Kariérní řád učitelů by se podle Gazdíka mohl začít řešit asi za dva roky

Ministr školství Petr Gazdík (STAN) v nejbližší době nepočítá s předložením návrhu na kariérní řád učitelů. Prioritou je podle něj schválení zákona o pedagogických pracovnících. Systém kariérního růstu pedagogů by se podle něj mohl začít připravovat za dva roky. Zda se stihne v tomto volebním období, neví. Řekl to dnes v on-line debatě pořádané společností EDUin a Stálou konferencí asociací ve vzdělávání.

Ilustrační foto

O kariérním řádu se uvažovalo už v minulosti. Zavést ho chtěla vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD). Její ministr školství Marcel Chládek původně navrhl čtyřstupňový systém, jeho nástupkyně Kateřina Valachová (oba ČSSD) ale v roce 2016 návrh upravila na trojstupňový. Vedle začínajících a samostatných učitelů počítal s kategorií vynikajících pedagogů. Samostatnými učiteli se měli stát vyučující po dvou letech praxe a atestaci, vynikajícími po sedmi letech praxe a atestaci. Školské asociace se obávaly toho, že by to pro školy znamenalo další administrativní zátěž. Parlament nakonec návrh v létě 2017 odmítl.

"Politicky teď předložit kariérní řád je takřka sebevražda, protože ať ho uděláte zlatý, stříbrný nebo diamantový, tak stejně se vždycky objeví nějaká skupina, které nebude vyhovovat," uvedl Gazdík. Připomněl, že v roce 2017 hlasoval po vrácení předlohy kariérního řádu ze Senátu jako jediný pro jeho přijetí. Navrhovaný systém podle něj tehdy nebyl sice ideální, ale jeho parametry se mohly změnit. Zejména kvůli odporu spolku Pedagogická komora podle něj ale poslanci nakonec předlohu odmítli.

Kariérní řád je tak podle Gazdíka spíše záležitostí vzdálenější budoucnosti. "Nevím, zda se stihne v tomto volebním období," uvedl. "Musíme schválit zákon o pedagogických pracovnících a nejen na jeho základech stavět kariérní řád. Pojďme se o tom bavit za dva roky," řekl. Na systému podle něj musí být velká politická shoda, aby ho Parlament schválil. "Kdyby se stalo podruhé to, co se stalo poprvé, tak to je konec kariérního řádu na příštích 20 nebo 30 let," řekl.

Vládní poslanec Marek Výborný (KDU-ČSL) doplnil, že se přípravy kariérního řádu v minulosti účastnil ještě jako ředitel školy a rovněž ho považuje za důležitý. Podle něj si ale budou moct ředitelé nastavit ve škole vlastní systém kariérního růstu učitelů i tehdy, když budou mít k dispozici 20 procent peněz na odměňování, jak slibuje vláda. Některé prvky původně navrhovaného řádu by navíc měla zahrnovat i novela zákona o pedagogických pracovnících, podotkl. Zavést by podle něj měla například pozice uvádějících učitelů. Měli by pomáhat začínajícím kolegům.

Podle většiny lidí vláda dostatečně nepomáhá s následky inflace

22.05.2022 20:13 Aktualizováno Přes 70 procent lidí si myslí, že vláda lidem dostatečně nepomáhá s následky inflace. Vyplynulo to…

U Slaného se srazil motocykl s autobusem a několika auty, na místě jsou…

22.05.2022 19:31 Aktualizováno Na obchvatu Slaného na Kladensku se dnes v podvečer srazil motocykl s autobusem a dvěma osobními…

Na jezu na řece Úpě se převrhla kánoe, dítě skončilo v nemocnici

22.05.2022 18:18 Na jezu na řece Úpě u Ratibořic na Náchodsku se dnes odpoledne převrhla kánoe se ženou a dvěma…

Potravinové zásoby státu by Čechům vydržely na den. Navýšení by vyšlo na…

22.05.2022 16:55 Stát má pro případ nouze uloženo ve skladech 13 milionů denních dávek potravin, které by pokryly…

Počet uprchlíků přebývajících na hlavním nádraží se snížil

22.05.2022 14:40 Počet uprchlíků, kteří přebývají na pražském hlavním nádraží, se snižuje a situace se zlepšuje. V…

Přezkoumání rozhodnutí Schillerové o prominutí DPH nebylo iniciativou…

22.05.2022 12:32 Přezkoumání rozhodnutí předchozí ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) ohledně prominutí DPH u…

Cestovní pojištění v nejbližších týdnech citelně zdraží

22.05.2022 10:30 Cestovní pojištění v nejbližších týdnech zdraží proti loňskému roku o deset až 17 procent. Vyplývá…

Fiala a BIS navrhují sladit terminologii zákona o zpravodajských službách

22.05.2022 10:10 Především sladit terminologii zákona o zpravodajských službách s dalšími předpisy má za cíl novela,…

Česká republika už udělila víza 350.795 uprchlíkům z Ukrajiny

22.05.2022 09:51 Víza dočasné ochrany získalo v Česku za sobotu 493 uprchlíků z Ukrajiny. Oproti stejnému dni…

Ministerstvo obrany ubytovalo zhruba 600 uprchlíků z Ukrajiny

21.05.2022 16:25 Ministerstvo obrany poskytlo ubytování téměř 600 uprchlíků z Ukrajiny. Ubytovalo je ve svých…

Související:

Nejnovější