Kapacita ARO nemocnice v Kyjově je téměř vyčerpaná

Ilustrační foto
Ilustrační foto, foto: Pixabay
Pavel Dratva , ČTK 23. listopadu 2021 20:10
Sdílej:

Ředitel kyjovské nemocnice na Hodonínsku Lubomír Wenzl dnes vyhlásil stav hromadného postižení osob. V praxi to znamená, že už se nemocnice téměř dostala do stavu, v němž se o pacienty na oddělení ARO, kteří potřebují plicní ventilaci, nemůže postarat odborně vyškolený lékař.

ČTK to řekl mluvčí nemocnice Filip Zdražil. Na kyjovskou nemocnici tak dopadla současná vlna covidu. V minulých dnech už musela nemocnice jednoho pacienta s covidem přeložit do Fakultní nemocnice v Brně. Na vyhlášení stavu upozornil Deník N.

Původní kapacitu šesti lůžek ARO postupně kyjovská nemocnice rozšířila na 14, volná jsou jen dvě. "Ještě máme jako železnou rezervu naše původní ARO se šesti lůžky a starým vybavením, ale už by se o pacienty musel starat personál, který není primárně určený pro tuto péči," řekl Zdražil. S ohledem na přibývání pozitivních případů a nových pacientů, kteří potřebují plicní ventilaci v těžkém stavu, je pravděpodobné, že kapacita 14 lůžek bude velmi brzy vyčerpaná.

O něco větší rezerva je na standardních lůžkách, ale i ta se pomalu tenčí. "Situaci řešíme s krajským koordinátorem," doplnil Zdražil. Dokud to bude kapacitně možné, mohou si nemocnice mezi sebou pacienty předávat. Je to však na úkor neakutních výkonů, které už nemocnice na jižní Moravě postupně omezily a děje se tak i v jiných krajích.

Stav hromadného postižení je mimořádnou událostí, při níž zdravotnické zařízení kvůli nedostatku zdrojů už neposkytuje zdravotní péči odpovídající běžnému standardu v ČR. Při letošní jarní vlně tento stav vyhlásily jako první nemocnice v Pardubickém kraji na začátku března, pak následovaly další nemocnice v republice. V nynější, podzimní vlně je kyjovská nemocnice první, která k tomu přistoupila.

Epidemie covidu v Česku zatím stále nabírá na síle, která je značná. Za pondělí bylo více než 14.000 pozitivních testů, což je za tento den v týdnu dosud rekordní počet. Na jižní Moravě je incidence za posledních sedm dnů 1255 případů na 100.000 obyvatel. V nemocnicích je v celé republice přes 5400 lidí, kteří potřebují hospitalizaci a jejich počet dále bude růst. Nynější počet je nejvyšší od letošního 12. dubna. V nemocnicích s péčí pomáhají hasiči a vojáci. S koronavirem už v Česku zemřelo od loňského března přes 32.300 lidí, v posledních dnech počty úmrtí opět překročily stovku.

Stalo se
České celebrity
Ester Ledecká

Ester Ledecká přiznala zásadní změnu v osobním životě

Sportovní obojživelnice Ester Ledecká možná nebude na uplynulou sezónu vzpomínat v dobrém, protože ze zimních olympijských her tentokrát nepřivezla žádnou medaili. Nyní vyšlo najevo, že k zajímavé události došlo i v jejím osobním životě. 

Světové celebrity
seriál Přátelé

Kdo ve skutečnosti byla Phoebe? Lisa Kudrow prozradila velké tajemství seriálu Přátelé

Představitelka kultovní Phoebe ze seriálu Přátelé, dvaašedesátiletá Lisa Kudrow, se v nedávném rozhovoru ohradila proti nálepce, kterou její postava dostávala po celá desetiletí. Ačkoliv byla Phoebe Buffay veřejností i kritiky často označována za „ztřeštěnou husičku“ nebo naivní blondýnku, herečka zdůraznila, že její postava rozhodně nebyla hloupá. Podle ní šlo spíše o ženu, která se odmítala podřídit tehdejším společenským konvencím a pravidlům, což si lidé v devadesátých letech vykládali po svém.

Světové celebrity
Justin a Hailey Bieberovi

Justin Bieber se chystá na velkolepý návrat na pódia!

Justin Bieber se chystá na svůj velkolepý návrat, který má proběhnout na jednom z nejsledovanějších hudebních festivalů světa. Jako hlavní hvězda ovládnou jeho vystoupení sobotní večery 11. a 18. dubna na kalifornské Coachelle. Pro dvaatřicetiletého zpěváka jde o zásadní zlom, neboť jeho kariéru v posledních letech brzdily vážné zdravotní i psychické potíže, které vyvolávaly otázky, zda se ještě někdy dokáže na pódia vrátit v plné síle.

Společnost
Posádka mise Artemis II poslala na Zemi nové úchvatné fotky

OBRAZEM: Na Zemi dorazily úchvatné fotky, jaké ještě lidstvo nevidělo

Mise Artemis II včera přepsala dějiny kosmonautiky, když úspěšně dokončila očekávaný průlet kolem Měsíce. Čtveřice astronautů se v modulu Orion přiblížila k měsíčnímu povrchu na vzdálenost pouhých 6 545 kilometrů. Tento manévr nebyl jen technickým triumfem, ale i rekordním počinem – posádka dosáhla vzdálenosti přibližně 406 742 kilometrů od Země, čímž překonala dosavadní rekord legendárního Apolla 13 z roku 1970.