V Česku ubývá lidí, podle kterých je ČR součástí informační války vedené Ruskem proti západním zemím. Jejich podíl klesl pod polovinu na 46 procent, stále více lidí naopak na informační válku nemá jasný názor. V průzkumu provedeném zhruba tři měsíce po vpádu ruské armády na Ukrajinu klesla také míra souhlasu se zablokováním dezinformačních webů.
Za oprávněné ho považovala na přelomu května a června zhruba třetina lidí v Česku, v dubnu to bylo 41 procent. Výsledky průzkumu společnosti Ipsos ve spolupráci se středoevropským výzkumným konsorciem Central European Digital Media Observatory (CEDMO) má ČTK k dispozici.
Jasný názor Čechů a Slováků na informační válku ze strany Ruska slábne, uvedli autoři průzkumu. V Česku lidí přesvědčených o informační válce Ruska spojené s válkou na Ukrajině ubylo proti předchozímu měsíci z 51 na 46 procent, na Slovensku dokonce z 39 na 31 procent. Podíl lidí bez jasného názoru se naproti tomu v Česku zvýšil z 18 na 27 procent a na Slovensku zdvojnásobil na 26 procent.
"To může být způsobeno hned několika faktory, jako jsou únava z tohoto tématu či přenesení pozornosti občanů na jiné problémy, například zdražování energií a dalších komodit. Svoji roli však může sehrát i to, že ve vysoké koncentraci informací lidé čím dál častěji neví, čemu mají věřit," uvedl analytik společnosti Ipsos Michal Kormaňák. Zbylá část účastníků průzkumu uvedla buď to, že Česka a Slovenska se informační válka netýká, nebo je podle nich informační válka jen záminkou západních vlád včetně české a slovenské k omezování svobody slova a nepohodlných médií.
Osm dezinformačních webů s koncovkou .cz znepřístupnilo internetové sdružení CZ.NIC krátce po napadení Ukrajiny ruskou armádou, sedm z nich odblokovalo po třech měsících 25. května. Postup byl oprávněným krokem k omezení šíření nepravdivých a zavádějících informací v on-line prostoru, které se snažily ospravedlňovat ruskou válku na Ukrajině, podle 34 procent dotázaných, ukázal aktuální průzkum. Myslí si to především nejmladší Češi do 29 let a vysokoškolsky vzdělaní lidé. Za porušení svobody slova krok považuje 16 procent lidí, zejména starších mezi 60 a 69 lety, jako sporné blokování webů hodnotí 23 procent. "Na blokaci dezinformačních webů se výzkum zaměřoval již v dubnové vlně výzkumu, přičemž tehdy to jako správný krok hodnotilo 41 procent Čechů," napsal Ipsos.
Výzkum také ukázal, že v Česku je poměrně velké povědomí o tom, co znamená fake news. Falešné či nepravdivé zprávy si pod tímto pojmem vybaví 47 procent lidí, pro zhruba pětinu jde o lživé zprávy a osm procent Čechů fake news považuje za zprávy, jejichž cílem je manipulace a ovlivnění veřejnosti či prosazení vlastních zájmů. Problémy s pochopením tohoto pojmu mají podle průzkumu zejména starší lidé a také lidé s nižším vzděláním.
Průzkumu se zúčastnilo 1000 lidí starších 18 let v České republice a 1004 respondentů na Slovensku. Jako reprezentativní vzorek internetové populace odpovídali mezi 31. květnem a 5. červnem.
Americký herec Matt Damon se v exkluzivním rozhovoru pro časopis People otevřeně rozpovídal o svém dvacetiletém manželství s chotí Lucianou. Pětapadesátiletý oscarový umělec, který momentálně září v hlavní roli velkofilmu Odysea od režiséra Christophera Nolana, označil svůj partnerský svazek za to vůbec nejlepší, co ho v životě potkalo.
