Komunální volby v Karlových Varech vyhrálo hnutí ANO

Karlovy Vary
Karlovy Vary, foto: Pixabay
ČTK 24. září 2022 22:33
Sdílej:

Komunální volby v Karlových Varech vyhrálo ANO, získalo 14 mandátů v zastupitelstvu, které má 35 členů. Druzí skončili Karlovaráci s pěti mandáty. Třetí SPD bude mít čtyři zastupitele. Vyplývá to z výsledků komunálních voleb na www.volby.cz. Voleb se zúčastnilo 37,67 procenta voličů.

Čtvrté SPOLU má čtyři mandáty, čtyři zastupitele bude mít na pátém místě KOA. Šestí jsou Piráti se dvěma mandáty. Sedmou příčku obsadí STAN se dvěma zastupiteli.

Hnutí ANO se posílením v zastupitelstvu otevřela široká cesta k vyjednávání. "Ten náskok je poměrně značný a já jsem za to moc ráda," řekla ČTK jednička kandidátky ANO a dosavadní primátorka lázeňského města Andrea Pfeffer Ferklová. "V nejbližší době, možná už dneska, budeme postupně svolávat ostatní strany, které se dostaly do zastupitelstva, a budeme vést tato volební jednání a věřím, že se na nějaké koalici co nejdříve shodneme," řekla. Pořadí stran, které si k jednání bude ANO zvát, ale ještě bude řešit.

Pfeffer Ferklová si podle svých slov přála, aby ANO získalo větší počet mandátů a 14 křesel bylo zhruba to, co si představovala. "Má na to vliv i celostátní politika a současná vláda, ale určitě na to mělo vliv i to, co jsme tady za ty čtyři roky udělali. A to je v podstatě to jediné, co od občanů dostaneme, jednou za čtyři roky nám sečtou, co jsme pro ně udělali," řekla ČTK.

V roce 2018 vyhrálo v komunálních volbách v Karlových Varech hnutí ANO se ziskem 23,85 procenta hlasů a 12 místy v 35členném zastupitelstvu. Za ním skočili Karlovaráci, kteří dostali 15,62 procenta hlasů a osm křesel. Na třetím místě skončila Karlovarská občanská alternativa s 11,36 procenta hlasů a pěti křesly v zastupitelstvu. Vládnoucí koalici pak vytvořilo ANO s Karlovaráky a ODS. V zastupitelstvu má pohodlnou většinu 23 hlasů. V čele města stojí od roku 2018 Pfeffer Ferklová.

Stalo se
Domácí
Petr Pavel

Nepodléhejte populismu, vyzval Pavel. Nové vládě popřál úspěch

Prezident Petr Pavel v novoročním projevu popřál vládě premiéra Andreje Babiš (ANO), aby byla úspěšná. Zároveň současný kabinet upozornil, že ho bude pozorovat, aby nedošlo k ohrožení demokracie v Česku. Hlava státu se jinak v televizním vysílání k politice moc nevyjadřovala. 

Světové celebrity
Táňa Pauhofová

Pauhofovou propustí z Národního divadla. Kritika politiků se nevyplatila

Vánočního dárku, o jaký nestáli, se dočkalo několik členů činoherního souboru Slovenského národního divadla (SND) v čele s půvabnou Táňou Pauhofovou. Divadlo propustí pět herců, kteří se nebojí kritizovat kontroverzní ministryni kultury Martinu Šimkovičovou. 

Domácí
Andrej Babiš

Babiš chce řešit problémy lidí. Navrhne nový významný den

Nový rok se nese také ve znamení politických projevů. Ještě před prezidentem Petrem Pavlem zveřejnil svou řeč k národu nově jmenovaný premiér Andrej Babiš (ANO). Zmínil, že chce, aby vláda řešila problémy obyčejných lidí, které zároveň vyzval k tomu, aby byli na Česko hrdí. 

Zahraničí
Ilustrační fotografie.

Mrtví po výbuchu ve švýcarském baru. Novoroční oslavy se neobešly bez tragédie

Novoroční oslavy se v Evropě neobešly bez tragédie. Desítky lidí přišly o život při nočním požáru v baru ve švýcarském lyžařském středisku Crans-Montana. Přesný počet obětí není znám ani po policejní tiskové konferenci. Dalších nejméně sto osob utrpělo zranění.