Karel III. navštívil Belfast, setkal se se severoirskými politiky

Britský král Karel III. dnes s manželkou Camillou navštívil severoirskou metropoli Belfast, kde se setkal se zástupci místních pěti politických stran, včetně republikánské Sinn Féin. Královský pár se poté spolu s britskou premiérkou Liz Trussovou zúčastnil bohoslužby za zemřelou Alžbětu II. v katedrále svaté Anny, píší britská média.

Král Charles III.

Asi hodinovou bohoslužbu kolem 16:00 SELČ zahájil connorský biskup George Davison. Po jejím skončení se Karel III. a králova choť setkali s lidmi shromážděnými v přilehlé ulici a na náměstí. Do Londýna se král vrátí dnes večer. Cesta do Severního Irska byla celkově jeho čtyřicátou, ale první v roli krále.

Karel III. a Camilla do Belfastu dnes přijeli z hradu Hillsborough, který je oficiální královskou rezidencí v Severním Irsku. I kvůli tomu se hrad stal místem, kde se lidé shromažďovali, aby se rozloučili se zesnulou panovnicí Alžbětou II. Prostor před branami hradu byl dnes posetý stovkami řezaných květin, uvedla agentura Reuters.

Ačkoliv v Hillsborough se královskému páru dostalo vřelého přejetí, postoj obyvatel Severního Irska k monarchii je podle médií rozpolcený. Unionisté, kteří jsou z většiny protestanti, vnímají zemi jako součást britského království. Naproti tomu republikáni, z většiny římští katolíci, požadují sjednocení s Irskou republikou a tedy zrušení monarchie.

I čtvrt století po konci třicetiletého severoirského konfliktu a uzavření takzvané Velkopáteční dohody v roce 1998 jsou spory mezi oběma tábory patrné, uvádí agentura AP. Mnozí nicméně uznávají podíl Alžběty II. na uzavření míru. Během své návštěvy Severního Irska v roce 2012 si Alžběta potřásla rukou s Martinem McGuinnessem, bývalým velitelem Irské republikánské armády. Byl to akt, který by mnozí dříve považovali za nepředstavitelný, píše AP.

"Královna prokázala, jak mohou individuální projevy pozitivního vedení prolomit bariéry a pobídnout nás k usmíření," řekl dnes Alex Maskey, předseda Shromáždění Severního Irska a člen republikánské strany Sinn Féin, který Karlovi III. přečetl kondolence jménem parlamentu.

Karel III. v reakci řekl, že jeho matka "měla v Severním Irsku velké zalíbení". "S tímto zářným příkladem před sebou se zhostím svých povinností a budu usilovat o blahobyt všech obyvatel Severního Irska," řekl král.

V pátek 16. září čeká krále cesta do Walesu, kde se v Cardiffu také setká s politickými představiteli a zúčastní se bohoslužby.

V Polsku byl uveden do provozu plynovod Baltic Pipe, přivede plyn z Norska

27.09.2022 16:49 Aktualizováno V Polsku byl dnes slavnostně uveden do provozu plynovod Baltic Pipe, který se stane důležitou…

Měřicí stanice zachytily silné výbuchy v místech následných úniků plynu z…

27.09.2022 16:06 Aktualizováno Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy v místech, kde z…

Kancléř Scholz kvůli nákaze koronavirem odložil jednání o energiích

27.09.2022 15:23 Středeční společné jednání německého kancléře Olafa Scholze s premiéry spolkových zemí o inflačních…

Možnosti, jak vycestovat z Ruska, se lidem utíkajícím před odvody tenčí

27.09.2022 13:48 Od minulé středy, kdy ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil první mobilizaci v Rusku od druhé…

Merz kritizoval ukrajinské běžence, nyní se omluvil

27.09.2022 12:38 Předseda německé Křesťanskodemokratické unie (CDU) a šéf parlamentní opozice Friedrich Merz v…

Sonda trefila asteroid. NASA testuje obranu Země

27.09.2022 11:52 Aktualizováno Sonda DART americké vesmírné agentury NASA zasáhla dnes podle plánu měsíc planetky Didymos, šlo o…

Miliony Britů si kvůli rostoucím nákladům musí hledat druhou či další práci

27.09.2022 11:46 Nejméně 5,2 milionu lidí v Británii se rozhodlo najít si druhou práci nebo i několik dalších…

Země V4 se chtějí angažovat při opravě ukrajinské techniky

27.09.2022 11:28 Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko se chtějí angažovat při opravě ukrajinské techniky či při…

V Japonsku se státním pohřbem rozloučili se zavražděným expremiérem…

27.09.2022 10:29 Aktualizováno Modlitbami a čestnou salvou dnes Japonsko uctilo památku bývalého premiéra Šinzóa Abeho. Abe zemřel…

Medveděv: Pochybuji, že NATO zasáhne, když na Ukrajině použijeme jaderné…

27.09.2022 10:19 Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně, uvedl dnes podle agentury TASS…

Související:

Nejnovější