příštím roce ve svém rozpočtu proti letošku asi o 19 milionů korun navíc. Její výdaje by tak měly vzrůst na 417,8 milionu korun. Naproti tomu Sněmovna by mohla přijít proti letošnímu schválenému rozpočtu o 78 milionů korun a hospodařit by měla s výdaji 1390,8 milionu korun.
Počítá s tím předběžný pracovní návrh státního rozpočtu na příští rok, který má ČTK k dispozici. V případě prezidentské kanceláře to stojí také v podkladech pro středeční jednání sněmovního rozpočtového výboru. Výbor má ve středu schvalovat základní parametry rozpočtu obou institucí.
Návrhy základních rozpočtu nejen Hradu nebo Sněmovny, ale třeba i Senátu nebo Ústavního soudu schvaluje podle rozpočtových pravidel právě sněmovní rozpočtový výbor. Vláda pak musí jeho návrhy zapracovat do celkového návrhu rozpočtu. Oběma kapitolami, Hradu i Sněmovny, se výbor zabýval již 18. května, ale jednání neuzavřel, protože správci obou kapitol se přeli s ministerstvem financí o požadované úspory.
Výdaje Sněmovny měly podle původního návrhu vzrůst proti střednědobému výhledu o 54,5 milionu korun na celkových 1503,8 milionu Kč, ale ministerstvo naproti tomu vyzvalo Sněmovnu ke snížení výdajů celkem o 64,3 milionu korun. Z toho 33 milionů Kč mají představovat úspory na platech. Kancelář Sněmovny s tím nesouhlasila. Výbor projednávání obou kapitol přerušil, aby se jejich zástupci mohli domluvit s ministerstvem na kompromisu
V případě Hradu požadovalo ministerstvo snížit výdaje asi o 4,4 milionu korun. Z podkladů pro jednání vyplývá, že snížení proti střednědobému výhledu činí nakonec 2,55 milionu Kč a nárůst proti letošnímu schválenému rozpočtu představuje 19,3 milionu korun. Snížení se promítne hlavně do úspor v provozních výdajích samotné prezidentské kanceláře. Hradní rozpočet kromě toho ještě zahrnuje Správu Pražského hradu a Lesní správu Lány.
Návrh rozpočtu počítá například s celkovou částkou 900.000 korun během roku 2023 na rentu pro prezidenta po skončení jeho současného mandátu. Většinu navýšení, částku 21,7 milionu korun, představuje korekce částky, o kterou hradní rozpočet přišel letos při schvalování letošního rozpočtu. O tyto peníze se pak snížily peníze na investice pro Správu Pražského hradu. Pro příští rok se počítá s penězi na investice podle střednědobého výhledu.
Rozpočet Senátu v příštím roce zřejmě klesne proti letošku o 14 milionů korun na 622 milionů korun. Návrh základních ukazatelů jeho rozpočtu už výbor schválil v květnu. Senátní rozpočet například nepočítá s penězi na odchodné, protože příští rok není pro Senát volebním rokem. Objem peněz na platy senátní kanceláře se snižuje o dvě procenta.
Česko si dnes opět připomíná inspirativní osobnost Aničky Slováčkové, která loni prohrála boj se zákeřným onemocněním. Nadaná dcera hudebníka Felixe Slováčka a herečky Dády Patrasové by právě dnes měla 31. narozeniny.
Policie se od sobotního odpoledne zabývá násilným činem v rámci rodiny na Karlovarsku. Napadená žena byla s vážnými zraněními letecky přepravena do nemocnice, strážci zákona pátrali po podezřelém muži. Vpodvečer se ho podařilo zatknout.
Štěpán Kozub nehodlá ustupovat tlaku, kterému čelí kvůli parodování legendárního zpěváka Václava Neckáře. Jeho fanoušci vyzvali herce a komika, aby se omluvil. Všechno ale nasvědčuje tomu, že omluvou tato kauza jednou provždy neskončí.
Hned dvěma výrazným představitelům britské monarchie byla v posledních letech diagnostikována rakovina. Jedním z nich byla hlava rodiny. Král Karel III. má největší oporu v manželce Camille, která nyní zavzpomínala na moment, kdy málem prozradila diagnózu dřív, než to udělal sám její manžel.
Jaromír Soukup je momentálně opět pod drobnohledem, i když okolnosti nejsou zrovna příjemné, protože se nedávno stal obětí brutálního útoku. Znovu se navíc řeší jeho vztahy se ženami. Jedna dobře známá ho totiž navštěvovala v nemocnici.
Vážná dopravní nehoda se v sobotu dopoledne stala na dálnici D11. Početně obsazené vozidlo sjelo mimo komunikaci. Zranilo se 13 lidí, záchranáři je všechny se zraněními převezli do nemocnice. Na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému.
Tři filmy z letošního benátského filmového festivalu zamíří do českých kin. Největším tahákem zřejmě bude snímek o jedné ze slavných britských kapel, která se nedávno ve velkém studiu vrátila na pódiu.
Když se něco nepovede, mělo by se to přiznat. Právě tak se zachoval Martin Dejdar, jemuž se v tomto týdnu oženil syn. O přísně utajované svatbě se lidé dozvěděli dřív, než bylo záhodno. A mohl za to právě populární herec.
Do nepříjemné situace, které by se nejraději vyhnula, se v těchto dnech dostala legendární Helena Vondráčková. Ke zklamání zdejších fanoušků nedorazí na festival do Nového Jičína. Proč se tak se svým manželem rozhodla?
Americká herečka Sandra Bullock poprvé veřejně promluvila o ztrátě svého dlouholetého partnera Bryana Randalla, který zemřel v roce 2023 po tříletém boji s amyotrofickou laterální sklerózou (ALS). Držitelka Oscara v rozhovoru pro podcast SmartLess vysvětlila, že o partnerově vážném onemocnění dlouho mlčela na jeho výslovné přání. Respektování tohoto rozhodnutí ji však v období pandemie dostalo do značné izolace.
Americký sen prince Harryho a jeho manželky Meghan se po letech strávených v Kalifornii definitivně chýlí ke konci. Po odchodu z britské královské rodiny v roce 2020 hledal pár ve Spojených státech nezávislost, soukromí a nové komerční příležitosti. Ačkoliv se jim v počátcích podařilo získat pozornost Hollywoodu i víceleté kontraktní dohody s giganty jako Spotify či Netflix, jejich působení na americké scéně provázel postupný pokles zájmu i řada produkčních komplikací.
Britský princ Harry a skupina dalších osobností musejí zaplatit zálohu na náklady řízení ve výši 9,5 milionu liber po neúspěšném soudním sporu s vydavatelem deníku Daily Mail. O povinnosti uhradit v přepočtu přes 280 milionů korun rozhodl britský Vrchní soud.