V Česku dnes začaly volby do obecních zastupitelstev a do třetiny Senátu. Do 20:00 přišla asi čtvrtina oprávněných voličů, ve srovnání s volbami před čtyřmi lety je zájem o hlasování podobný či mírně nižší. Volební komise zatím žádné vážnější problémy při hlasování nezaznamenaly. Oznámení na údajné kupčení s hlasy řeší policie v Ústeckém kraji.
Volební místnosti jsou dnes otevřené od 14:00 do 22:00, v sobotu pokračují od 08:00 do 14:00. Hlavní výsledky by mohly být známy do sobotní půlnoci. Kompletní výsledky hlasování, zejména v případě obecních voleb, budou k dispozici zřejmě až v neděli ráno. Mezi prvními voliči byli dnes prezident Miloš Zeman a předseda vlády Petr Fiala (ODS).
Prezident Miloš Zeman odevzdal hlas ve škole v Lánech. Zmínil, že tyto volby mohou být mimo jiné i referendem o vládě. Voliči by podle něj měli chodit k volbám, aby jejich obce neřídili "pitomci", řekl novinářům. Zeman měl dnes v Lánech jako volič premiéru, dosud byl občanem Prahy 13. "Ať žijí volby, ať žijí kandidáti, které jsem si vybral," řekl Zeman po odevzdání svého hlasu. Koho volil, neprozradil.
Premiér Petr Fiala volil v Brně, přeje si, aby ODS udržela po komunálních volbách své pozice, a to šest primátorů a 180 starostů. "Vůbec se netajím tím, že bych si přál vytvořit ve městech, kde to půjde, koalice na vládním půdorysu. Chceme tím bránit posilování vlivu populistů a extremistů," řekl šéf ODS. Ve vládě je koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) a také STAN a Piráti. V Senátu chce Fiala udržet většinu pro demokratické strany a aby Miloš Vystrčil (ODS) obhájil mandát a mohl být nadále předsedou Senátu. Podle Fialy by lidé měli jít k volbám a volit politiky, které znají a vidí jejich práci, řekl při odevzdání hlasu.
Své hlasy dnes odevzdali i šéfové ostatních sněmovních stran. Předsedkyně TOP 09 a Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová věří v obhajobu mandátů, které koalice Spolu v obcích má. Komunální volby podle ní nejsou referendem o vládě, jak tvrdí šéf opozičního hnutí ANO Andrej Babiš, ale volbou mezi populismem a kompetencí. Podle předsedy KDU-ČSL, vicepremiéra a ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky jsou nynější volby o vystavení účtu radnicím, nikoli vládě. Za volební úspěch z pohledu KDU-ČSL bude Jurečka považovat opětovné vítězství v komunálních i senátních volbách. Piráti chtějí minimálně obhájit 350 zastupitelských mandátů, řekl novinářům šéf Pirátů a místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš. STAN chce v komunálních volbách uspět ve všech krajských městech. Za úspěch bude předseda STAN, vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan považovat, když se kandidáti dostanou do zastupitelstev více než sedmi krajských měst. V Praze, kde prošlo hnutí od června změnami v souvislosti s korupční kauzou Dozimetr, věří v zisk nad osm procent. Rakušan odevzdal svůj hlas v Kolíně, letos poprvé tam do zastupitelstva nekandiduje. Jako starosta vedl Kolín v letech 2010 až 2019.
Opoziční hnutí ANO by si podle svého předsedy Andreje Babiše mělo v nynějších komunálních volbách vylepšit výsledky ve velkých městech, míní, že dobrou výchozí pozici má třeba v Praze. Při volbě na obecním úřadě v Průhonicích u Prahy připomněl, že jde o první volby po sněmovních volbách, z nichž vzešla současná vládní pětikoalice. Lidé tak podle něj mohou zároveň vystavit účet nynějšímu kabinetu. Že volby budou referendem o vládě, zopakoval dnes po odevzdání hlasu v Praze 6 i předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura. Protože v jeho obvodu v senátních volbách nekandiduje žádný kandidát za SPD, svůj nesouhlas s vládní politikou vyjádřil znehodnocením volebního lístku, na kterém vybral současného senátora za Prahu 6 Jiřího Růžičku (Spolu). Podle TOP 09 je ale Okamurův hlas pro jejich kandidáta platný.
V Ústeckém kraji přijala policie v souvislosti s volbami několik oznámení, všemi se zabývá, nikoho zatím neobvinila, řekl ČTK mluvčí krajské policie Daniel Vítek. Podle serveru Romea.cz se podezření na kupčení s hlasy objevilo v Krupce na Teplicku, v Teplicích a na sídlišti Mojžíř v Ústí nad Labem. Podezření na kupčení s hlasy se objevuje zejména ve vyloučených lokalitách v regionu při každých komunálních volbách. Policie se zabývá také údajným účelovým nahlášením trvalého bydliště v Moldavě na Teplicku. Vedení obce vyškrtlo ze seznamu voličů téměř 50 lidí, předseda volební komise dnes řekl, že i je nechá volit. Starostka Lenka Nováková (Otevřeně k všem) ČTK řekla, že o aktuální situaci ohledně připuštění vyškrtnutých voličů informovala Státní volební komisi.
