Ke jmenování ředitele BIS se mají poslanci mimořádně sejít v pátek 13. srpna

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.
Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie., foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images
Pavel Dratva , ČTK 6. srpna 2021 18:53
Sdílej:

Ke jmenování ředitele Bezpečnostní informační služby se mají poslanci sejít v pátek 13. srpna. Mimořádnou schůzi dnes svolal předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Svolání schůze požaduje opoziční koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09), pokud premiér Andrej Babiš (ANO) nenavrhne do čela civilní kontrarozvědky Michala Koudelku na další funkční období. Podpisy sesbírala, sdělil na dopolední tiskové konferenci předseda ODS Petr Fiala.

Babiš oznámil, že v pondělí bude o obsazení místa šéfa BIS jednat s předsedou koaličních sociálních demokratů a vicepremiérem Janem Hamáčkem. Předtím ministerský předseda neuspěl s návrhem, aby téma dnes probral bez vládního návrhu na postup při výběru ředitele kontrarozvědky sněmovní bezpečnostní výbor. Koudelkovi vyprší mandát v polovině srpna. Pokud vláda do té doby nerozhodne, ředitel kontrarozvědky ve funkci skončí a řízení BIS se ujme jeho náměstek.

"Budeme se snažit situaci odblokovat krokem, který považujeme za krajní, a to je, že jsme shromáždili podpisy ke svolání mimořádné schůze Sněmovny, která by se touto věcí zabývala," řekl Fiala.

Jde podle něj o krok mimořádný. "Jsme připraveni ho nepoužít, pokud pan premiér Babiš udělá to, co by bylo logické, a v příštích dnech navrhne jméno pana plukovníka Koudelky a vyřeší záležitost tak, aby kontinuálně pokračovala práce BIS," doplnil šéf občanských demokratů.

Fiala míní, že se Koudelka ve funkci osvědčil, proto by měl pokračovat. BIS se podle něj těší důvěře partnerů a služba i ředitel mají podporu napříč politickým spektrem. Připomněl, že Babišova vláda několikrát navrhla ředitele BIS na povýšení do generálské hodnosti. Tomu ale nevyhověl prezident Miloš Zeman.

Podle předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky je důležité, aby si Česko uchovalo vysoký bezpečnostní standard z posledních let. "Je důležité, aby BIS nebyla znejišťována, měla dobré personální vedení a byla předvídatelná i pro své zahraniční partnery," řekl.

Šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová v souvislosti s BIS připomněla kauzu Vrbětice. České bezpečnostní složky mají důvodné podezření, že do ničivého výbuchu muničního areálu byli zapojeni příslušníci ruské tajné služby, což na jaře vyvolalo diplomatickou roztržku s Ruskem.

"Moc dobře víme, kdo sehrál klíčovou úlohu k tomu, aby se podařilo pachatele identifikovat," řekla. Z destabilizace situace v BIS by bylo podle ní nadšené právě Rusko.

Stalo se
Zahraničí
Donald Trump oznámil reciproční cla. (2.4.2025)

Trump stupňuje celní válku s Čínou. Ve zbytku světa si mohou oddechnout

Změny v celní politice oznámil ve středu americký prezident Donald Trump. Zatímco na Čínu uvalil ještě vyšší cla ve výši 125 procent, více než sedmi desítkám zemí, které projevily ochotu jednat, snížil cla na 10 procent na následujících 90 dní. 

Krimi
Policie ČR, ilustrační fotografie.

Policie vyšetřuje velkou loupež v Praze. Pryč má být přes sto milionů korun

V Praze došlo ve středu odpoledne k loupežnému přepadení, při kterém bylo údajně odcizeno přes sto milionů korun. Na případ upozornil web novinky.cz. Policistům se zatím podařilo vypátrat a zajistit vozidlo. Do vyšetřování jsou zapojeni i lidé z oddělení vražd. 

Světové celebrity
Elon Musk

Elon Musk se toho nebojí. Ostře si podal poradce prezidenta Trumpa

V posledních dnech došlo k vyostření sporu mezi generálním ředitelem Tesly Elonem Muskem a hlavním obchodním poradcem prezidenta Donalda Trumpa Peterem Navarrem. Tento konflikt vznikl v reakci na nově zavedená cla, která Trumpova administrativa uvalila.

České celebrity
Anna Slováčková

Poslední rozloučení podle přání Anny Slováčkové (†29). Otec vysvětlil, co to znamená

Potvrzují se předchozí informace o podobě posledního rozloučení s Annou Slováčkovou, která v neděli zemřela ve věku 29 let. Zdrcený otec Felix Slováček dnes prozradil, jak probíhají přípravy smutečního obřadu, jehož by se jistě chtěli zúčastnit i fanoušci.