Kancléř bývalého prezidenta Miloše Zemana Vratislav Mynář k dnešku rezignoval. Na dotaz ČTK uvedl, že rezignaci podal Zemanovi ve středu, a to s účinností od dnešního dne. Ve funkci ho nahradí Jana Vohralíková, kterou si vybral nastupující prezident Petr Pavel.
Po odchodu z prezidentské kanceláře se nechce Mynář ucházet o žádnou pozici ve státní správě, chce se hlavně věnovat rodině a pravidelně se potkávat i se Zemanem. Podle dřívějšího vyjádření se na dnešní inauguraci, na níž se Pavel ujme prezidentského úřadu, nechystá. Zemanovi vypršel mandát o půlnoci.
"Není to klišé, za těch deset let jsem se vůbec nevěnoval své rodině, mojí paní a mým dvěma malým dětem," řekl Mynář minulý týden ČTK. "Poté, co si odpočinu, chci vysadit a věnovat se převážně rodině," doplnil. Následně si chce najít práci. "Nejsem na tom finančně tak, že bych mohl jít už do důchodu," dodal.
Se Zemanem by se měl v dalších měsících pravidelně potkávat. "Dohoda zní, že pan prezident bude velmi rád, když se budeme pravidelně navštěvovat, pravidelně se scházet v jeho kanceláři. Nejenom já, ale i nejbližší členové jeho týmu, který kolem něj byl celých deset let," řekl Mynář. Zeman se po odchodu z čela státu přestěhoval do svého nového domu v Lánech.
Pavel a Zeman dnes společně se svými manželkami na Hradě poobědvají, poté se přesunou do Vladislavského sálu na inauguraci. Na slavnostní slib nového prezidenta se Mynář nechystá. "Budu se podílet v maximální možné míře na zajištění inaugurace, ale moje přítomnost na ní, si myslím, není nutná," uvedl už dříve.
Mynář stál v čele prezidentské kanceláře od nástupu Miloše Zemana na Hrad v roce 2013. Od počátku budil kontroverze a kritiku, například kvůli chybějící prověrce, hospodaření kanceláře, informování o zdravotním stavu prezidenta nebo kvůli svému trestnímu stíhání.
Pražané se už za měsíc dostanou z jednoho břehu Vltavy na druhý po novém mostě. Náměstek primátora pro dopravu Jaromír Beránek (Piráti) v pondělí odhalil, kdy se slavnostně otevře Dvorecký most. Sloužit bude zejména městské hromadné dopravě.
Babyboom v českém šoubyznyse pokračuje i letos. Porod druhého potomka se blíží tenistce Petře Kvitové, která se ještě před narozením miminka pochlubila krásnými rodinnými fotografiemi.
Česko rozčaroval případ, o kterém informovala kancelář veřejného ochránce práv a ochránce práv dětí. Mladá matka musela po přechodu na superdávku a zaplacení nájmu sama měsíčně hospodařit s pouhými 2500 korunami. Zažádala si sice o mimořádnou dávku, ale byla odmítnuta. Úřad práce uznal chybu až po zásahu ombudsmana.
Dramatického rozuzlení se v minulém týdnu dočkal spor mezi Agátou Hanychovou a Ornellou Koktovou. Druhá jmenovaná opustila úspěšný podcast, který tak zůstal zcela v rukou dcery herečky Veroniky Žilkové. Hanychová o víkendu naznačila, co bude následovat.
Největší drama v předkole play-off hokejové extraligy vyvrcholilo v neděli v O2 areně. Sparta až v nastaveném čase rozhodla o postupu ze série s Kladnem, ve které se čtyřikrát za pět zápasů hrálo prodloužení. Po tom posledním došlo k zajímavé výměně názorů mezi trenéry.
Česká kinematografie se může hrdě hlásit k úspěchu dokumentárního filmu Pan Nikdo proti Putinovi, který získal Oscara. Snímek totiž koprodukovala česká společnost. Na projektu spolupracovala i Česká televize, která film v květnu odvysílá.
Otřesným případem týrání zvířat se zabývají kriminalisté ze severních Čech. U chovatelky našli policisté přes 20 podvyživených koček s nejrůznějšími zdravotními problémy a především přes 100 těl mrtvých koťat. Žena byla obviněna z několika trestných činů.
Dobře známý je smutný příběh Sáry Donutilové, která před několika lety přišla o první dítě. Zprvu se přitom ani nevěděla příčina tragédie. Lékaři se ji však snažili zjistit a uspěli. Známá herečka nyní odhalila, v čem byl problém.
Legendární režisér Jiří Adamec měl minulý týden 78. narozeniny, na které nezapomněla jeho manželka. Na sociální síti totiž napsala zajímavý vzkaz. Zároveň prozradila, jak se jejímu muži momentálně daří. To fanoušky zajímá ze všechno nejvíce.
Vztahy v rodině Beckhamových procházejí další zatěžkávací zkouškou. Sedmadvacetiletý Brooklyn Beckham se postaral o rozruch, když během britského Dne matek, který připadl na tuto neděli, zcela ignoroval svou matku Victorii. Zatímco zbytek Británie vzdával hold svým rodičům, nejstarší syn slavného páru zachoval na sociálních sítích směrem k domovu mrazivé mlčení.
Londýňané v uplynulých dnech zažili nečekané překvapení, když v ulicích potkali prince Williama a princeznu Kate. Královský pár se bez předchozího ohlášení vydal na procházku známým tržištěm Borough Market a populární trasou Bermondsey Beer Mile. Návštěva byla součástí série aktivit, které mají zdůraznit význam řeky Temže pro život v metropoli. Tato neformální akce vyvolala mezi turisty i místními vlnu nadšení, přičemž mnozí si nenechali ujít příležitost pořídit si s budoucím králem a královnou společné selfie.
Manželství britské celebrity Katie Price a jejího nového chotě Leeho Andrewse provází další skandál. Podle nejnovějších zjištění čelí jednačtyřicetiletý Andrews obvinění, že luxusnímu pětihvězdičkovému hotelu v Dubaji, kde se před šesti týdny konala jejich svatba, dluží astronomickou částku. Ačkoliv se sám prezentuje jako milionář, náklady na honosný obřad a pobyt v rezortu One&Only Royal Mirage údajně dosud neuhradil.