Ke vzniku Digitální a informační agentury přišlo 145 připomínek

Ke vzniku Digitální a informační agentury (DIA), jejíž zřízení navrhuje místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti), mají námitky jednotlivá ministerstva i úřad vlády.

Ivan Bartoš (Piráti)

V meziresortním připomínkovém řízení bylo podáno 145 připomínek, většinu se podařilo vypořádat, zbylo šest rozporů. Patří mezi ně dodatečné požadavky na státní rozpočet nebo přesun některých organizačních útvarů z ministerstva vnitra do nové agentury. Vyplývá to z materiálu zveřejněném na vládním webu.

DIA má být ústředním orgánem státní správy, sídlit by měla v Praze. Důvodem jejího vzniku je podle vládních materiálů neuspokojivý stav veřejné správy. Zajistit má nadresortní sdílení digitálních služeb veřejné správy, kdy bude možné účinně a flexibilně zajišťovat jejich vývoj i kybernetické bezpečnostní zájmy ČR.

Cílem je také propojit informační systémy veřejné správy a jednodušeji poskytovat služby lidem po celé republice. Vzniknout má k 1. lednu příštího roku, reálně zahájit činnost by měla až od začátku dubna, aby byl dostatek času na nutné převody a přípravy. V přechodném období bude ústředním orgánem státní správy ve vymezených oblastech nadále ministerstvo vnitra.

Vláda už začátkem dubna schválila Bartošem předložený záměr Transformace koordinace a řízení digitalizace, jehož součástí je nová organizační struktura některých úřadů státní správy.

Nová agentura by také měla provozovat takzvaná kompetenční centra, která soustředí experty na danou oblast. V plánu jsou tři taková centra, jedno pro sdílené služby a odborné vzdělávání, další pro jednotný standard a uživatelskou přívětivost. Třetí se má zabývat analýzami, spoluprací a vývojem.

Vytvoření DIA si vyžádá 168 nových pracovních pozic. Roční náklady na ně a další výdaje jako služby, konzultace či programové vybavení by měly činit 300 milionů korun. Národní plán obnovy by podle materiálu měl zajistit 140 milionů korun ročně, zbytek by připadl na státní rozpočet. Vzhledem k předpokládaným úsporám je ale očekáván návrat investice do 18 až 24 měsíců.

Z dodatečnými náklady na státní rozpočet nesouhlasí ministerstvo financí. Úřad mimo jiné doporučuje, aby DIA nebyla ústředním orgánem státní správy se samostatným rozpočtem, ale vznikla coby správní úřad nebo organizační složka státu, která bude součástí některé existující rozpočtové kapitoly.

Ministerstvo vnitra má obavu z ohrožení výkonu svých agend i veřejné správy, protože vznikem agentury bude oddělen eGovernment, tedy správa věcí veřejných pomocí moderních technologií, od veřejné správy.

Vedoucí Úřadu vlády ČR pak kromě jiného namítá, že návrh neměl být předložen, dokud nenastane shoda na projektové úrovni. Jednomyslná shoda na úrovni řídícího výboru je podle předkladatele nereálná. "Pokud bychom na ní trvali, projekt se protáhne na mnoho let, což by ohrozilo realizaci programového prohlášení vlády a obecně jakéhokoliv reálného pokroku v agendě digitalizace," uvedl materiál.

Vláda nevidí důvod k odvolání Mlejnka, musí ale získat prověrku na přísně…

17.08.2022 19:57 Aktualizováno Vláda na dnešním zasedání neshledala důvody k odvolání Petra Mlejnka z pozice ředitele civilní…

Ombudsman Křeček přichází o zástupkyni, Šimůnková se rozhodla rezignovat

17.08.2022 19:01 Aktualizováno Zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková se rozhodla ke konci srpna rezignovat. Odchod zdůvodnila tím…

Vláda nepodá žalobu kvůli sankci za chyby v zemědělských dotacích

17.08.2022 18:16 Aktualizováno Vláda dnes rozhodla, že nepodá žalobu k Soudnímu dvoru EU na Evropskou komisi kvůli pokutě více než…

Registr vozidel je plně funkční, byl částečně mimo provoz

17.08.2022 17:37 Aktualizováno Registr silničních vozidel byl dnes od dopoledne několik hodin částečně mimo provoz. Technická…

Ministerstvo prověří, zda dodavatelé energií vyměřují odpovídající zálohy

17.08.2022 17:26 Aktualizováno Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) prověří, zda dodavatelé energií vyměřují zákazníkům zálohy…

Školy jsou připraveny přijmout ukrajinské děti bez omezení českých žáků

17.08.2022 17:18 Školy budou podle dat ze zápisů připraveny přijmout v září na začátku nového školního roku příchozí…

Za 30 dní se nechalo proti covidu podruhé přeočkovat přes sto tisíc lidí

17.08.2022 16:56 Druhé přeočkování proti covidu-19 absolvovalo za 30 dní více než 102.000 lidí. Vyplývá to z dat o…

V Českém Švýcarsku se nadále objevují místa s vysokou teplotou

17.08.2022 16:19 Aktualizováno Drony objevují v Českém Švýcarsku i 25 dnů od začátku nejrozsáhlejšího lesního požáru v dějinách…

Vláda schválila úpravy v zaměstnávání učitelů včetně garance výše výdělku

17.08.2022 15:46 Vláda dnes schválila a posílá Sněmovně návrh novely upravující zaměstnávání učitelů. Informoval o…

Ministerstvo financí navrhlo pro rok 2023 další milostivé léto kvůli…

17.08.2022 15:33 V Česku by se příští rok mohlo konat další tříměsíční milostivé léto pro dlužníky. Pokud by…

Související:

Nejnovější