Karel III. považuje vztahy Berlína a Londýna za výjimečné

Britský král Karel III. v dnešním projevu před poslanci Spolkového sněmu označil vztahy Německa a Británie jako výjimečné a zdůraznil, že přátelství obou zemí velmi leželo na srdci jeho zesnulé matce Alžbětě II. Němcům poděkoval za projevy soustrasti po jejím skonu.

Král Charles III.

Ocenil také jednotu v pomoci napadené Ukrajině a o válce prohlásil, že je hrozbou nejen pro bezpečnost Evropy, ale také pro evropské demokratické hodnoty.

"Zničen byl bezpočet lidských životů, lidská důstojnost a svobody jsou pošlapávány, je ohrožena bezpečnost Evropy stejně jako naše demokratické hodnoty. Svět ale nečinně nepřihlíží," řekl Karel III. o ruské invazi na Ukrajinu. V projevu, který z větší části přednášel německy a z části anglicky, ocenil rozhodnutí Německa a Británie podpořit Ukrajinu dodávkami zbraní. "Německo a Británie se ujaly vedoucí role," uvedl s tím, že obě země patří k největším podporovatelům Ukrajiny.

"Můžeme čerpat odvahu z naší jednoty," řekl o pomoci Ukrajině. O významu jednoty hovořil Karel III. opakovaně, když mimo jiné řekl, že jednota je nezbytná k ostraze společných demokratických hodnot a k naplnění společné budoucnosti. "Naše společná minulost od nás ani nic jiného neočekává," dodal.

Na úvod projevu zdůraznil, že přátelství mezi Londýnem a Berlínem je výjimečné a že jeho matce a někdejší královně Alžbětě II. na vzájemných vztazích velmi záleželo, což podle něj dokládají i její návštěvy Německa. Uvedl, že možná proto si Alžběta II. získala srdce mnohých Němců, jak se ukázalo, když loni v září zemřela. "Byli jsme dojati soustrastí, kterou nám Němci vyjádřili. Byla to velká útěcha v našem zármutku. Za to vám jménem celé rodiny velmi děkuji," řekl. Blízkost, kterou britská královská rodina k Německu chová, je dána i jejími německými kořeny. Původně se dynastie jmenovala Sasko-Kobursko-Gothajská, na Windsorskou ji přejmenoval v době první světové války Jiří V., pradědeček krále Karla III.

Přátelství Němců a Britů je podle krále na takové výši, že je možné si ze sebe navzájem dělat čas od času legraci. "Samozřejmě existuje i rivalita. Mám teď na mysli především naše fotbalová družstva," řekl k pobavení publika. Poznamenal, že proto je důležité, že mistrovství Evropy ve fotbale žen v roce 2022 vyhrály Angličanky, když ve finále porazily německé soupeřky.

Karel III., který je na třídenní návštěvě Německa, se dnes stal prvním vládnoucím monarchou, který ve Spolkovém sněmu přednesl projev. V listopadu 2020 sice ve sněmu k poslancům hovořil, ale to bylo ještě v roli nástupce trůnu. To, že právě ve Spolkovém sněmu mohl dnes jako král vystoupit, označil za nanejvýš symbolické, protože zdi budovy mohou vyprávět historii 20. století.

Připomenul, že v roce 1933 byla budova vypálena, na konci druhé světové války těžce poničena a že to byl britský architekt Norman Foster, kdo navrhl současnou skleněnou kupoli nad jednacím sálem. "Ikonická skleněná kupole je symbolem transparentnosti parlamentu," řekl Karel III.

Za projev se Karlu III. dostalo potlesku vstoje. V budově Spolkového sněmu královu řeč poslouchali nejen poslanci a členové vlády v čele s kancléřem Olafem Scholzem, ale také zemští premiéři, spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier a čestní hosté, mimo jiné bývalí prezidenti Joachim Gauck a Christian Wulff.

Králův projev uvedla předsedkyně Spolkového sněmu Bärbel Basová, která označila vystoupení Karla III. v parlamentu za velkou čest. Řekla také, že Británie se ujala mnoha uprchlíků, kteří utíkali před nacistickým režimem, a že po druhé světové válce naopak Německu pomohla vrátit se do mezinárodního společenství.

Karel III. do Německa přiletěl ve středu, kdy byl v centru Berlína přivítán s vojenskými poctami. Dnes dopoledne se sešel s berlínskou primátorkou Franziskou Giffeyovou a poté v budově kancléřství s Olafem Scholzem. Ten na twitteru napsal, že oceňuje to, že si král na první zahraniční cestu vybral Německo. "Ukazuje to, že přátelství našich zemí je důvěrné," uvedl kancléř.

Ze Spolkového sněmu odjel král do střediska pro ukrajinské válečné uprchlíky na někdejším berlínském letišti Tegel. Zbytek odpoledne se pak rozhodl věnovat návštěvě Braniborska, konkrétně vojákům britsko-německého ženijního praporu a představitelům ekovesnice Brodowin. Pátek, kdy cestu do Německa uzavře, stráví v Hamburku.

Bundeswehr: Rusko může napadnout NATO do osmi let

23.07.2024 17:55 Generál Carsten Breuer, nejvyšší představitel německých ozbrojených sil, varoval před rostoucí…

Maďarsko bude blokovat finanční pomoc Ukrajině, dokud Kyjev neobnoví…

23.07.2024 15:34 Maďarsko bude blokovat finanční pomoc Ukrajině z Evropského mírového nástroje, dokud Kyjev neobnoví…

Severní Korea vzkazuje, že ji nezajímají výroky Trumpa

23.07.2024 13:55 Severní Korea v úterý uvedla, že ji nezajímají výroky bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa…

Rusko chce zakázat vojákům používat mobily v bojových zónách

23.07.2024 11:40 Poslanci ruské Státní dumy projednávají návrh zákona, který by zpřísnil disciplinární tresty pro…

Slovensko si převzalo první dvě objednané stíhačky F-16

22.07.2024 22:16 Na Slovensko v pondělí večer dorazily první dvě objednané stíhačky F-16. Bratislava si jich…

Harrisová vyzdvihovala Bidena, o kandidatuře se nezmínila

22.07.2024 21:13 Viceprezidentka Kamala Harrisová v pondělí poprvé veřejně vystoupila poté, co úřadující prezident…

Mladé Češky oběťmi znásilnění v Německu. Obviněnými jsou Syřané

22.07.2024 17:57 Německé soudy budou řešit případ loňského znásilnění dvou mladých Češek, které byly na studentské…

Střelba v Chorvatsku: Pět mrtvých v domě pro seniory, vraždil veterán

22.07.2024 14:20 Chorvatsko, které je i letos v létě populární dovolenkovou destinací českých turistů, zažívá…

Světoví lídři ocenili Bidena, který odstoupil z boje o Bílý dům

22.07.2024 12:06 Zahraniční lídři ocenili šéfa Bílého domu Joe Bidena jako člověka, kterému záleží na americkém lidu…

Ukrajina má další Patriot. Poskytlo ho Německo

22.07.2024 09:49 Ukrajina posílila svou protivzdušnou obranu proti útokům ruských sil dalším systémem Patriot, který…

Související:

Nejnovější