Komise, která šetří napadení Kongresu USA, chce slyšet výpovědi výtržníků

Zvláštní výbor americké Sněmovny reprezentantů, jehož úkolem je prozkoumat souvislosti lednových nepokojů v sídle Kongresu, se snaží do svého vyšetřování zahrnout i výpovědi výtržníků.

Vpád Trumpových příznivců do Kapitolu

Informoval o tom v pátek večer web Politico s odvoláním na právníky několika lidí, kteří v této souvislosti u soudů přiznali vinu. Sněmovní komise jim prý začala adresovat žádosti, aby dobrovolně vypověděli, proč se 6. ledna rozhodli zamířit do srdce americké demokracie a připojit se k násilnému protestu.

Tehdejší nepokoje ve washingtonském Kapitolu byly vyvrcholením bezprecedentního povolebního vývoje způsobeného neochotou prezidenta Donalda Trumpa uznat porážku. Trump od samotné volební noci šířil nepodložená tvrzení o podvodech s výsledky a své příznivce burcoval i 6. ledna, kdy byla na programu volební schůze Kongresu. Do jeho sídla následně vtrhnul dav prezidentových stoupenců, který zranil desítky policistů a schůzi na několik hodin přerušil.

Odhaduje se, že dovnitř Kapitolu se dostalo asi 800 výtržníků. Během následujících měsíců bylo v této souvislosti obviněno z různých činů od přestupků až po těžké zločiny asi 600 lidí a několik desítek z nich už u soudů přiznalo vinu.

Právníci některých z nich nyní webu Politico řekli, že v posledních dnech dostali od sněmovního výboru žádost o spolupráci při vyšetřování. "Zvláštní výbor zkoumá fakta, okolnosti a příčiny (událostí) 6. ledna 2021 ve snaze odhalit a vyhodnotit ponaučení a doporučit zákony, postupy, pravidla nebo regulace pro nápravu věci," píše se údajně v jednom takovém dopise. "V rámci této snahy bychom rádi mluvili s vaším klientem, který podle našich informací přijal odpovědnost a přiznal vinu," pokračuje text žádosti.

Mluvčí komise zjištění odmítl komentovat. Vyšetřovací panel je složený z osmi demokratických a dvou republikánských kongresmanů a začal pracovat v létě. Na konci července uspořádal své první slyšení, na kterém vystoupili čtyři policisté, a nyní se snaží předvolat další svědky. Ve čtvrtek zaslal obsílky čtyřem bývalým spolupracovníkům exprezidenta a usiluje také o řadu vládních záznamů včetně dokumentů z Trumpova Bílého domu.

V posledním uvedeném bodě přitom může počítat se spoluprací prezidentského úřadu. Mluvčí Bílého domu Jen Psakiová totiž na pátečním brífinku uvedla, že současný prezident Joe Biden nehodlá žádosti o dokumenty plošně zamítat na základě svého výsadního práva držet interní vládní materiály v tajnosti.

"Prezident už dospěl k názoru, že by nebylo správné uplatňovat exekutivní výsadu," citovala Psakiovou televize CNN. Mluvčí mimo jiné uvedla, že žádosti se budou posuzovat případ od případu. "Budeme na ty otázky reagovat rychle, jakmile vyvstanou," dodala Psakiová.

Slovensko v úterý zaznamenalo nejvyšší nárůst nakažených od března

20.10.2021 22:00 Aktualizováno Slovensko v úterý zaznamenalo nejvyšší přírůstek laboratorně potvrzených nových případů…

Ženám hrozí v Británii další nebezpečí. Někdo jim dává do pití drogy

20.10.2021 21:58 Britská ministryně vnitra Priti Patelová požádala policii, aby jí urychleně podala informace k…

Centrem Damašku otřásla exploze, zničila armádní autobus a zabila 14 lidí

20.10.2021 21:50 V centru Damašku dnes v ranní špičce exploze zcela zničila autobus syrské armády. Zemřelo 14 lidí a…

Maledivy se obávají zkázy, pokud země nenaplní klimatické závazky

20.10.2021 20:59 Neplnění klimatických závazků ostatními zeměmi světa může pro Maledivy znamenat zkázu. Agentuře AP…

Británii hrozí až 100.000 nakažených denně

20.10.2021 20:28 Aktualizováno V Británii by mohly přírůstky nakažených koronavirem brzy překročit hranici 100.000 potvrzených…

NATO má s Ruskem nejhorší vztahy od studené války, tvrdí Stoltenberg

20.10.2021 16:50 Rusové vyslaní do Severoatlantické aliance nebyli diplomaté, ale pracovníci zpravodajských služeb,…

Rusko hlásí další rekord v počtu zemřelých s covidem, bude týdenní volno

20.10.2021 15:31 Aktualizováno V Rusku bude kvůli šíření koronaviru a vysokému počtu úmrtí s covidem-19 týdenní pracovní volno.…

Kreml nevyloučil setkání Putina s Bidenem ještě v tomto roce

20.10.2021 13:38 Mluvčí Kremlu dnes nevyloučil, že by se prezidenti Ruska a Spojených států mohli znovu setkat ještě…

Peking před zimní olympiádou očkuje třetí dávkou

20.10.2021 13:25 Čínská metropole Peking nabízí všem dospělým obyvatelům města třetí dávku očkování proti koronaviru…

Tálibán ocenil sebevražedné atentátníky, kteří zemřeli při útocích proti…

20.10.2021 11:58 Afghánské islamistické hnutí Tálibán ocenilo sebevražedné atentátníky, kteří zahynuli ve válce…

Související:

Nejnovější

reklama