Kniha prince Harryho je na pultech, knihkupectví otevřela už o půlnoci

Po týdnech rozhovorů, úniků pasáží do médií a kontroverzních prohlášeních se na prodejních pultech s názvem Spare (Náhradník) objevila kniha britského prince Harryho, vévody ze Sussexu,. Publikace vydavatelství Penguin Random House vyšla v angličtině a přeložená je do 15 dalších jazyků; čeština mezi nimi zatím není. V internetovém obchodě Amazon je v Británii mezi knihami na prvním místě v prodejích a zájem o ni přiměl dnes některá londýnská knihkupectví otevřít už o půlnoci.

Princ Harry

Harry v knize přichází s čerstvou kritikou britské královské rodiny a reklama ji popisuje jako autobiografii, která prozradí vše.

Kniha už minulý týden ve čtvrtek nedopatřením vyšla v předstihu ve Španělsku, odborníci z vydavatelské branže, kteří mluvili se stanicí BBC, se nicméně shodli, že incident prodeji nijak neuškodil, ba naopak zajistil více mediálního pokrytí už několik dní dopředu.

Osmatřicetiletý syn britského krále Karla III. se v knize dotýká vážnějších témat, třeba svých zkušeností z války v Afghánistánu, ale i dospívání v královské rodině a svému mládí, včetně toho jak přišel o panictví nebo kde si nakupoval oblečení.

Hlavním tématem pamětí o 410 stranách je nicméně odhalení konfliktů a sporů uvnitř královských paláců. Harry popisuje, jak svého otce přemlouval, aby se po nešťastné smrti princezny Diany, své matky, podruhé neženil a jak mu její úmrtí způsobilo několik let trvající trauma, které ho částečně přivedlo k psychedelickým drogám.

Když se vévoda ze Sussexu sám oženil s americkou herečkou Meghan Markleovou, značně podle něj utrpěl vztah s jeho bratrem Williamem, nyní prvním na seznamu následníků trůnu. Harry například popisuje, jak ho William "popadl" a "srazil na zem" při hádce kvůli jeho novomanželce, kterou William podle Harryho nazval "obtížnou", "neomalenou" a "hrubou". K incidentu prý došlo, když ho bratr navštívil v londýnském domě Nottingham Cottage v roce 2019.

"Jsou věci, které mě stále štvou, ale naštvaný už nejsem. Jsem přesně tam, kde mám být," řekl Harry v pondělí v pořadu Good Morning America. O den dříve poskytl rozhovor stanici ITV, kde svůj rozkol s královskou rodinou komentoval tak, že "jeho dveře jsou vždy otevřené" a "míč je na jejich straně hřiště". "Propast mezi mnou a mojí rodinou by nemohla být před publikací téhle knihy větší," odpověděl mladý monarcha na dotaz, zda publikace zvýší šance na smíření.

Harry v knize také uvádí, že o smrti své babičky, královny Alžběty II., se dozvěděl z webové stránky stanice BBC, místo od rodiny. Královna před smrtí pobývala na skotském zámku Balmoral, kam se po zhoršení jejího zdravotního stavu vydal i Harry, který byl ovšem požádán, aby s sebou nebral svoji ženu Meghan. Když letadlo přistálo, dozvěděl se zprávu z obrazovky svého telefonu. "Moje babička zemřela. Otec se stal králem," popisuje Harry v knize.

Buckinghamský palác se k publikaci zatím nevyjádřil. Vévoda a vévodkyně ze Sussexu institut královské rodiny opustili už v únoru 2021. Nyní žijí v bohaté komunitě na západním pobřeží Spojených států, mají syna Archieho a v médiích jsou hlasitými kritiky královské rodiny. Na streamovací platformě Netflix v prosinci vyšel pořad "Harry & Meghan", kde Meghan například popisuje, jak ji tlak ze strany britského tisku přiváděl k sebevražedným myšlenkám.

Na psaní knihy si vévoda ze Sussexu najal ghostwritera, tedy profesionálního spisovatele, který není uveden na obálce knihy, má ale hlavní podíl na formě psaní. Je jím držitel Pulitzerovy ceny J. R. Moehringer.

Oblíbenost prince, pátého v pořadí následníků trůnu, mezi Brity podle průzkumu společnosti YouGov před vydáním knihy klesla na 26 procent. Zájem o publikaci to však patrně neohrozilo.

Mezi prvními, kdo si knihu dnes v Londýně krátce po půlnoci koupili, byla 59letá Caroline Lennonová. "Mám ho ráda, mám ráda královskou rodinu," řekla novinářům agentury Reuters a dodala, že knihu začne číst hned, jak přijde domů.

"Já vím, určitě je to tak, že neměl vystupovat a říkat ty věci, které říkal. Ale myslím, že by k tomu měl dostat příležitost," řekl Reuters Lai Jiang poté, co si výtisk koupil výtisk v Singapuru.

Témata: princ Harry

Rusko si podle analýzy ohledně demokracie pohoršilo nejvíce ze všech

04.02.2023 10:27 V demokracii celkově žije méně než polovina světové populace, konkrétně 45,3 procenta. Vyplývá to z…

Ukrajina předala Rusku přes 60 zajatců, výměnu podle Moskvy umožnily SAE

04.02.2023 09:55 Ukrajina předala Rusku 63 válečných zajatců, mezi nimiž jsou také osoby "citlivé kategorie", uvedlo…

Pentagon upozornil na další špionážní čínský balón nad Latinskou Amerikou

04.02.2023 08:59 Další špionážní čínský balón se vznáší nad Latinskou Amerikou. S odkazem na sdělení Pentagonu o tom…

Rakousko ukončí kontroly na hranici se Slovenskem

04.02.2023 08:12 Rakousko od pondělí zruší kontroly na hranici se Slovenskem, informuje podle agentury APA rakouské…

Kanada uvalila sankce na osoby spojené s šířením ruských dezinformací a…

03.02.2023 21:54 Kanadské ministerstvo zahraničí dnes oznámilo, že Kanada postihne sankcemi 38 lidí a 16 organizací…

Rusové pokračují v připomínání památky Ukrajinců zabitých při ruském útoku…

03.02.2023 20:50 Někteří Rusové pokračují v připomínání památky desítek Ukrajinců zabitých v lednu při ruském…

EU se dohodla na cenových stropech na ropné produkty z Ruska

03.02.2023 19:03 Zástupci vlád členských zemí Evropské unie se dnes dohodli na cenových stropech na ropné produkty z…

Belgie upustila od plánu odchodu z jádra. Chce nechat v provozu nejstarší…

03.02.2023 18:10 Belgická vláda zvažuje, že ponechá své tři nejstarší jaderné reaktory v provozu o dva roky déle,…

Pavel by měl doložit obvinění směrem k prezidentovi a jeho úřadu, vzkazuje…

03.02.2023 12:42 Bezpečnostní informační služba (BIS), další tajné služby ani policie neinformovaly prezidenta…

Mléko se bude v Rusku prodávat na kilogramy, aby se zakrylo zdražení

03.02.2023 12:27 V Rusku se čím dál častěji objevují balení mléka s nápisem "jeden kilogram" místo "jeden litr".…

Související:

Nejnovější