Král Karel III. dnes jmenoval novým britským premiérem Rishiho Sunaka a pověřil ho sestavením kabinetu. Sunak zvítězil ve vnitrostranického klání o post nového lídra Konzervativní strany a jako šéf vlády nahradí Liz Trussovou, která dnes panovníkovi v Buckinghamském paláci předala svou rezignaci. Pro Karla III. bylo jmenování ministerského předsedy premiérou, Trussovou do funkce krátce před svou smrtí uvedla ještě královna Alžběta II.
Sunak je už třetím britským ministerským předsedou za poslední dva měsíce. Začátkem září premiérský úřad opustil Boris Johnson, jehož nahradila Trussová. Ta byla premiérkou nejkratší dobu v britské historii. Její rychlý konec v Downing Street způsobily kontroverzní vládní plány na řešení ekonomické krize, které vyvolaly paniku na trzích a pád libry.
Dvaačtyřicetiletý Sunak se stal v pořadí 57. premiérem Spojeného království a je nejmladším šéfem vlády za posledních 200 let. Je také prvním britským premiérem, který není běloch.
O složení Sunakovy vlády se zatím pouze spekuluje; čeká se, že premiér jména členů svého kabinetu oznámí ještě dnes. Britská média shodně píší, že své posty si zřejmě udrží ministr financí Jeremy Hunt nebo ministr vnitra Grant Shapps. Povýšení pravděpodobně čeká Penny Mordauntovou, která až do pondělka se Sunakem soupeřila o podporu konzervativních zákonodárců. Dosud v kabinetu zastávala roli koordinátorky vládní agendy v Dolní sněmovně, nově by mohla usednout do křesla šéfky diplomacie, uvedla stanice Sky News.
Ve vládě mají šanci být i Suella Bravermanová a Kemi Badenochová, které Sunaka v souboji o místo nového lídra vládní strany podpořily. Vedení některého z resortů podle deníku The Times možná čeká i Dominika Raaba, Michaela Govea nebo Olivera Dowdena.
Sunak řekl, že jako britský premiér vyřeší hospodářskou krizi a obnoví stabilitu
Sunak dnes prohlásil, že byl jmenován částečně proto, aby napravil chyby, kterých se dopustila jeho předchůdkyně Liz Trussová. Británii varoval, že zemi čekají obtížná rozhodnutí, aby překonala "hlubokou hospodářskou krizi". Sunak ve svém prvním projevu před sídlem premiérů v Downing Street slíbil, že v centru jeho pozornosti bude "ekonomická stabilita a důvěra".
"Chci vzdát hold své předchůdkyni Liz Trussové. Nemýlila se, když chtěla zlepšit růst v této zemi. Je to ušlechtilý cíl," uvedl Sunak. "Udělala však některé chyby, které se nezrodily ze zlé vůle nebo špatných úmyslů. Právě naopak. Ale přesto to byly chyby. A já jsem byl zvolen vůdcem své strany a vaším premiérem částečně proto, abych je napravil," dodal.
Sunak uvedl, že jeho hlavní prioritou bude řešení ekonomické krize, kvůli níž mají miliony Britů problémy s placením účtů za potraviny a energie. "Naše země čelí hluboké hospodářské krizi. Důsledky covidu stále přetrvávají. Putinova válka na Ukrajině destabilizovala energetické trhy a dodavatelské řetězce po celém světě," řekl Sunak. "Hospodářská stabilita a důvěra jsou pro mě ústředním bodem programu této vlády. To bude znamenat, že přijdou těžká rozhodnutí," uvedl.
Česko v uplynulých hodinách sevřel mráz a na některých místech také zasypal sníh, s projevy zimního počasí je ale nutné počítat i po víkendu. Vyplývá to z nejnovější výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Český fotbal zase jednou bojuje o fanoušky, jimž reprezentanti po výhře nad Gibraltarem nešli poděkovat za neúnavnou podporu. Příští šanci získat si příznivce zpátky na svou stranu budou mít fotbalisté v březnu, kdy zabojují o postup na mistrovství světa. Už znají soupeře.
Američané trvají na tom, že jsou autory návrhu nového mírového plánu pro Ukrajinu. Podle Washingtonu navíc nejde o poslední nabídku pro Kyjev, který čelí velkému tlaku, aby s návrhem souhlasil.
Meteorologická zima sice ještě nezačala, ale pouhý pohled z okna dnes může naznačovat něco jiného. Teploty v noci na neděli klesly pod -20 °C, především v Čechách. Na Moravě a ve Slezsku se zase lidé dočkali sněhu.
Baby boom v českém šoubyznyse bude pokračovat i v dalších dnech a týdnech. Olga Lounová v září prostřednictvím klipu k nové písni odhalila, že se s partnerem těší na druhého potomka. Nyní se fanoušci dozvěděli, zda to bude kluk, anebo holčička.
Rapper Kanye West (48), který si sám říká „Ye“, vyvolal mezi svými fanoušky velké znepokojení. Během krátkého pouličního rozhovoru v Japonsku pro účet Mystery Fashionist na TikToku dal znepokojivou odpověď, která zanechala mnoho lidí v obavách o jeho duševní stav.
Zpěvačka Taylor Swift se údajně chystá do Velké Británie, aby zde natočila přísně tajný videoklip ke své písni „Elizabeth Taylor“. Skladba pochází z jejího nového alba s názvem „The Life of a Showgirl“.
Jen necelé dva týdny před svým velkým vystoupením v Torontu utrpěl princ Harry zdrcující mediální ránu. Jedenačtyřicetiletý vévoda ze Sussexu, který má 1. prosince vystoupit jako hlavní řečník na konferenci The Orea Power House Conference, čelí silné negativní odezvě veřejnosti kvůli vysoké ceně vstupenek.
David Beckham se chystá reprezentovat krále Karla III. v projektu, který je srdci obou blízký, a jde o jeho první významné oznámení od doby, kdy obdržel rytířský titul. Legendární fotbalista se připojí k autorkám a televizním moderátorkám Frances Tophill a Alanu Titchmarshovi při tvorbě zahrady na prestižní květinové výstavě RHS Chelsea Flower Show v květnu 2026.
Zpěvačka, držitelka ceny Grammy a herečka Ariana Grande se rozhodla v titulcích k filmu Wicked: For Good nepoužít své umělecké jméno, ale vrátit se ke svému rodnému jménu Ariana Grande-Butera. O dojemném důvodu tohoto kroku promluvila již loni během tiskové konference k první části filmu Wicked.
Princezna z Walesu, Kate Middleton, poprvé promluvila o svých světlejších vlasech, které představila veřejnosti v září 2025. Herečka Su Pollard prozradila deníku Daily Mail, že se s Kate setkala v zákulisí Royal Variety Performance ve středu a pochválila jí účes slovy: „Líbí se mi vaše vlasy, vypadají mnohem světlejší.“
Andrew Mountbatten-Windsor, který v posledních týdnech zažívá největší královský pád, je podle nejnovějších zpráv blízko ztrátě poslední pocty, a to jen krátce poté, co byl zbaven všech svých královských titulů a stylů. Bývalý princ, který nyní používá jméno Andrew Mountbatten-Windsor, se zdá, že ještě nedosáhl dna svého pádu.