Spolu s volbami do zastupitelstev obcí a třetiny Senátu začala dnes ve 14 obcích místní referenda. Lidé v nich nejčastěji rozhodují o bytové výstavbě, mají se ale také vyjádřit k pronájmu rybníka, možnému vzniku menší zoologické zahrady, stavbě spalovny či těžbě štěrkopísku. Podle údajů na stránkách ministerstva vnitra se referenda mají konat ve 13 obcích. Seznam nezahrnuje obec Kalek na Chomutovsku, starosta obce Tomáš Nedvěd ale dnes ČTK potvrdil, že referendum se v obci koná. Také referenda pokračují v sobotu, jejich výsledky obce zveřejní po sečtení výsledků na svých úředních deskách.
Série výstrah kvůli zimnímu počasí pokračuje. Další varování vydali meteorologové pro nadcházející noc a páteční den. Očekává se sněhová nadílka i pokračování krutých nočních mrazů. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Zmatky nastaly kolem posledního rozloučení s hercem Pavlem Nečasem, který na Silvestra náhle zemřel. Rodina se proto ve středu rozhodla definitivně vyjasnit, koho se smuteční obřad bude týkat.
Slovensko ve středu zaskočila jedna špatná zpráva. Dorota Nvotová přiznala, že bojuje s rakovinou prsu. Už dnes se má podrobit operačnímu zákroku. Fanoušky proto poprosila, aby jí drželi palce.
Pozor na změnu v počasí, která nastane v pátek, varoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve středu. Na problémy se musí připravit zejména řidiči. Během dopravní špičky má napadnout několik centimetrů sněhu.
Britský královský expert Richard Fitzwilliams podrobil Meghan Markle nevybíravé kritice při příležitosti šestého výročí jejího odchodu z řad pracujících členů královské rodiny. Ve svém vyjádření pro deník Daily Express nešetřil ostrými slovy na adresu vévodkyně ze Sussexu i jejího manžela prince Harryho. Podle něj se po letech mimo palác ukazuje, že pár postrádá skutečný talent a jejich počínání označil za průměrné.
Hvězda filmu Maestro Bradley Cooper se konečně vyjádřil ke spekulacím, které už týdny kolují internetem. Jednapadesátiletý herec a režisér v pondělním díle podcastu SmartLess uvedl na pravou míru dohady o tom, zda podstoupil plastickou operaci, či nikoliv. Debatu otevřel jeho blízký přítel a kolega Will Arnett, se kterým Cooper spolupracoval na svém nejnovějším režisérském počinu Is This Thing On?.
David Beckham se připravuje na jeden z nejvýznamnějších milníků své kariéry – odhalení vlastní hvězdy na hollywoodském Chodníku slávy. Slavnostní okamžik však zastiňuje hluboká trhlina v rodinných vztazích. Nadcházející pocta pro anglickou fotbalovou legendu je doprovázena obavami, zda se ceremoniálu zúčastní jeho nejstarší syn Brooklyn, který se od zbytku klanu Beckhamových v posledních měsících zcela distancoval.
Ethan Hawke si musel v talk show Stephena Colberta přiznat vtipnou, ale pro otce možná trochu bolestnou realitu. Přestože má na kontě čtyři nominace na Oscara, u něj doma už dávno není tou nejzářivější celebritou. Jeho dospívající dcery, sedmnáctiletá Clementine a čtrnáctiletá Indiana, mu daly jasně najevo, že pro jejich spolužáky je skutečnou ikonou jejich starší sestra Maya Hawke.
Vánoce jsou minulostí, do nového kalendářního roku již vstoupila i Jiřina Bohdalová. Legendární herečka se na svátky v závěru loňského roku hodně těšila. Měla k tomu dobrý důvod. Naplnila se její očekávání?
V Česku si i letos budeme připomínat jubilea známých osobností ze šoubyznysu. Hned v prvním ryze lednovém týdnu slaví kulaté narozeniny Václav Vydra. Právě dnes je mu 70 let. Jak ale známý herec prozradil, sám nic slavit nebude.
Francie se ve středu v letovisku Saint-Tropez rozloučila s legendární herečkou a zpěvačkou Brigitte Bardotovou. Bardotová, která ukončila hereckou kariéru již před čtyřicítkou, zemřela v neděli 28. prosince ve věku 91 let.
Jihomoravská policie se obrátila na veřejnost s žádostí o pomoc s pátráním po mladé ženě, která o sobě od pondělí nepodala žádnou zprávu. Teenagerka má sníženou schopnost komunikace a není schopna si říci o pomoc, upozornili policisté.