Kdo povede ministerstvo školství? Rakušan chce přijít s prvními návrhy v úterý

První návrhy osobností do čela ministerstva školství by předseda hnutí STAN a vicepremiér Vít Rakušan chtěl představit premiéru Petru Fialovi (ODS) v úterý, kdy se sejdou lídři koaličních stran. Rakušan to dnes řekl novinářům. Kandidáta hodlá vybrat do konce týdne, pak podle něj budou následovat konzultace s prezidentem Milošem Zemanem.

Vít Rakušan

Vedení STAN jedná o třech možných kandidátech, uvedl na twitteru první místopředseda STAN Jan Farský. Jména neupřesnil.

Senátor Miroslav Plevný (za STAN), kterého v neděli zmínil Rakušan, zatím podle svého asistenta Milana Brycha nabídku na vedení resortu nedostal. Další z Rakušanem jmenovaných, a to senátor Jiří Drahoš a exministr za ANO Robert Plaga, na dotaz ČTK neodpověděli. Podle informací serveru Seznam Zprávy oslovilo vedení STAN poslance Vladimíra Balaše, Viktora Vojtka a Jana Berkiho. Berki již nabídku odmítl, uvedl server.

Ministr školství Petr Gazdík (STAN) v neděli oznámil rezignaci k 30. červnu. Rozhodl se tak poté, co média informovala o jeho stycích s podnikatelem a lobbistou Michalem Redlem, který patří mezi obviněné v kauze pražského dopravního podniku. Gazdík uvedl, že se necítí ničím vinen, nechce ale rozkolísat vládu ani koalici na prahu předsednictví v Evropské unii, které na Česko připadá v druhé polovině roku. Rakušan pak uvedl, že resort školství by po Gazdíkovi zvládli převzít třeba senátoři Drahoš nebo Plevný. Dnes v rozhovoru pro Radiožurnál nevyloučil ani Plagu, který je Gazdíkovým politickým náměstkem. Zdůraznil ale, že raději by chtěl najít kandidáta, který bude reprezentovat hnutí STAN.

První návrhy osobností do čela ministerstva školství by chtěl Rakušan představit premiérovi Petru Fialovi (ODS) v úterý, kdy se sejdou lídři koaličních stran. Hnutí má podle něj dost lidí s pedagogicko-didaktickým backgroundem, a to ve Sněmovně a Senátu i mimo parlamentní půdu. Kandidáta plánuje vybrat do konce týdne, nejraději do pátku, maximálně do neděle tak, aby byl čas na konzultace s prezidentem Milošem Zemanem, řekl. "Včera (v neděli) jsme se bavili o třech možných kandidátech, ale určitě je nebudeme pouštět ven dříve, než se s nimi dohodneme," doplnil Farský na twitteru.

Plevného podle jeho asistenta Brycha zatím nikdo s nabídkou vedení ministerstva školství neoslovil. "Čekají nás jednání se zástupci STAN, stejně tak jednání na vládní úrovni, do té doby je předčasné to komentovat," napsal ČTK poslanec Josef Bernard.

To, že byl osloven, potvrdil serveru Seznam Zprávy poslanec Balaš. "Podle vlastních slov ale nemá ambici být ministrem a ani si nemyslí, že je momentálně favoritem," uvedl server. Balaš podle serveru poukázal na to, že se zabývá hlavně vysokým školstvím. Neformální nabídku dělat ministra školství potvrdil serveru i Vojtko. "Ale rozhodnutí z mé strany zatím nepadlo a teprve vyplyne z dalšího jednání,“ uvedl. Vojtko působí jako pedagog a vědec na Jihočeské univerzitě. Nabídku již podle serveru odmítl Berki, který je členem sněmovního školského výboru. Na vedení resortu není připraven z osobních důvodů, a také proto, že má nedodělané projekty na Technické univerzitě v Liberci, kde učí, napsal server.

Primátor Ostravy, který nahradí Macuru, by měl být znám už v dubnu

21.03.2023 21:42 Primátor Ostravy, který nahradí ve funkci Tomáše Macuru (dříve ANO), by měl být znám už v dubnu.…

Stát ceny potravin zastropovat nechce. Jsou v akcích nižší než maximální…

21.03.2023 16:18 Česko podle ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) nechce zavést strop cen v obchodech jako…

V Česku jsou zhruba 4500 teenagerů z Ukrajiny, kteří nestudují střední…

21.03.2023 15:05 V Česku je podle odhadů asi 4500 uprchlíků z Ukrajiny mezi 15 a 19 lety, kteří nestudují žádnou…

Vláda údajně našla shodu na omezení podpory stavebního spoření

21.03.2023 11:59 Ve vládní koalici je podle CNN Prima News shoda na omezení státní podpory stavebního spoření. U…

Počet obyvatel Česka se loni zvýšil díky migraci, dětí se rodí méně

21.03.2023 10:17 Počet obyvatel Česka se loni zvýšil zhruba o 16.700 na 10,533 milionu lidí. Vliv na to měla jen…

Pavel se obrací na instituce, aby mu předložily kandidáty na ústavní soudce

20.03.2023 17:20 Aktualizováno Prezident Petr Pavel tento týden obešle 23 institucí, aby mu předložily jména kandidátů na nové…

Fiala: Určitá míra automatických úprav platů ústavních činitelů má být…

20.03.2023 17:17 Určitá míra automatických úprav platů ústavních činitelů by měla podle premiéra Petra Fialy (ODS)…

Česká pošta by mohla propustit až 4000 lidí, míní odbory

20.03.2023 17:13 Česká pošta by podle odhadu odborářů mohla v polovině roku propustit až 4000 z celkem 25.000 lidí.…

Covid-19 lze ze seznamu nakažlivých nemocí vyřadit dříve

20.03.2023 17:10 Aktualizováno S vypuštěním covidu-19 ze seznamu nakažlivých nemocí, jejichž zaviněné šíření je trestné, stát…

Nemocných s akutními infekcemi dýchacích cest v minulém týdnu ubylo

20.03.2023 14:28 Nemocných s akutními infekcemi dýchacích cest v minulém týdnu ubylo, podle odborníků Státního…

Související:

Nejnovější