Konec současného kancléře nebo nástup nových odborníků plánují kandidáti na prezidenta

Konec současného prezidentova kancléře nebo nástup nových odborníků plánují kandidáti na prezidenta v případě zvolení do funkce. Někteří ale nechtějí personální změny před úspěchem ve volbách komentovat. Vyplývá to z odpovědí prezidentských kandidátů na anketu ČTK.

Pražský Hrad

"S novým prezidentem přichází nový tým, jak široký a do jaké hloubky se řeší až po zvolení," uvedl odborový předák Josef Středula. Dodal, že Pražský hrad by chtěl co nejdříve otevřít, a to nejen fyzicky, ale i myšlenkově. "Aby byl místem, kde se lidé setkávají a vyměňují si zkušenosti," doplnil.

Senátor Marek Hilšer by po nástupu na Hrad okamžitě odvolal vedoucího kanceláře Vratislava Mynáře. Jeho působení v této funkci bez bezpečnostní prověrky je podle Hilšera v rozporu se zákonem. Úkolem nového kancléře nebo nové kancléřky by byly další kroky týkající se zaměstnanců a fungování podřízených organizací, uvedl. Požadoval by provedení auditu v Kanceláři prezidenta republiky i v Lesní správě Lány. "Aby se vyšetřila podezření z netransparentního hospodaření, střetu zájmů a manipulace s veřejnými zakázkami," poznamenal.

Bývalá rektorka Danuše Nerudová si chce na Hrad přivést "tým skutečných odborníků", kteří budou splňovat všechny zákonné požadavky. "Budu mít na svůj tým vysoké profesní a etické nároky. Nechci, aby lidé v naší zemi museli znovu přihlížet ostudě, kdy kancléř nemá bezpečnostní prověrku a tiskový mluvčí prezentuje spíš sám sebe než prezidentský úřad," uvedla. Slibuje také otevření Pražského hradu lidem. Požádá proto o odstranění bariér u vstupu a otevření Jeleního příkopu. "Hrad se má stát kulturní a společenskou křižovatkou, kde se budou moci potkávat lidé bez zbytečných omezení," napsala.

"Byl bych rád, aby v Kanceláři prezidenta republiky zůstalo maximum odborníků, kteří svou práci odvádí profesionálně ve prospěch České republiky a nepodléhají politickým či lobbistickým tlakům," uvedl generál Petr Pavel. "Pokud jde o lidi přímo napojené na trio Mynář, (poradce Martin) Nejedlý, (mluvčí Jiří) Ovčáček, očekávám, že sami odejdou v okamžiku, kdy nad nimi zmizí ochranná ruka současného prezidenta," dodal.

Bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková v této chvíli změny v prezidentské kanceláři neplánuje a nezabývala se jimi. "Nejdříve se musím seznámit se všemi zaměstnanci Hradu a také s tím, zda jsou ochotni se mnou spolupracovat a zda jsou schopni pracovat v tempu a kvalitě, kterou vyžaduji," uvedla. Poznamenala, že nejen prezident, ale celé osazenstvo Hradu jsou vizitkou státu. I na zaměstnance proto chce klást vysoké nároky. "Budu klást důraz na to, že jsme zvoleni lidem a sloužíme lidu. Jsme povinni důstojně naši vlast reprezentovat, jako jednotlivec, jako celek," dodala.

Podnikatel Karel Janeček případné změny na Hradě považuje za předčasnou otázku, kterou se doposud nezabýval. "V současné chvíli to pro mě není prioritou, zajímají mě především problémy a starosti občanů České republiky, ale současné složení lidí okolo prezidenta musí doznat změny," uvedl. Již nyní ví, že by okamžitě otevřel areál Pražského hradu bez "potupných kontrol". Z Jeleního příkopu by zřejmě udělal dětské hřiště.

ČTK anketou oslovila prezidentské kandidáty, kteří potvrdili zájem zúčastnit se prezidentské volby a v předvolebních průzkumech agentur začleněných ve Sdružení agentur pro výzkum trhu a veřejného mínění SIMAR získali minimálně tříprocentní podporu účastníků výzkumu.

Šéfka Sněmovny Adamová apelovala na Bělorusko za propuštění Losikové

09.12.2022 10:49 Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) v dopise apelovala na svůj běloruský…

V ČR přibývá akutních respiračních infekcí včetně chřipky a respiračně…

09.12.2022 10:36 V ČR podle údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ) přibývá akutních respiračních infekcí (ARI)…

Za posledních sedm dní přibylo v Česku 5445 potvrzených případů koronaviru

09.12.2022 09:16 Za posledních sedm dní přibylo v Česku 5445 potvrzených případů koronaviru. Hygienici do tohoto…

Chebsko zasáhlo slabé zemětřesení, otřesy cítili i na Sokolovsku

08.12.2022 19:04 Chebsko a okolí dnes odpoledne opět zasáhlo mírné zemětřesení. Podle automatických seismografů mělo…

Zásadní úpravy stropu na ceny energií? Návrh ministerstva potěší velké…

08.12.2022 16:40 Aktualizováno Na zastropované ceny energií v příštím roce zřejmě dosáhnou i velké firmy. Vyplývá to z návrhu…

Lékaři: Počet diabetiků v Česku roste o 30.000 ročně

08.12.2022 14:21 Diabetiků v ČR přibývá asi 30.000 každý rok, cukrovku má každý třetí senior nad 65 let. Lékaři…

Podíl předčasných důchodců od roku 2010 vzrostl na 29 procent

08.12.2022 14:03 Podíl lidí, kteří šli do penze předčasně, v Česku roste. Letos v září tvořili už skoro 29 procent…

Poslanci zřejmě schválí pravidla prodloužení ochrany ukrajinských uprchlíků

08.12.2022 12:37 Navrhovaná pravidla prodloužení dočasné ochrany uprchlíků z Ukrajiny před ruskou vojenskou agresí o…

Nezaměstnanost v listopadu stagnovala

08.12.2022 12:18 Aktualizováno Nezaměstnanost v Česku v listopadu stagnovala. Bez práce bylo 3,5 procenta lidí, stejně jako v…

Chorvatsko bude přijato do Schengenu, Bulharsko a Rumunsko snad také, míní…

08.12.2022 10:52 Český ministr vnitra Vít Rakušan doufá, že se jeho resortní kolegové ze zemí EU dnes v Bruselu…

Související:

Nejnovější