Klaus vyzval k ukončení války na Ukrajině, aby nebyla používaná jako výmluva

Lidé by si měli přát co nejrychlejší ukončení války na Ukrajině i kvůli tomu, aby nebyla používaná jako výmluva. Ve špičkách české i mezinárodní politiky ale odvážní lidé, kteří by byli schopni válku ukončit nebo k tomu přispět, chybí.

Václav Klaus

Na dnešním setkání, které v areálu Pražského hradu organizoval Český svaz bojovníků za svobodu (ČSBS), to řekl bývalý prezident českého státu Václav Klaus. Akce se zúčastnili rovněž europoslanci Ivan David (SPD) a Kateřina Konečná (KSČM), poslanec české Poslanecké sněmovny Jiří Kobza (SPD) a ústavní právník Václav Pavlíček.

"Válka na Ukrajině se nesmí stát výmluvou, za kterou se mohou schovávat ti, kteří nesou zodpovědnost a používají válku jako obhajobu svého selhání a své neschopnosti. Ve špičkách naší i mezinárodní politiky bohužel chybí odvážní a zodpovědní lidé, kteří by byli schopni tuto ničivou a destruktivní válku ukončit, nebo aspoň přispět k jejímu zastavení," sdělil Klaus.

Válečný konflikt na Ukrajině podle bývalé hlavy státu zesílil společenské tendence jako jsou "agresivní genderismus", role emisí ve vývoji klimatu a obhajoba masové migrace. V evropské společnosti je tak nyní podle Klause povolený jen jeden "správný" názor, který tyto tendence hájí. Vytkl, že jiné názory jsou omezovány cenzurou a dějiny jsou vykládány tak, aby do tohoto světonázoru zapadly.

Kritice bývalý prezident podrobil rovněž domácí politiku. Vznik koalic politických stran označil za "popření politického stranictví". V koalicích nelze podle Klause zemi racionálně vládnout, což vede k "deziluzi občanů z politiky".

To, že lidem nyní Západ vnucuje jednu interpretaci světu, zdůraznil ve svém projevu na akci v prostorách Míčovny v areálu Hradu také poslanec Evropského parlamentu Ivan David. Evropské státy podle něj kvůli politice Bruselu začínají zaostávat za asijskými mocnostmi. Důvodem ekonomického a kulturního propadu Západu je "bizarní Green Deal, přepjatý feminismus a adorace menšin", sdělil. Europoslanec rovněž označil Evropskou unii za zdroj problémů a vyjádřil pochybnost, zda unijní chyby nejsou součástí záměru národní stát zničit. Doporučil, aby si proto lidé vybrali jiné uspořádání a jinou politickou reprezentaci.

Důležitost vzniku národního státu související s národním sebeurčením na slavnosti ČSBS připomněla rovněž europoslankyně a předsedkyně Komunistické strany Čech a Moravy (KSČM) Kateřina Konečná. V současné Evropě nyní podle političky chybí diskuse. Místo debat se jiné názory zakazují a lidé se nálepkují. "Paradoxně se toho dopouštějí zvláště ti, kteří se prohlašují za jediné správné demokraty," řekla.

ČSBS sdružuje účastníky národního boje za osvobození ve druhé světové válce, jakož i jejich rodinné příslušníky a pozůstalé po nich. Letos poslanci odebrali organizaci dosud pravidelnou dotaci na její činnost. Stalo se tak na návrh skupiny poslanců v čele s Jakubem Jandou (ODS).

Témata: Václav Klaus

Nerudová předstihla oba hlavní soupeře, Babiše by porazil i Pavel

09.12.2022 14:26 Ekonomka Danuše Nerudová se v aktuálním volebním modelu agentury Median poprvé dostala na první…

Sociální demokraty čeká sjezd, budou volit místopředsedu

09.12.2022 13:20 ČSSD bude v lednu na sjezdu hlasovat o nových stanovách a volit místopředsedu, řekla dnes ČTK…

Diplomat Bálek bude od ledna předsedat Radě OSN pro lidská práva

09.12.2022 13:15 Stálý představitel České republiky při Organizaci spojených národů (OSN) v Ženevě Václav Bálek se…

Expert se vyjádřil k možnému jmenování nového předsedy ÚS Zemanem

09.12.2022 13:05 Jmenování nového předsedy Ústavního soudu (ÚS) ještě před tím, než skončí ten současný, by bylo…

Člověk v tísni od února poskytl půl milionu Ukrajinců pomoc za miliardu…

09.12.2022 12:45 Humanitární organizace Člověk v tísni za devět měsíců trvání ukrajinsko-ruského konfliktu poskytla…

Šéfka Sněmovny Adamová apelovala na Bělorusko za propuštění Losikové

09.12.2022 10:49 Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) v dopise apelovala na svůj běloruský…

V ČR přibývá akutních respiračních infekcí včetně chřipky a respiračně…

09.12.2022 10:36 V ČR podle údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ) přibývá akutních respiračních infekcí (ARI)…

Za posledních sedm dní přibylo v Česku 5445 potvrzených případů koronaviru

09.12.2022 09:16 Za posledních sedm dní přibylo v Česku 5445 potvrzených případů koronaviru. Hygienici do tohoto…

Chebsko zasáhlo slabé zemětřesení, otřesy cítili i na Sokolovsku

08.12.2022 19:04 Chebsko a okolí dnes odpoledne opět zasáhlo mírné zemětřesení. Podle automatických seismografů mělo…

Zásadní úpravy stropu na ceny energií? Návrh ministerstva potěší velké…

08.12.2022 16:40 Aktualizováno Na zastropované ceny energií v příštím roce zřejmě dosáhnou i velké firmy. Vyplývá to z návrhu…

Související:

Nejnovější