Koalice má po dnešku problém s volbou dalšího místopředsedy Sněmovny

Koaliční většina má po dnešním jednání Sněmovny problém s volbou zbývajícího šestého místopředsedy dolní komory. Ve hře by mohlo být i zrušení této pozice, jež by měla připadnout nominantovi opozičního hnutí ANO.

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Koalici se dnes v souvislosti s postupem opozice nepodařilo posunout do dalšího kola projednávání návrh na roční odklad účinnosti většiny sporného nového stavebního zákona ani senátní předlohu o zavedení možnosti korespondenční volby poslanců a prezidenta pro Čechy v zahraničí.

"Zvažujeme různé varianty," odpověděl ČTK předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda na dotaz, zda koalice nenechá pozici šestého místopředsedy zrušit. Předseda poslanců KDU-ČSL Marek Výborný soudí, že bude dobré nechat ochladnout emoce. "Ale jistě teď nevidím důvod, proč rychle volit šestého místopředsedu Poslanecké sněmovny," napsal ČTK.

Poslancům opozičního hnutí ANO se s podporou dalšího opozičního hnutí SPD podařilo přerušit úvodní debatu o stavební novele do března. O návrhu se hlasovalo dokonce dvakrát. První hlasování, v němž byl schválen, zpochybnil Jan Farský (STAN) kvůli tomu, že měl na záznamu odlišný výsledek od toho, jak skutečně hlasoval. Návrh na odročení ale prošel i napodruhé, a to o dva hlasy. Omluveno bylo 21 poslanců vládních stran. K senátní novele volebního zákona se Sněmovna nedostala, když si klub SPD vzal přestávku do konce jednacího dne.

"Co se tady odehrálo, pokládám za velký faul," komentoval postup opozice už na plénu Benda. Zapochyboval o tom, zda zástupci opozice mají schůze Sněmovny řídit a školit poslance, že v jednacím sále musí být "24 hodin denně a poslouchat všechny ty řeči". V té době vedla schůzi místopředsedkyně dolní komory Jana Mračková Vildumetzová (ANO). "Bohužel opozice nám nějak neumožňuje věnovat se úplně té práci, které bychom se měli věnovat," řekl novinářům před jednáním vlády ministr školství Petr Gazdík (STAN).

Volba místopředsedy dolní komory se měla podle původních plánů odehrát dnes po 13:30. Ráno ale poslanci pevné zařazení tohoto bodu na návrh předsedy klubu koaličního hnutí STAN Josefa Cogana zrušili, pro byli i zákonodárci ANO a SPD. Favorizovaným kandidátem volby dosud byl někdejší vicepremiér Karel Havlíček (ANO). Hnutí SPD už potřetí nominovalo svého předsedu Tomia Okamuru. Zástupci koaliční většiny už dřív deklarovali, že představitele SPD ve vedení dolní komory nechtějí.

Předseda pirátských poslanců Jakub Michálek uvedl, že volba se dnes neuskutečnila kvůli obstrukcím ANO a SPD. "Statisíce lidí, kteří staví, rekonstruují či platí vysoké nájmy, čekají na nový stavební zákon, aby tu byla jistota. Bohužel ANO nedodrželo dohodu a byly obstrukce," napsal ČTK.

V minulosti se o pozici střetli ve dvou dvoukolových volbách někdejší předseda dolní komory Radek Vondráček (ANO) a Okamura. Ani jeden z nich ale nezískal dostatečný počet poslaneckých hlasů. Vondráček se posléze stal předsedou ústavně-právního výboru, Okamura vede petiční výbor. Havlíček dříve nemohl do předsednictva dolní komory kandidovat kvůli neslučitelnosti funkcí, protože byl stále členem vlády.

Poslanci loni v listopadu na ustavující schůzi po říjnových sněmovních volbách zvolili za předsedkyni Sněmovny Markétu Pekarovou Adamovou (TOP 09) a vybrali i pět ze šesti místopředsedů. Stali se jimi Věra Kovářová (STAN), Jan Bartošek (KDU-ČSL), Jan Skopeček (ODS), Olga Richterová (Piráti) a Mračková Vildumetzová.

Zeman: Dávky na bydlení budou kvůli energiím vyšší a pro víc lidí

24.01.2022 13:15 Příspěvky na bydlení kvůli razantnímu zdražení energií vzrostou a dosáhne na ně širší okruh lidí.…

Úspory na nečekané výdaje má většina domácností, meziročně jich však ubylo

24.01.2022 12:42 Úspory na nečekané výdaje nebo pro případ zhoršení své ekonomické situace má 71 procent českých…

Česko nepřipravuje stažení některých pracovníků ambasády na Ukrajině

24.01.2022 10:38 České ministerstvo zahraničí aktuálně nepřipravuje stažení rodinných příslušníků pracovníků…

Na Kolínsku sjel dnes ráno do příkopu autobus

24.01.2022 09:35 V zatáčce mezi Velimí a Novou Vsí I na Kolínsku sjel dnes před 7:00 do příkopu autobus. Cestovalo v…

V neděli přibylo v Česku 12.889 potvrzených případů covidu

24.01.2022 09:21 Aktualizováno V neděli přibylo v Česku 12.889 potvrzených případů nemoci covid-19, což je nejvyšší nárůst za…

Ode dneška lze registrovat k očkování proti covidu-19 posilující dávkou…

24.01.2022 07:54 Ode dneška lze registrovat k očkování proti covidu-19 posilující dávkou děti starší 12 let.…

V chovu na Pardubicku je ptačí chřipka

23.01.2022 17:31 Aktualizováno V chovu kachen v Lipolticích na Pardubicku je ptačí chřipka. Jde o chov společnosti Perena, která…

Zemřel Eduard Marek. Nejstarší český skaut, jehož věznili nacisté i…

23.01.2022 16:25 Ve věku 104 let dnes zemřel Eduard Marek, dlouholetý člen skautského hnutí, kterého za druhé…

Farský má problém vzdát se mandátu notářským zápisem z USA

23.01.2022 16:13 Aktualizováno Poslanec hnutí STAN Jan Farský, který před týdnem odletěl na stáž do Spojených států, má podle…

Bek chce během předsednictví řešit kyberbezpečnost, odlesňování či média

23.01.2022 15:20 Mezi tématy českého předsednictví Evropské unii by se podle ministra pro evropské záležitosti…

Související:

Nejnovější

reklama