Karel III. chystá levnější korunovaci, proběhnout by mohla v létě

Datum korunovace britského krále Karla III. zatím nebylo oznámeno, očekává se, že se uskuteční na jaře nebo v létě příštího roku. Jelikož se jedná o státní událost, bude financována z veřejných prostředků. Nový král proto údajně plánuje uspořádat korunovační ceremoniál, který bude kvůli krizi rostoucích životních nákladů levnější než ten jeho matky, zesnulé královny Alžběty II. Uvedla to dnes stanice Sky News.

Král Charles III.

Ačkoliv datum korunovace zatím nebylo stanoveno, měla by být kratší a levnější než královnina v roce 1953. Bulvárnímu listu Daily Mirror to řekl zdroj obeznámený se situací. Obřad pro královnu Alžbětu stál celkem 1,57 milionu liber, což odpovídá dnešním 46 milionům liber (1,3 miliardy korun).

"Král si je velmi dobře vědom problémů, které pociťují současní Britové. Bude proto dbát na to, aby se uskutečnilo jeho přání, že ačkoli by korunovační ceremoniál měl zůstat v souladu s dlouholetými tradicemi minulosti, měl by také reprezentovat monarchii v moderním světě," řekl zdroj listu.

Server britského listu The Daily Telegraph dnes uvedl, že korunovace Karla III. bude "kratší, dřívější, méně nákladná a bude více odrážet různé společenské skupiny a vyznání". Podle serveru by na obřad mohlo být pozváno kolem 2000 hostů, přičemž mezi shromážděnými budou "upřednostněni představitelé Společenství (Commonwealth) a různých náboženství".

Královna Alžběta II. byla korunována až po 16 měsících od smrti svého otce, Jiřího VI. Některá britská média proto spekulují, že by král Karel mohl být korunován ve stejný den, tedy 2. června 2023, u příležitosti 70. výročí od korunovace své matky.

Očekává se, že král Karel III. také sníží počet členů královské rodiny, kteří jsou aktivní ve veřejném životě a tudíž placení z veřejných prostředků. Tento plán podporují dvě třetiny obyvatel Británie, ukázal dnes průzkum veřejného mínění Savanta ComRes, který si objednal bulvární deník Daily Express.

Počet aktivních členů monarchie by se snížil na sedm z aktuálních 11. Vedle Karla III. a jeho královny manželky Camilly, by to byl následník trůnu princ William s manželkou Kate, Alžbětina dcera Anne a její bratr princ Edward s manželkou hraběnkou Sophií.

Král nyní v soukromí truchlí nad ztrátou své matky. V úterý proto se svou manželkou odletěl do Skotska. Přestože se po dobu smutku, který bude královská rodina držet do pondělí 26. září, nebude účastnit žádných veřejných akcí, již nyní plní některé ústavní povinnosti a podepsal řadu jmenování ministrů.

Královna byla uložena k poslednímu odpočinku v pondělí večer při soukromém obřadu za účasti krále a královské rodiny, který následoval po jejím státním pohřbu ve Westminsterském opatství a pohřebním obřadu ve Windsoru.

Nord Stream zřejmě někdo vyhodil do vzduchu úmyslně. Plyn tudy už do zimy…

27.09.2022 21:59 Aktualizováno Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy v místech, kde z…

Výsledek Moskvou organizovaného hlasování podle Kuleby nic nezmění

27.09.2022 21:37 Výsledek hlasování zorganizovaných Moskvou v okupovaných či ovládaných částech Ukrajiny nezmění nic…

Moskvou pořádaná hlasování na Ukrajině jsou neupřímná fraška, zní z Francie

27.09.2022 21:22 Hlasování uspořádaná Moskvou v okupovaných a ovládaných částech Ukrajiny jsou bezcenná a neupřímná…

Rusko válku politicky prohrálo, jeho izolace roste, řekl Borrell

27.09.2022 19:58 Izolace Ruska na mezinárodní scéně za poslední týdny zesílila a čím dál více zemí chápe, že ruský…

Habeck: Německo bude muset nechat dvě jaderné elektrárny v provozu

27.09.2022 19:48 Aktualizováno Německo bude muset nechat dvě ze tří stávajících jaderných elektráren v provozu až do jara, aby se…

Stoltenberg varoval Rusko před užitím jaderných zbraní a odsoudil…

27.09.2022 19:39 Hlasování, která Moskva provedla v okupovaných oblastech Ukrajiny, jsou flagrantním porušením…

Slovensko odsouhlasilo vstup Finska a Švédska do NATO

27.09.2022 18:38 Slovenský parlament dnes velkou většinou hlasů přítomných poslanců souhlasil se vstupem Švédska a…

Bulharsko doporučilo občanům, aby odjeli z Ruska a necestovali do něho

27.09.2022 17:10 Bulharské ministerstvo zahraničí dnes doporučilo občanům Bulharska v Rusku, aby tuto zemi opustili.…

V Polsku byl uveden do provozu plynovod Baltic Pipe, přivede plyn z Norska

27.09.2022 16:49 Aktualizováno V Polsku byl dnes slavnostně uveden do provozu plynovod Baltic Pipe, který se stane důležitou…

Kancléř Scholz kvůli nákaze koronavirem odložil jednání o energiích

27.09.2022 15:23 Středeční společné jednání německého kancléře Olafa Scholze s premiéry spolkových zemí o inflačních…

Související:

Nejnovější