Kdo byl na palubě zříceného letadla? Příbuzní údajné oběti nepoznali

Ukrajinští představitelé vyjádřili v sobotu pochybnosti ohledně důvěryhodnosti tvrzení Ruska, které tvrdí, že ukrajinské síly sestřelily vojenské transportní letadlo přepravující ukrajinské válečné zajatce určené k výměně za ruské zajatce. Informaci přinesl britský deník The Guardian.

Ilustrační foto

Ruské úřady předaly Kyjevu seznam 65 Ukrajinců, kteří podle Moskvy zahynuli při středeční havárii letadla v ruské Belgorodské oblasti. Příbuzní těchto zajatců však nebyli schopni identifikovat své blízké na fotografiích, které poskytly ruské úřady. Šéf ukrajinské vojenské tajné služby Kyrylo Budanov zdůraznil, že Kyjev nemá žádné ověřitelné informace o složení posádky letadla.

"V současnosti nemáme důkazy, že na palubě letadla byl tak velký počet lidí," uvedl Budanov. Tvrzení Ruska o obsahu letadla IL-76, přepravujícího 65 ukrajinských válečných zajatců pro jejich výměnu, stále vyvolává mnoho otázek.

Velitel ukrajinských vzdušných sil Mykola Oleščuk označil tvrzení Moskvy za "zuřivou ruskou propagandu". Ukrajinské ozbrojené síly nepotvrdily ani nevyvrátily informaci, že sestřelily ruské vojenské transportní letadlo.

Ukrajinští představitelé potvrdili, že ve středu měla proběhnout výměna válečných zajatců. Kyjev požádal o mezinárodní vyšetřování této havárie, a ruský prezident Putin slíbil zveřejnění závěrů vyšetřování ze strany Moskvy.

To, že neexistují žádné důkazy o přítomnosti ukrajinských válečných zajatců na palubě ruského letadla, prohlásil už dříve i ukrajinský komisař pro lidská práva Dmytro Lubinec.

Lubinec uvedl, že na místě nehody nebyly zaznamenány žádné důkazy o velkém počtu osob, ať už občanů Ukrajiny či jiných. Stejně jako prezident Volodymyr Zelenskyj žádá také on o provedení mezinárodního vyšetření příčin nehody.

Ruské úřady tvrdí, že letadlo bylo zasaženo raketami vypálenými ze strany Ukrajiny. Podle Moskvy zahynulo na palubě 74 osob, z nichž 65 měli být ukrajinští váleční zajatci. Nicméně okolnosti nehody zůstávají nejasné.

Ukrajinská strana dosud neposkytla definitivní potvrzení, zda se na palubě letadla nacházeli váleční zajatci, a nevyslovila se k otázce, zda bylo letadlo zasaženo ukrajinskými střelami. Ukrajinská média odvolala původní zprávy, které hovořily o sestřelení letadla.

Komisař Lubinec podtrhl, že podle Ženevských konvencí nese plnou odpovědnost za životy a zdraví válečných zajatců Rusko. Zároveň obvinil Rusko z cílené a dlouhodobé snahy očernit Ukrajinu.

Ukrajinské úřady potvrdily, že výměna zajatců se měla uskutečnit ve středu, ale byla odvolána. Nemají ani žádné informace o tom, kdo byl v letadle.

Kyjev nyní přímo nereagoval na tvrzení Moskvy, že letadlo zničila ukrajinská raketa. Připomněl, že ukrajinská armáda považuje ruská letadla za legitimní cíle útoků, přičemž Moskva v souvislosti s výměnou zajatců nepožádala o bezpečný průlet a neupozornila ani na potřebu "zajistit bezpečnost vzdušného prostoru" nad Belgorodem. Proto Kyjev znovu varoval před šířením neověřených zpráv.

V Belgorodské oblasti na západě Ruska u hranic s Ukrajinou už byly nalezeny černé skříňky vojenského letadla Il-76. Vyšetřovatelům bylo předáno zařízení pro zaznamenávání letových parametrů a hlasový záznamník, které se nacházely v ocasní části letadla.

Moskva mezitím deklarovala, že "Kyjev věděl" , že Ruská federace ve středu použije vojenské transportní letadlo k přepravě vojenského personálu ukrajinských ozbrojených sil k výměně. Mělo k ní dojít ve středu odpoledne v lokalitě Kolotilovka na rusko-ukrajinské hranici.

Maďarsko ratifikovalo vstup Švédska do NATO

26.02.2024 20:40 Poslanci maďarského Národního shromáždění v pondělí schválili vstup Švédska do Severoatlantické…

Kreml se distancoval od tlaku na matku Navalného kvůli pohřbu

26.02.2024 18:55 Kreml v pondělí označil za absurdní všechna tvrzení, že na matku ruského opozičního politika…

Ukrajinci vyčíslili počet válečných zločinů spáchaných ruskými vojáky

26.02.2024 15:36 Ukrajinští státní zástupci zaznamenali přes 120.000 případů válečných zločinů spáchaných ruskými…

Fico pobouřil část Slováků svými výroky k válce na Ukrajině

26.02.2024 11:41 Slovensko bylo dnes deníkem Sme označeno za pátou kolonu Ruska. List to uvedl v reakci na…

Zelenskyj naznačil, že se chystá další ukrajinská protiofenziva

26.02.2024 09:08 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli uvedl, že Rusko se dostalo k plánům na loňskou…

Zelenskyj poprvé vyčíslil ztráty ukrajinské armády ve válce

25.02.2024 21:19 Poprvé za dva roky války na Ukrajině prozradil prezident napadené země Volodymyr Zelenskyj, kolik…

Navalnyj zemřel přirozenou smrtí, řekl šéf ukrajinské rozvědky

25.02.2024 18:50 Ruský opoziční politik Alexej Navalnyj zemřel ve vězení na Sibiři přirozenou smrtí, tvrdí šéf…

Trump vyhrál primárky v Jižní Karolíně, domovském státě soupeřky

25.02.2024 11:07 Exprezident Donald Trump o víkendu naplnil očekávání a zvítězil v dalších republikánských…

Rodina dostala Navalného tělo. Není však jasné, jak ho bude moci pohřbít

24.02.2024 20:52 Ruský stát v sobotu předal tělo zesnulého opozičního politika Alexeje Navalného jeho matce Ljudmile…

Zelenskyj je i po dvou letech války přesvědčen, že Ukrajina zvítězí

24.02.2024 15:55 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu pronesl projev u příležitosti druhého výročí…

Související:

Nejnovější