Komunální volby jsou volbou mezi populismem a kompetencí, řekla Pekarová Adamová

Markéta Pekarová Adamová
Markéta Pekarová Adamová, foto: Petr Čepela / INCORP images
ČTK 23. září 2022 16:52
Sdílej:

Dnešní a sobotní komunální volby nejsou podle předsedkyně TOP 09 a Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové referendem o vládě, jak tvrdí šéf opozičního hnutí ANO Andrej Babiš, ale volbou mezi populismem a kompetencí.

Novinářům před volební místností v Praze na Balabence řekla, že věří v obhajobu mandátů, které koalice Spolu (TOP 09, ODS, a KDU-ČSL) v obcích má. Starostů za Spolu by podle ní mohlo ještě přibýt.

Osobně dala hlas jedné celé kandidátce, ve volební listině nekřížkovala. "Byla jsem také častokrát v komisích, vím, jak je u těchto voleb těžké, když se sčítá křížkování. Na druhou stranu je to možnost a právo každého voliče," uvedla.

Koalici Spolu do voleb v metropoli vede bývalý primátor Bohuslav Svoboda (ODS). V roli konkurentů jsou pro Spolu v Praze partneři z vládní úrovně Piráti a Starostové. "Je pravda, že jsem občas (předsedovi Pirátů) Ivanovi Bartošovi pár SMS poslala nebo něco řekla, protože mi přišlo, že pan (primátor za Piráty Zdeněk) Hřib to se svými útoky přehání. Každý to vnímá citlivě, ale ta atmosféra v Praze bývá vždy bouřlivá, takže věřím, že se to nepřenese. Myslím, že bychom měli být schopni to oddělit," uvedla k vlivu těchto přestřelek na spolupráci v kabinetu.

K volební účasti Pekarová Adamová poznamenala, že v komunálních volbách bývá nižší. "Ale věřím, že lidé si nenechají ujít možnost ovlivňovat své nejbližší okolí, o což v obecních volbách jde," konstatovala. Voliče pozvala i k případnému druhému kolu senátních voleb za týden. "Chtěla bych poprosit voliče, aby si tuto příležitost nenechali ujít. Určitě chceme udržet demokratickou většinu v Senátu, což je velmi důležité i pro řešení, která vláda připravuje," uvedla.

Poslední komunální volby v roce 2018 vyhrála v Praze ODS, která získala 14 zastupitelských křesel. Po 13 získali Piráti, Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN, KDU-ČSL). ANO si z voleb odneslo 12 mandátů. Na koalici se po volbách domluvili Piráti, Praha Sobě a Spojené síly, vítězná ODS a ANO skončily v opozici. Primátorem se stal Pirát Zdeněk Hřib. Letos se proti posledním volbám změnila koalice na pravici. Namísto původních Spojených sil nyní vytvořily po vzoru centrální politiky novou koalici Spolu ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. STAN kandiduje samostatně, stejně jako Piráti, Praha Sobě a ANO.

Stalo se
Světové celebrity
Jennifer Lopez

Jennifer Lopez oznámila, že je oficiálně zpátky

Jennifer Lopez se po více než dvaceti letech od dob své největší slávy v žánru romantických komedií vrací ke kořenům. Šestapadesátiletá hvězda na svém Instagramu oznámila, že je oficiálně „zpět ve své rom-com éře“, a to v souvislosti s blížícím se uvedením nového snímku s názvem Office Romance.

Světové celebrity
Princ Harry

Princ Harry čelí žalobě kvůli údajné pomluvě

Britský princ Harry čelí žalobě pro pomluvu, kterou na něj podala charitativní organizace Sentebale. Jde o překvapivý a ostrý zvrat ve vztazích mezi vévodou ze Sussexu a nadací, kterou v roce 2006 sám spoluzakládal na pomoc dětem v Africe. Žaloba, podaná u londýnského nejvyššího soudu, míří nejen na prince, ale také na Marka Dyera, bývalého svěřeneckého správce organizace.

Světové celebrity
Snoop Dogg

Snoop Dogg promluvil o vztahu s Ryanem Reynoldsem

Americký rapper Snoop Dogg, známý svým neformálním vystupováním a zálibou v překvapivých obchodních aktivitách, se v exkluzivním rozhovoru rozpovídal o svých plánech v Británii. Kromě hudby a sportu se jeho pozornost nyní upírá k televizní produkci a vztahům s hollywoodskými hvězdami, konkrétně s Ryanem Reynoldsem.

Světové celebrity
královna Alžběta II.

Královna Alžběta II. měla před smrtí poslední přání!

Královna Alžběta II. měla před svou smrtí v září 2022 jedno velké poslední přání. Podle nové biografie Roberta Hardmana s názvem Elizabeth II: In Private. In Public. The Inside Story si panovnice vroucně přála strávit léto na zámku Balmoral se všemi svými pravnoučaty, a to včetně dětí prince Harryho a Meghan Markle.