Okresní soud ve Vsetíně dnes vrátil státnímu zástupci k došetření kauzu předloňské otravy řeky Bečvy. Vyplývá to z údajů v justiční databázi, posun v případu dnes ČTK potvrdil i předseda okresního soudu Pavel Kotrady. Soud podle něj ve vyšetřovaní spatřuje nedostatky, které by se mohly projevit při dokazování.
Koncem letošního března obžaloval státní zástupce Jiří Sachr kvůli otravě Bečvy společnost Energoaqua z Rožnova pod Radhoštěm na Vsetínsku a jejího ředitele Oldřicha Havelku.
Soud věc vrátil k došetření státnímu zástupci, který podle Kotradyho následně dá pokyn policii, aby šetření v případu doplnila. "Kolegyně vrátila věc k došetření, protože tam vidí podstatné problémy v dokazování v tom směru, že by u soudu muselo být prováděno v rozsáhlé míře. A od toho tady není soud, aby zajišťoval většinu důkazů. Od toho je státní zástupce," řekl ČTK Kotrady.
Podle Petra Gazdíka (STAN), bývalého člena sněmovní vyšetřovací komise, která se případem zabývala, by měly na policii a státním zastupitelství ve Vsetíně "padat hlavy." V reakci na rozhodnutí soudu to dnes napsal na twitteru. "Toto je vrcholná ostuda orgánů činných v trestním řízení i GIBS, která moji stížnost na průběh vyšetřování shodila," dodal Gazdík, který je v současnosti ministrem školství.
Trestní oznámení podal Gazdík týden po loňských sněmovních volbách. Podle dřívějších informací webu Seznam Zprávy poukazoval mimo jiné na ztracené nebo chybně odebrané vzorky otrávené vody či nekoordinované postupy kontrolních úřadů. Gazdíkovo oznámení ale bylo zamítnuto olomouckým krajským státním zastupitelstvím.
Firmu Energoaqua a Havelku státní zástupce podle dostupných informací obžaloval z poškození a ohrožení životního prostředí a neoprávněného nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami. Havelkovi hrozí až pětileté vězení, společnosti zákaz činnosti a peněžitý trest.
Loni a také letos podali Energoaqua a Havelka návrh na zastavení trestního stíhání. Opírali se v něm o vědeckou expertizu, která podle nich vyvrací dosavadní znalecké zkoumání, na jehož základě byli obviněni. Podle expertizy nelze kvůli nedostatku odebraných vzorků ani jednoznačně stanovit, která látka způsobila otravu řeky a úhyn ryb.
Energoaqua spravuje tovární areál bývalé rožnovské Tesly. Zajišťuje v něm i čištění odpadních vod. Z areálu odcházejí kanálem, který ústí ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku do Bečvy. První ryby podle zástupců společnosti začaly hynout zhruba 3,5 kilometru od tohoto vyústění. Podle expertizy, na kterou se odkazují, to znamená, že je prakticky vyloučeno, aby původcem ekologické havárie byla společnost Energoaqua. Dlouhodobě to tvrdí také někteří rybáři.
Ekologická havárie, kterou 20. září 2020 způsobily podle České inspekce životního prostředí kyanidy, postihla Bečvu v úseku pod Valašským Meziříčím až po Přerov. Jedovaté látky podle odborníků poškodily biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku.
V Česku bylo zdokumentováno první letošní tornádo, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v pondělí. Vyskytlo se na Jičínsku, bylo slabé a nezpůsobilo žádné větší škody.
Známe porotu, hvězdné osobnosti i profesionální tanečníky, kteří se zúčastní letošní řady populární show StarDance. Chybět ale nemohou ani moderátoři. Nikoho nepřekvapí, že bude pokračovat osvědčená dvojice ze všech předchozích řad.
Jsme už za polovinou dubna, ale jedna z březnových kauz stále budí vášně. Jde o profesní rozchod Agáty Hanychové a Ornelly Koktové. Druhá jmenovaná opět přilila olej do ohně, když znovu promluvila o okolnostech konce.
Babyboom v českém šoubyznyse pokračoval i o víkendu. Radostnou novinkou se v neděli pochlubila herečka a zpěvačka Barbora Poláková, která se stala trojnásobnou maminkou. Na svět přivedla prvního společného potomka se současným partnerem Štěpánem Urbanem.
Jiřina Bohdalová bude mít na začátku května 95. narozeniny, ale oslavy se kvůli smutné rodinné události omezí na jedinou akci. Legendární herečka se tak rozhodla poté, co přišla o milovanou mladší sestru Jaroslavu, která dlouhá léta žila v zahraničí.
Počasí v tomto týdnu bude mít střídavý charakter, uvedli meteorologové v předpovědi, kterou v neděli zveřejnili na sociálních sítích. Opět nejsou vyloučeny noční mrazy, odpoledne mohou zároveň maxima dosahovat až 18 stupňů.
Slavný hokejový útočník Roman Červenka momentálně dělá všechno pro úspěch svého týmu ve finále české nejvyšší soutěže. Sport ale není vším, hokejista má také osobní život. V posledních dnech se objevily spekulace o novém vztahu. Je to už hotová věc?
Leo Beránek na sebe v posledních dnech zase upozornil až příliš, protože se o něj opět začali zajímat policisté. Strážci zákona zasahovali u incidentu v bohnické léčebně a nyní prozradili, jaký trest hrozí kontroverznímu muži.
Agáta Hanychová se zdá být tou pravou osobou, pokud chceme někoho v Česku označit za profesionální celebritu. Zatímco mnohým by jistě takové označení vadilo, influencerka a dcera jedné ze známých hereček neváhá přiznat, že by bez slávy snad ani nedokázala žít.
Nedávno se představila v rámci kvalifikace Poháru Billie Jean Kingové proti Švýcarkám a jednalo se o jeden z mála jejích startů v tomto roce, protože se v předešlé době trápila se zraněním ramene. Už to tak tovypadalo, že vítězka Wimbledonu z roku 2023 Markéta Vondroušová se pomalu začne vracet do pravidelného zápasového kolotoče, jenže nyní přišla nečekaná rána. České reprezentantce hrozí až čtyři roky zákazu činnosti poté, co vyšlo najevo, že loni v prosinci neodevzdala dopingový vzorek komisařce tak, jak podle pravidel měla.
Soud poslal v kauze březnového teroristického útoku v Pardubicích do vazby další osobu. Zadrženo je momentálně celkem šest lidí. Zatím není jasné, jaké tresty případně jednotlivým obviněným hrozí.
StarDance po všech hvězdných účastnících podzimní řady představila už i všechny profesionální tanečníky, kteří budou slavné osobnosti po parketu doprovázet. Diváci se na přímé přenosy mohou těšit na podzim na obrazovkách České televize.