Koalice zvažuje zavedení daně na nezaslouženě zvýšené zisky firem

Ve vládní koalici se debatuje o zvláštní dani na vnějšími okolnostmi zvýšené zisky firem, uvedli dnes místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová (Piráti) a předseda poslanců ODS Marek Benda v pořadu Partie Terezie Tománkové v televizi CNN Prima News. Podle Bendy je taková debata legitimní, zdůraznil, že jde o zisky, na kterých například energetické firmy nemají zásluhu svou iniciativou nebo inovacemi.

Daně, ilustrační fotografie

"Jestli stoupá cena jenom díky problémům s Green Dealem a současně krizí na Ukrajině, tak je s otazníkem, jestli nemáme k nějakému zdanění sáhnout," uvedl Benda ke zdražování elektřiny s narážkou na takzvanou Zelenou dohodu pro Evropu navrženou ke snížení emisí skleníkových plynů a na obrannou válku Ukrajiny proti Rusku. Zisky energetických firem, které podle něj vzrostly nad všechny meze, Benda označil za "neoprávněné".

Podle Richterové jde o solidární příspěvek, aby vláda mohla domácnostem a firmám pomoci proti vysokým cenám energií bez toho, aby to bylo na dluh. "Solidární příspěvek je něco, o čem se dál debatuje v rámci naší koalice. Nebylo by moudré, abych šla do detailů," řekla. Podrobnosti podle ní vláda zveřejní až poté, co budou dohodnuté.

Zavedení mimořádné daně z neočekávaného zisku v tomto týdnu připustil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Mohla by se podle něj týkat třeba i bank a dalších sektorů. "Nejsou žádné limity a žádný sektor z té debaty vyjmut není. Nikdo si nemůže být jist," uvedl v rozhovoru pro Seznam Zprávy. "Firmy dosahují mnohem vyšších zisků díky změně vnějších okolnosti, ne díky tomu, že mají lepší produkt, lepší službu, více zákazníků,“ doplnil.

Premiér Petr Fiala (ODS) v úterý před odletem na summit NATO v Madridu řekl novinářům, že vláda přímo sektorovou daň zavádět nechce, je ale nutné hledat možnost, jak vytvořit solidární prostředí vůči lidem v problémech. "Zvažujeme nějakou formu solidarity. Nemohu říct, jestli půjdeme formou nějaké dočasné daně nebo dobrovolné dohody, musíme nad tím uvažovat, je to na místě," řekl dnes premiér v České televizi v pořadu Otázky Václava Moravce.

Poslanec ANO Patrik Nacher na Primě zopakoval dlouhodobý postoj zástupců jeho hnutí, že jednodušší než zvláštní zdanění je získat prostřednictvím vyšší dividendy více peněz z energetické společnosti ČEZ, kterou stát většinově vlastní. Poslankyně SPD Karla Maříková uvedla, že její hnutí už dřív navrhlo zdanění nadnárodních korporací.

Témata: firmy | daně

Střelba v Cetinje: 12 mrtvých, útočník pálil i do dětí

12.08.2022 21:40 Aktualizováno Útočník v černohorském městě Cetinje zastřelil 11 lidí včetně dvou dětí, při incidentu sám zahynul,…

V Odře se po hromadném úhynu ryb našlo značné znečištění rtutí

12.08.2022 20:09 Vzorky vody v řece Odře podle německých úřadů ukázaly po hromadném úhynu ryb značné znečištění…

Sněmovna projedná Zemanovo veto snížení plateb za pojištěnce 26. srpna

12.08.2022 18:32 Vládní návrh zákona, který má letos snížit platby státu za státní pojištěnce do systému zdravotního…

Armáda vyšle do Hřenska drony, aby monitorovaly případná ohniska požáru

12.08.2022 17:29 Armáda vyšle do Hřenska své drony, v Českém Švýcarsku budou od soboty monitorovat případná ohniska…

Ministerstvo prodloužilo do 31. srpna omezení vstupu do parku České…

12.08.2022 16:18 Ministerstvo životního prostředí prodloužilo do 31. srpna omezení vstupu do národního parku České…

Hasiči po 20 dnech uhasili požár v Českém Švýcarsku

12.08.2022 15:37 Aktualizováno Hasiči po 20 dnech uhasili požár v Českém Švýcarsku. Správě národního parku dnes v 15:00 předali…

Zásah proti ženě na mítinku ANO byl podle Vondráška v pořádku, policie…

12.08.2022 15:19 Použití donucovacích prostředků v Českém Krumlově proti ženě, která na mítinku hnutí ANO minulý…

Expremiér Babiš dělá Česku ostudu v zahraničí, tvrdí politici

12.08.2022 14:40 Předběžné vyšetřování bývalého premiéra a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše ve Francii pro…

Silný vítr zastavil horní úsek lanovky na Sněžku

12.08.2022 11:34 Horní úsek kabinové lanové dráhy na Sněžku dnes zastavil silný vítr. Lanovka může být v provozu do…

Piloti při zásahu u požáru v Českém Švýcarsku shodili čtyři miliony litrů…

12.08.2022 10:58 Piloti armádních vrtulníků při zásahu u požáru v Českém Švýcarsku zalili oheň téměř čtyřmi miliony…

Související:

Nejnovější