Vítězné hnutí ANO chce v Ústí nad Labem vyjednávat o koalici se všemi

Komunální volby v Ústí nad Labem vyhrálo hnutí ANO, získalo 13 mandátů v zastupitelstvu, které má 37 členů. Druzí skončili PRO! Ústí s osmi mandáty. Třetí Koalice SPD, Trikolora bude mít pět zastupitelů. Vyplývá to z výsledků komunálních voleb na www.volby.cz. Voleb se zúčastnilo 35,01 procenta voličů.

Ústí nad Labem

Čtvrtá ODS má čtyři mandáty, čtyři zastupitele bude mít na pátém místě Vaše Ústí. Šesté je UFO se třemi mandáty.

V roce 2018 v Ústí zvítězilo ANO a vytvořilo koalici se třetím UFO a dále s ODS a hnutím Pro Zdraví a Sport. V roce 2021 nahradilo UFO v koalici hnutí PRO! Ústí. Po řadě neshod však z koalice po tři čtvrtě roce odešlo. Nyní je vládnoucí ústecká koalice v menšině. Primátorem je Petr Nedvědický z ANO. Volební účast v Ústí nad Labem činila před čtyřmi lety 32,63 procenta.

Hnutí ANO 2011 chce podle současného primátora a lídra kandidátky Petra Nedvědického vyjednávat o koalici se všemi uskupeními v budoucím zastupitelstvu. Ve volebním štábu druhého hnutí PRO! Ústí panuje mírné zklamání.

Zatím podle lídra kandidátky Richarda Loskota nelze říct, s kým by mohlo hnutí vyjednávat. ANO si naplánovalo na neděli poradu, vyjednávání o koalici začne podle Nedvědického v pondělí. "Oslovíme v pořadí od nejsilnějšího klubu k tomu nejslabšímu," řekl. Výsledky voleb podle něj odrážejí vztah voličů k celostátní politice.

Ve volebním štábu hnutí PRO! Ústí panuje mírné zklamání. "Druhé místo je příjemné, nicméně evidentní je, že do toho zasáhla celostátní politika. Musím říct, že jsme to nečekali vzhledem k nečinnosti zdejšího vedení za ANO, že voliči takto rozhodnou, takže je zde zklamání za nás," řekl ČTK Loskot. Naopak zlepšení výsledků SPD, které šlo v Ústí nad Labem do koalice s Trikolorou, Loskot i jeho spolustraníci očekávali. "Zdá se, že hlasy od UFO, částečně i od Sportovců (Zdraví Sport Prosperita) a částečně od komunistů přešly k ANO, a mají teď tak stabilnější hodnotu," zhodnotil Loskot.

Lídr SPD s Trikolorou Bohumil Ježek (SPD) ČTK řekl, že se předpokládaný výsledek 12 procent zřejmě naplní. "Jsme spokojení," uvedl. Doplnil, že uskupení se nebrání vyjednávání o koalici s jakýmkoli subjektem včetně ANO. "S ANO bychom to viděli reálně, máme to vyzkoušeno i na parlamentní úrovní, takže by se to dalo," dodal Ježek.

Pro Ústecké fórum občanů jsou letošní volby velkým zklamáním. Uvedli to na svých facebookových stránkách. "Pro nás je to velké zklamání. Na Ústí dopadlo bohužel v plné síle heslo parlamentních opozičních stran, ANO plus SPD, a to, že 'jde o referendum o vládě'. To se evidentně propsalo do výsledku voleb i v našem městě," napsali zástupci hnutí. Svým voličům slíbili, že ať už skončí v opozici či v koalici, budou prosazovat programové priority.

V roce 2018 v Ústí zvítězilo ANO a vytvořilo koalici se třetím UFO a dále s ODS a hnutím Pro Zdraví a Sport. V roce 2021 nahradilo UFO hnutí PRO! Ústí. Po řadě neshod však z koalice po tři čtvrtě roce odešlo a vládnoucí ústecká koalice zůstala menšinová. Volební účast v Ústí nad Labem činila před čtyřmi lety 32,63 procenta. Republiková volební účast tehdy byla 47,34 procenta. V čele krajského města se od 90. let střídali zástupci ČSSD a ODS. V roce 2018 se sociální demokraté do zastupitelstva nedostali.

Témata: Ústí nad Labem

Úřady dostaly 768.700 žádostí o příspěvek 5000 Kč pro 1,18 milionu dětí

07.12.2022 17:32 Úřady práce dostaly přes 768.700 žádostí o příspěvek 5000 korun na dítě. Žadatelé chtěli tuto…

Zeman podepsal sankční zákon proti cizincům za závažná protiprávní jednání

07.12.2022 17:02 Prezident Miloš Zeman podepsal zákon o národních sankcích proti zahraničním společnostem a cizincům…

Dvě pětiny Čechů nesouhlasí s tím, že se MS ve fotbale koná v Kataru

07.12.2022 16:04 Dvě pětiny Čechů nesouhlasí s tím, že se současné mistrovství světa ve fotbalu koná v Kataru.…

Prezident Zeman na Hradě jmenoval čtyři desítky nových soudců obecných…

07.12.2022 15:59 Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě jmenoval čtyři desítky nových soudců obecných soudů.…

Kontroly na hranicích se Slovenskem mají pokračovat, vláda je prodloužila

07.12.2022 15:16 Aktualizováno Kontroly na českých hranicích se Slovenskem budou pokračovat dalších 14 dní, skončit by měly k 27.…

Vláda zatím nestanovila termín přijetí eura

07.12.2022 14:24 Vláda zatím nestanovila termín přijetí společné evropské měny. Na dnešním jednání podpořila…

Příslušníkům bezpečnostních sborů a vojákům z povolání se od ledna zvednou…

07.12.2022 13:30 Příslušníkům bezpečnostních sborů se příští rok zvednou tarify o deset procent, u prvních dvou…

Výbor chce po Jurečkovi a šéfovi úřadu práce, aby řešili zpožďování dávek

07.12.2022 13:25 Sociální výbor Sněmovny vyzval dnes ministra práce Mariana Jurečku (KDU-ČSL) a šéfa úřadu práce…

Zeman by mohl jmenovat novým předsedou ÚS Fialu, spekulují média

07.12.2022 12:37 Prezident Miloš Zeman by mohl ještě před svým odchodem z funkce jmenovat příštího předsedu…

Fiala by v příštím roce mohl navštívit Bidena v Bílém domě

07.12.2022 11:27 Aktualizováno Premiér Petr Fiala (ODS) zatím nemá potvrzený termín návštěvy ve Spojených státech. Vypadá to, že…

Související:

Nejnovější