Klaus: Česko by s Čínou mělo udržovat normální partnerské vztahy

Česká republika by měla s Čínou udržovat normální partnerské vztahy, které budou oboustranně prospěšné. Shodli se na tom na dnešní schůzce bývalý prezident Václav Klaus a končící čínský velvyslanec Čang Ťien-min. ČTK to po setkání sdělil Petr Macinka z Institutu Václava Klause. Čang na postu čínského ambasadora v Praze skončí v příštích týdnech. Ve středu by se měl setkat s prezidentem Milošem Zemanem.

Václav Klaus

Klaus s Čangem podle Macinky mluvili o česko-čínských vztazích, o mezinárodní situací a o jejich perspektivách. Podle Klause je v zájmu České republiky udržovat s jednou ze světových velmocí oboustranně prospěšné a normální partnerské vztahy. "Předpokladem takových vztahů je otevřená a trpělivá výměna názorů nezatížená zbytečnými předsudky a domácím politikařením. Týká se to i témat, na která máme rozdílné názory," řekl po setkání Klaus. Podle Macinky Klaus i čínský velvyslanec zastávají názor, že umělé vyvolávání nepřátelství nic pozitivního nepřinese.

Vztahy s Čínou jsou nyní v centru pozornosti v souvislosti s pořádáním olympijských her. Některé západní země kvůli výhradám vůči porušování lidských práv odmítly na jejich zahájení vyslat své vysoké politické představitele. Přidala se k nim i Česká republika, vláda svého zástupce do Pekingu nevyslala. K politickému bojkotu olympiády již dříve vyzvali i předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Zeman s tím nesouhlasí. Televizi CNN Prima News řekl, že pokud by byl zdráv, na zahájení her by zřejmě odletěl.

Čang končí na čínské ambasádě po asi třech a půl letech. Zeman od něj přijal pověřovací listiny v polovině září 2018. Ve funkci nahradil ambasadorku Ma Kche-čching. Do povědomí veřejnosti vstoupil například na počátku roku 2019, kdy ho tehdejší premiér Andrej Babiš (ANO) obvinil, že lhal o jejich předvánoční schůzce týkající se varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) před používáním softwaru i hardwaru čínských společností Huawei a ZTE. Viditelný byl také v době, kdy Česko v Číně kupovalo ochranné pomůcky v souvislosti s koronavirovou pandemií.

V souvislosti se svým odchodem z čela diplomatické mise se Čang nyní loučí s lidmi, se kterými v Česku spolupracoval. Rozlučková bude pravděpodobně i schůzka se Zemanem, která se podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka uskuteční ve středu na Pražském hradě.

Témata: Václav Klaus

Turci si vybrali prezidenta. Erdogan už slaví vítězství

28.05.2023 21:53 Aktualizováno V Turecku v neděli proběhlo druhé kolo prezidentských voleb. Volební místnosti se uzavřely v 16…

Babiš je u ALDE v nelibosti kvůli vystoupení na konferenci v Maďarsku

28.05.2023 17:31 Europarlamentní frakce ALDE odsoudila účast českého expremiéra Andreje Babiše (ANO) na konferenci…

Rodičovský příspěvek se zvýší, naznačil Jurečka

28.05.2023 13:47 Koaliční strany se shodly na zvýšení rodičovského příspěvku od příštího roku, uvedl ministr práce a…

Opilá žena najela autem do skupiny dětí na jižní Moravě

27.05.2023 19:40 Řidička v sobotu v podvečerních hodinách najela do skupiny dětí nedaleko hradu Templštejn na jižní…

Policie prověřuje úmrtí dvou mužů při údržbě horkovodu na jihu Čech

27.05.2023 15:05 Jihočeští policisté nařídili pitvy v případu pátečního úmrtí dvou mužů v šachtě horkovodu v Nové…

Na D1 se srazila dvě auta, ve směru na Prahu byla dálnice neprůjezdná

27.05.2023 14:14 Aktualizováno Úvodní den posledního květnového víkendu se neobešel bez komplikací v dopravě. Páteřní dálnice D1…

Fiala eviduje problém u vyřizování důchodů, lidem se omluvil

27.05.2023 12:20 Premiér Petr Fiala (ODS) se v rozhovoru pro ČTK omluvil lidem, kteří žádají o důchod a čekají na…

Petr Pavel pojede na oficiální návštěvu Rakouska

26.05.2023 18:05 Prezident republiky Petr Pavel společně s manželkou Evou ve dnech 31. května a 1. června navštíví…

Policie obvinila muže a firmu kvůli tlačenici na diskotéce ve Slušovicích

26.05.2023 15:15 Policie obvinila devětadvacetiletého muže a firmu ze Zlínska z obecného ohrožení z nedbalosti kvůli…

Bartoš: Rodná čísla se neruší, jen se utlumí jejich používání

26.05.2023 12:49 Místopředseda vlády pro digitalizaci Ivan Bartoš (Piráti) v pátek na tiskové konferenci okomentoval…

Související:

Nejnovější