Koalici v Liberci sestaví uskupení starostů (SLK), TOP 09 a KDU-ČSL s ANO, ODS a Piráty

Liberec
Liberec, foto: Pixabay
ČTK 14. října 2022 10:39
Sdílej:

V Liberci dnes podepsali koaliční smlouvu zástupci čtyř stran. Na spolupráci se domluvilo vítězné uskupení starostů (SLK), TOP 09 a KDU-ČSL s ANO, ODS a Piráty. Budou mít 29 z 39 mandátů v zastupitelstvu. Primátorem by měl zůstat Jaroslav Zámečník (SLK), který zastává tento post poslední čtyři roky, jeho statutární náměstkyní by se nově měla stát Šárka Prachařová (ANO). V opozici bude uskupení Liberec otevřený lidem (LOL) a SPD. Ustavující zastupitelstvo se bude konat v úterý 18. října.

Nově složená koalice je takřka identická jako ta, jež na liberecké radnici vládne od předchozích komunálních voleb v roce 2018. K starostům, ANO a ODS nově přibudou jen Piráti, kteří se do zastupitelstva pátého největšího města v zemi dostali poprvé.

Rada města bude stejně jako nyní jedenáctičlenná. Pět zástupců v ní budou mít starostové, čtyři ANO a po jednom ODS a Piráti. Takzvaně uvolněných náměstků bude podle dohody koalice nově šest, dosud byli čtyři. Koalice chce vytvořit i dvě pozice neuvolněných náměstků, dosud nebyl v Liberci ani jeden.

Starostové ve spojení s TOP 09 a KDU-ČSL získali v komunálních volbách v Liberci 12 mandátů. Druhé skončilo ANO s 11 zastupiteli, třetí Liberec otevřený lidem s šesti mandáty. Po čtyřech zastupitelích mají ODS a SPD a dva Piráti.

V roce 2018 vyhrála komunální volby v Liberci také kandidátka SLK, TOP 09 a KDU-ČSL, když získala 16 ze 39 mandátů. Druhé skončilo ANO a stejně jako nyní i tehdy to stačilo na 11 míst v zastupitelstvu. Třetí Změna pro Liberec, jež tentokrát nekandidovala, získala šest křesel. Čtyři mandáty měla stejně jako letos ODS a LOL před čtyřmi lety získala dvě místa v zastupitelstvu.

Témata:
Stalo se
Světové celebrity
Kourtney Kardashian

Kourtney Kardashian čeká páté dítě? Internet spekuluje o těhotenství!

Televizní hvězda Kourtney Kardashianová vyvolala mezi svými příznivci spekulace o tom, že by mohla čekat své páté dítě. Sedmačtyřicetiletá celebrita totiž na svém instagramovém účtu sdílela sérii fotografií zachycujících její momenty z letošního června.

Světové celebrity
Princ Harry a Meghan Markleová

Princ Harry pojede do Británie. A už teď je jasno, kdo se s ním nesetká

Vévoda ze Sussexu se příští měsíc chystá po delší době navštívit Spojené království i se svou rodinou. Prince Harryho budou na cestě doprovázet jeho manželka Meghan Markle a obě děti, princ Archie a princezna Lilibet. Hlavním důvodem transatlantického letu z Ameriky je Harryho osobní účast na akci, která odstartuje přesné roční odpočítávání do zahájení her Invictus Games plánovaných na rok 2027.

České celebrity
Ornella Koktová s manželem.

Ornella Koktová říkala pravdu. Její mladší sestra konečně přiznala těhotenství

Možné těhotenství Charlotte Štikové, mladší sestry influencerky Ornelly Koktové, už letos jednou bylo tématem. V dubnu se ale dospělo k závěru, že se spekulace nezakládá na pravdě. Tentokrát je všechno jinak. 

České celebrity
Dalibor Janda

Dalibor Janda prozradil, co ho jako zpěváka vždy trápilo

Dalibor Janda má řadu velkých hitů, které si lidé prozpěvují už desítky let. Zatímco mnozí fanoušci znají texty nazpaměť, sám legendární zpěvák přiznává, že během koncertů někdy potřebuje nápovědu.