Britská zpěvačka Adele se po dvouleté odmlce od koncertního života ocitá na životním rozcestí. Podle zdrojů z jejího okolí prožívá rozpolcené období, kdy se snaží najít rovnováhu mezi svým zázemím v Kalifornii a rodným Londýnem. Ačkoliv si v Americe vybudovala stabilní život, návrat ke kořenům v ní probudil silnou nostalgii po domově, rodině a starých přátelích.
Hollywoodský herec Dwayne „The Rock“ Johnson splnil svůj slib z počátku roku a pronajal celé kino pro stovky britských školáků. Hvězda filmového plátna zajistila soukromé promítání nového hraného snímku Odvážná Vaiana pro dvě stě žáků ze základní školy St Gregory v sudburském Suffolku.
Ve věku 81 let zemřela ve čtvrtek v noci v Dublinu irská herečka Brenda Fricker, držitelka Oscara za film Moje levá noha, kterou filmoví diváci znají především jako ptačí dámu z komedie Sám doma 2: Ztracen v New Yorku. Její agent Phil Belfield v pátečním prohlášení potvrdil, že herečka skonala po období podlomeného zdraví. Uvedl, že svět je bez ní chudší a že si uchová místo v srdcích mnoha filmových i televizních fanoušků.
Britský osobní strážce Mason Haynes, který byl ve svém oboru vyhledávaným profesionálem a dlouhodobě dohlížel na bezpečnost nejznámějších světových celebrit, tragicky zahynul ve věku 52 let. K fatální dopravní nehodě došlo v britském hrabství Hampshire. Podle dostupných informací záchranné složky nalezly Haynese na místě neštěstí již bez známek života a přivolaný lékař mohl pouze konstatovat smrt. Celá událost je o to smutnější, že se odehrála pouhé dva dny před jeho 53. narozeninami.
Angelina Jolie plánuje zásadní životní krok a chystá se odstěhovat z Los Angeles. Toto rozhodnutí přichází poté, co její nejmladší děti, dvojčata Knox a Vivienne, oslavily osmnácté narozeniny a dokončily střední školu. Jelikož jsou již všichni její potomci plnoletí, jednapadesátiletá herečka se cítí připravená opustit Kalifornii, kde je vychovávala, a více objevovat svět.
Vévodkyně ze Sussexu Meghan Markle zveřejnila na svých sociálních sítích nové prohlášení krátce poté, co se v britském sídle Highgrove soukromě setkala s králem Karlem III. a královnou Camillou. Schůzky se zúčastnil také její manžel princ Harry a jejich dvě děti, princ Archie a princezna Lilibet, pro které šlo o první setkání s panovníkem po čtyřech letech.
Britská hudební legenda Elton John údajně pociťuje značné rozhořčení vůči princi Harrymu, který jej měl požádat o finanční podporu. Tato žádost o peníze se měla odehrát těsně předtím, než minulý týden skupina žalobců utrpěla neúspěch u britského Nejvyššího soudu ve sporu s vydavatelstvím Associated Newspapers Ltd (ANL).
Vévodkyně ze Sussexu Meghan Markle se vrací na televizní obrazovky jako hostující porotkyně v kulinářské show „MasterChef Australia“. Televizní stanice Network 10 potvrdila, že se Meghan objeví v epizodě, která se bude vysílat v neděli 26. července.
Bolek Polívka si nakonec ani letošní ročník karlovarského filmového festivalu, který vyvrcholil o víkendu, nenechal ujít. V souvislosti s ním se ale tentokrát nepsalo o hereckých výkonech. Řešila se jeho návštěva hotelového baru. Co k tomu řekl sám Polívka?
Pravidelným televizním divákům úspěšné show asi není nutné zdůrazňovat, jak náročná je StarDance. Jedním z účastníků podzimní řady bude Tomáš Matonoha, jenž neváhal a požádal o radu kolegyni, která se zúčastnila jedné z předchozích sérií.
Svět filmu se za desítky let značně proměnil, což zjevně vnímá i Zdena Studenková. Podle jejích slov ale rozhodně nejde o změnu k lepšímu. Kriticky se vyjádřila především o české kinematografii a našich herečkách. Čím jsme si to "zasloužili"?