Klimatická krize již způsobila desítky „nemyslitelných“ vln veder, které byly podle nových analýz dříve prakticky nepravděpodobné. Tyto extrémní jevy, zesílené lidskými emisemi skleníkových plynů, přinášejí smrt a zkázu napříč kontinenty a naznačují, že klimatické změny překročily hranice přirozeného vývoje klimatu v historii lidstva.
Nová databáze 744 vědeckých studií, kterou sestavila platforma Carbon Brief, podle serveru The Guardian ukazuje, jak lidská činnost výrazně zhoršila 550 extrémních událostí, včetně vln veder, záplav, sucha a požárů. Tyto události by byly za normálních okolností buď mnohem méně intenzivní, nebo by se vůbec nestaly.
Například analýza ukázala, že teploty v posledních letech zasáhly oblasti od Středozemí přes Sahel až po Tibetskou plošinu. Tyto regiony čelily teplotám a frekvencím veder, jaké se v posledních 5000 letech vývoje lidské civilizace nikdy neobjevily.
Podle studií by například až třetina novorozenců, kteří zemřeli na následky extrémního horka, mohla přežít, pokud by globální oteplování nezhoršovalo podmínky. Celosvětově se odhaduje, že klimatická krize vede k více než 100 000 předčasným úmrtím ročně v důsledku horka, a tento počet může dále růst.
Extrémní počasí má také ekonomické dopady. Hurikán Harvey by například nezaplavil 30–50 % nemovitostí, které zasáhl, nebýt oteplení. Podobně byly dopady hurikánů Sandy v USA nebo tajfunu Hagabis v Japonsku zhoršeny klimatickou změnou, což vedlo k miliardovým škodám.
Zvláště ohrožené jsou oblasti s nedostatečnou infrastrukturou, jako je Sahel, ale i vyspělé regiony, například Evropa a Severní Amerika. Studie ukazují, že v Libyi byla pravděpodobnost ničivých záplav v roce 2023 zvýšena stonásobně, a podobně i sucho v Amazonii bylo mnohem pravděpodobnější v důsledku lidských emisí.
Vědci upozorňují, že pokud svět neomezí emise uhlíku, může oteplování dosáhnout 2,5–3,0 °C. To by mělo katastrofální dopady, včetně dalších „nemožných“ událostí a zvyšování četnosti a intenzity stávajících extrémů.
Podle vědců je naléhavě nutné, aby státy přijaly hluboké a rychlé kroky ke snížení emisí. Zároveň je třeba investovat do ochrany komunit před nevyhnutelnými následky změny klimatu. Jedním z klíčových cílů nadcházející klimatické konference Cop29 v Ázerbájdžánu je zajistit financování ve výši minimálně jednoho bilionu dolarů na zmírnění dopadů a adaptaci.
Klimatická krize již není vzdálenou hrozbou. Dopady extrémního počasí, zesílené lidskou činností, jsou reálné a mají ničivé dopady na životy, zdraví a majetek po celém světě. Bez rozhodných kroků se bude situace dále zhoršovat, což si vyžádá nejen vyšší lidskou cenu, ale také větší ekonomické ztráty a ztráty biodiverzity.
Pracovat, aby člověk přišel na jiné myšlenky. Takové motto má zřejmě i Felix Slováček, který se již téměř dva týdny vyrovnává se smrtí dcery Aničky. Nehraje si přitom na hrdinu a přiznává, že je to pro něj velmi složité období.
Ruský prezident Vladimir Putin podle tamních médií vyhlásil velikonoční příměří na Ukrajině, informuje BBC. Za předpokladu, že na zastavení bojů přistoupí i Kyjev, má klid zabraní nastat ještě dnes. Podle neoficiálních informací se ukrajinská armáda rozhodla zastavit palbu.
Šéf diplomacie reagoval na ukrajinské straně jako první na ruský návrh velikonočního příměří. Andrij Sybiha neprozradil, zdali Kyjev kývne na zastavení bojů. Zdůraznil však, že slovům ruského prezidenta Vladimira Putina se nedá věřit. Zmínil také, že Moskva nadále může kdykoliv dát souhlas s bezpodmínečným třicetidenním příměřím.
Jeden z evropských králů dorazí v květnu do Česka. Pražský hrad ve čtvrtek prozradil, který z panovníků ze starého kontinentu přijal pozvání prezidenta Petra Pavla. Hrad také sdělil první podrobnosti o programu této návštěvy.
Zpěvák s poškozeným sluchem, to je velmi nepříjemná diagnóza. Náhlé problémy Dana Bárty vedly populární kapelu J.A.R. k odložení dvou pražských koncertů v uplynulých dnech. Fanoušci už si ale mohou do kalendářů zaznamenat náhradní termíny.
Dění kolem pohřbu babičky opět odhaluje velké spory mezi Ornellou Koktovou a její matkou Monikou Binias. Prvně jmenovaná zakázala matce, aby na smuteční obřad chodila. Ostrá protireakce se dala čekat a přišla.
Problémy s medvědy na sousedním Slovensku neberou konce. V pátek došlo k dalšímu útoku šelmy na člověka, který oproti případu ze závěru března naštěstí neskončil tragicky. Napadený muž skončil se zraněním v nemocnici.
Největší událostí probíhajícího týdne bylo úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou, která do první dubnové neděle statečně bojovala se zákeřnou rakovinou. Smuteční obřad probíhal za zavřenými dveřmi. Jaký byl očima Marty Jandové?
Američané tlačí především na Kyjev a na Evropu, nikoliv na Rusko, tvrdí evropští diplomaté, kteří se zúčastnili jednání s americkým ministrem zahraničí Marcem Rubiem. Právě šéf americké diplomacie vyvolal vášně, když naznačil, že Washington by mohl vzdát snahy o ukončení konfliktu na Ukrajině.
Jiří Mádl slavil se svým filmem Vlny úspěch nejen u diváků, ale i u odborníků. Ti snímek poslali do boje o Oscara, zároveň ho v Česku ocenili vítězstvím v několika kategoriích Českého lva. Ještě lépe si nakonec film vedl u sousedů na Slovensku.
Úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou proběhlo na její přání za zavřenými dveřmi. A rodiče respektují i další pokyny zesnulé. Fanoušky například zajímá, jak to bude s místem posledního odpočinku. Felix Slováček má pro příznivce milované dcery dobrou zprávu.
Americký prezident Donald Trump bagatelizoval varování šéfa diplomacie Marca Rubia, který naznačil, že Washingtonu dochází trpělivost při jednáních o míru na Ukrajině. Trump nicméně zcela nevyloučil, že by Američané mohli mírové snahy v budoucnu ukončit, pokud nepřinesou kýžený výsledek.