Komise doporučila jmenovat Vondráška policejním prezidentem

Martin Vondrášek
Martin Vondrášek, foto: Policie ČR
ČTK 28. ledna 2022 12:05
Sdílej:

Poradní komise doporučila ministrovi vnitra Vítu Rakušanovi (STAN) jmenovat současného náměstka policejního prezidenta Martina Vondráška policejním prezidentem. Rakušan to dnes řekl televizi CNN Prima News.

Vondrášek je jediným uchazečem, který se přihlásil do nabídkového řízení na obsazení pozice. Vedení ministerstva podle Rakušana doporučení posoudí a definitivní stanovisko oznámí v úterý. Současný policejní prezident Jan Švejdar ve funkci skončí k 31. březnu.

Rakušan uvedl, že komise nezmínila proti jedinému kandidátovi na policejního prezidenta žádné výhrady. "My na vnitru teď máme dvě možnosti. Buď doporučení akceptovat, nebo neakceptovat. To bychom ale museli mít relevantní důvody. Teď je to na širší debatu ve vedení ministerstva vnitra, nechceme nic uspěchat," řekl Rakušan.

Švejdar své rozhodnutí požádat o uvolnění ze služebního poměru oznámil v polovině loňského prosince. Informaci zveřejnil poté, co se s Rakušanem počátkem měsíce sešel. Rakušan v té době ještě nebyl jmenován do funkce. Švejdar napsal, že dospěl k názoru, že jeho setrvání ve funkci není žádoucí. Rakušan odmítl tvrzení, že na Švejdara ohledně odchodu vyvíjel tlak. Připustil ale, že se v některých otázkách neshodnou.

Ministr se znovu se Švejdarem sešel na začátku ledna. Rakušan po schůzce uvedl, že se s policejním prezidentem do jeho odchodu z funkce domluvili na "nanejvýš profesionální" spolupráci.

Nabídkové řízení se týká členů bezpečnostních sborů zařazených v 11. platové třídě i příslušníků zpravodajských služeb. Pokud se uchazeče nepodaří najít touto cestou, následuje výběrové řízení. Do toho by se mohli přihlásit i další uchazeči, například šéf pražských policistů Tomáš Lerch, o němž jako o kandidátovi na policejního prezidenta v minulosti média spekulovala.

Stalo se
Světové celebrity
Diana

Po 45 letech od svatby vyplynulo na povrch tajemství princezny Diany!

Před pětačtyřiceti lety se konala svatba princezny Diany a tehdejšího britského korunního prince Charlese, přičemž při příležitosti tohoto výročí se objevily nové podrobnosti o jejím svatebním oděvu. Málokdo ví, že pro slavnostní obřad byla tajně připravena ještě jedna záložní róba. Návrháři David a Elizabeth Emanuelovi totiž v té době propadli obavám, že by se originální šaty mohly poškodit, zničit při požáru nebo dokonce stát terčem krádeže.

Světové celebrity
Taylor Swift a Travis Kelce

Na povrch vyplynuly další detaily svatby Taylor Swift!

Zpěvačka Taylor Swift a hráč amerického fotbalu Travis Kelce vstoupili do svazku manželského během okázalého obřadu v newyorské aréně Madison Square Garden za účasti tisícovky hostů. Jednou z přítomných osobností byla i country zpěvačka Maren Morris, která v exkluzivním rozhovoru poodhalila atmosféru události. 

Světové celebrity
Glen Hansard

Proč zemřel Glen Hansard? Vyšetřovatelé zveřejnili příčinu

Tragická smrt známého hudebníka a zpěváka Glenu Hansarda, která v uplynulých dnech zasáhla fanoušky doma i v zahraničí, má po prvotních zjištěních vyšetřovatelů jasnější obrysy. Odborníci z řad irské policie se domnívají, že šestačtyřicetiletý umělec utrpěl fatální zranění při návratu domů na motorce, když jeho stroj znenadání narazil do měkké krajnice u vozovky.

Světové celebrity
Vincent Pastore

V 80 letech zemřel herec Vincent Pastore, hvězda seriálu Rodina Sopránů!

Ve věku osmdesáti let zemřel americký herce Vincent Pastore, který se proslavil především rolí mafiána Salvatoreho „Big Pussy“ Bonpensiera v kultovním seriálu Rodina Sopránů. Mrtvého herce objevil soused v jeho bytě v newyorském Bronxu. Podle dostupných informací zemřel z přirozených příčin.