Zavření škol kvůli epidemii covidu-19 bude pro nastupující vládu Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) a Pirátů se STAN v případě nutnosti omezení kontaktů mezi lidmi až na posledním místě, nedá se ale vyloučit. V pořadu Benešovský Impuls to dnes řekl kandidát na ministra školství Petr Gazdík (STAN).
Zda se letos prodlouží vánoční prázdniny, je podle něj zatím nejasné. Zopakoval, že o tom chce jednat s ministrem školství v demisi Robertem Plagou (za ANO).
„Snahou naší koalice a mě osobně bude bránit tomu (uzavření škol) co nejvíce, snažit se, aby školy byly skutečně až ty poslední, které se budou zavírat, až po podnicích, průmyslu a všem ostatním,“ uvedl Gazdík. „Snad ta epidemie bude v nejbližších dnech kulminovat a situace se následně bude zlepšovat. Ale to, že se to bude opakovat, že s covidem tady budeme žít i příští roky a že musíme být připravení třeba do distanční výuky přejít, to je možné,“ řekl.
Gazdík dodal, že zatím není jasné, zda se kvůli epidemické situaci letos prodlouží vánoční prázdniny. Zopakoval, že o tom chce ještě jednat s končícím ministrem Plagou, který se k návrhu postavil spíš odmítavě. Podle Gazdíka šlo o návrh epidemiologů, podle kterých by se žáci před prázdninami rovněž měli otestovat, aby potom o Vánocích neroznesli nákazu mezi široké příbuzenstvo. Zároveň odborníci upozorňují na to, že na potvrzení pozitivních antigenních testů metodou PCR by bylo potřeba víc času, řekl Gazdík.
Podle návrhu opatření nově vznikající vlády by kvůli výraznému zhoršení epidemie měly vánoční prázdniny začít od pondělí 20. prosince. Harmonogram letošního školního roku počítá s prázdninami od čtvrtka 23. prosince. Děti se mají do lavic vrátit 3. ledna. Plaga v reakci na to uvedl, že prodloužení prázdnin by nedávalo smysl bez současného omezení třeba i provozu podniků. Gazdík pak řekl, že by to s ním chtěl do konce týdne vyjasnit, aby rodiče věděli, s čím mohou počítat. Není totiž jasné, zda nová vláda nastoupí ještě před Vánocemi, či nikoli.
Americký prezident Donald Trump se v reakci na výhrůžné výroky bývalého ruského prezidenta Dmitrije Medveděva rozhodl nařídit dvěma jaderným ponorkám, aby se přesunuly blíž k Rusku. Vyplývá to z jeho pátečního vyjádření na sociální síti.
Dara Rolins se nechtěně dostala do hledáčku médií. Postaral se o to její snoubenec Pavel Nedvěd, jenž se objevil na pikantních fotkách s cizí ženou. Zpěvačka přiznala, že jí to není příjemné, a budoucímu manželovi poradila, jak se v takových situacích správně chovat.
Policie na Karlovarsku řeší případ dvanáctileté dívky, která porodila zdravé dítě v nemocnici v krajském městě. Informoval o tom web novinky.cz s tím, že otcem novorozence má být starší bratr jeho matky, kterému je 16 let.
Červencovou smrt legendárního wrestlera Hulka Hogana způsobilo srdce, které vypovědělo službu. Potvrzují to závěry pitevní zprávy, o nichž informují americká média. Hogan zemřel ve čtvrtek 24. července, bylo mu 71 let.
Jaromír Soukup naposledy oficiálně tvořil pár s Evou Feuereislovou alias Plastic Queen, ale následoval rozchod, po kterém se ona dokonce otočila proti němu. Ve sporu u soudu totiž svědčila ve prospěch Agáty Hanychové. Nyní to navíc vypadá, že za Soukupa našla jinou zámožnou náhradu.
Policie v pátek opět zasahovala proti agresivnímu muži na jižní Moravě. Tentokrát se to v Brně obešlo bez použití střelné zbraně. Útočník byl zadržen za použití donucovacích prostředků. Lidem nehrozí žádné další nebezpečí.
Sportovním světem ve středu otřásla smutná zpráva, která se však dala očekávat. Pátrání po někdejší německé biatlonistce Lauře Dahlmeierové, jíž zasáhl skalní sesuv v pákistánských horách, skončilo tragicky. Mezinárodní olympijský výbor (MOV) informoval, že ve věku 31 let zemřela.
Divadlo kolem organizace pohřbu Jiřího Krampola, jehož on vyznamenal, se nelíbí ani bývalému prezidentovi Miloši Zemanovi. Proslýchá se zároveň, že někdejší hlava státu by na smutečním obřadu mohla promluvit.
Provoz pražského metra již v tomto týdnu opět ovlivní rozsáhlá výluka na lince C. Vlaky nebudou jezdit mezi stanicemi Muzeum a Chodov. Na sedmidenní výluku navíc vzápětí naváže další dvoudenní omezení provozu, které se bude týkat ještě delšího úseku.
Česko se již ve středu dozvědělo, kdy a kde se uskuteční poslední rozloučení s Jiřím Krampolem, který zemřel v sobotu ve věku 87 let. Jeden důležitý detail ale nebyl zcela vysvětlen. Podle některých informací má mít obřad dvě dějství.
Snad příští týden ve čtvrtek by se počasí v Česko mělo začít měnit k lepšímu. Podle meteorologů je šance na návrat ke stabilnějšímu a teplejšímu počasí relativně vysoká. Zatím ale nechtějí říkat, kam až vyšplhají maximální teploty.
Poslední červencový den je každý rok tučně poznamenán v kalendáři jednoho slavného českého herce. Na den přesně před 76 lety se narodil Bolek Polívka. Co o něm víte?