Kongres doporučuje obžalovat exprezident Trumpa ze čtyř zločinů

Donald Trump
Donald Trump, foto: whitehouse.gov **www.whitehouse.gov**
ČTK 19. prosince 2022 20:49 19. prosince 2022 21:50
Sdílej:

Zvláštní výbor amerického Kongresu vyšetřující nepokoje v budově Kapitolu z 6. ledna 2021 dnes jednomyslně doporučil ministerstvu spravedlnosti obžalovat bývalého prezidenta Donalda Trumpa ze čtyř zločinů včetně napomáhání vzpouře. V přímém přenosu to oznámil člen výboru, kongresman Jamie Raskin. Rozhodnutí není závazné.

Výbor dnes uzavřel vyšetřování Trumpova jednání v době, kdy byl americkým prezidentem a kdy jeho podporovatelé vtrhli do budovy Kapitolu. V budově amerického parlamentu se tehdy zákonodárci chystali stvrdit Trumpovu volební porážku ve volbách z listopadu 2020. V nich zvítězil současný prezident Joe Biden. Trump výsledek voleb dodnes zcela neuznal.

"Uvědomujeme si závažnost doporučení, které dnes vynášíme. Šli jsme nicméně tam, kam nás vedly fakta a zákon. Dovedly nás sem," řekl člen výboru Raskin poté, co návrh na Trumpovu obžalobu oznámil.

Devítičlenný výbor s demokratickou většinou doporučil ministerstvu spravedlnosti obžalovat nejen Trumpa, ale i jeho povolebního poradce a advokáta Johna Eastmana, a to celkem ze čtyř zločinů: napomáhání vzpouře, maření úředního řízení, spiknutí proti vládě Spojených států a spiknutí s cílem učinit nepravdivé prohlášení.

Výbor své doporučení podle kongresmanky Zoe Lofgrenové postavil na měsících vyšetřování, během něhož mimo jiné vyslechl "stovky svědků" včetně zástupců bezpečnostních složek, zaměstnanců tehdejší administrativy Bílého domu i lidí jinak blízkých Trumpovi.

"Čeho jsme byli svědky 6. ledna, byl největší útok na naši demokracii od občanské války. Kongresový výbor dělal důležitou nadstranickou práci při hledání pravdy o tom, co se ten den stalo, abychom mohli zajistit, že se to už nebude opakovat," uvedla v reakci na doporučení mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierrová.

Stoupenci exprezidenta Trumpa vtrhli do budovy Kapitolu 6. ledna 2021, necelé dva měsíce poté, co Trump prohrál v prezidentských volbách. Trumpův postoj, že mu "volby byly ukradeny", převzali i jeho stoupenci a na základě tohoto přesvědčení pak podle výboru 6. ledna jednali.

Přímo při útoku na Kongres či nedlouho po něm přišlo o život devět lidí. Trump těsně před útokem na shromáždění své příznivce vyzval, aby "bojovali jako o život". Bývalý prezident nejméně tři hodiny nereagoval na výzvy svých spolupracovníků i členů své rodiny, aby vyzval k zastavení nepokojů a povolal bezpečnostní složky, uvedl dnes výbor.

Policisté bránící budovu, z nichž desítky utrpěly vážná zranění, se stali terčem hněvu davu, který je v některých případech bil tyčemi, tahal je po schodech nebo po nich šlapal. Někteří utrpěli zranění mozku a budou mít celoživotní následky.

Členové výboru dnes také představili sestřih videozáznamů z nepokojů v Kapitolu, nahrávek exprezidenta Trumpa, fotografie dokumentů i záznamy z výpovědí svědků.

Kongresmani představili dvě hlavní oblasti, které jsou podstatou návrhu na obvinění bývalého prezidenta. První je podle Lofgrenové jeho tvrzení o ukradených volbách, za kterou si stál i navzdory tlaku svých nejbližších poradců i soudců v jednotlivých státech, kteří jeho výroky označili za spekulace. Kongresmanka také uvedla, že Trump měl obvinění a dezinformace o ukradených volbách připravené několik týdnů dopředu. "Nejednal spontánně," řekla Lofgrenová.

Druhou oblastí byla podle demokrata Adama Schiffa a republikána Adama Kinzingera "nátlaková kampaň" proti jednotlivým státům. V této souvislosti výbor připomněl Trumpovy výzvy vůči představiteli státu Georgia Bradovi Raffenspergerovi, aby "našel 11.000 hlasů", které mu chyběly k vítězství ve státě. Kinzinger poté hovořil o Trumpově pokusu dosadit Jeffreyho Clarka jako ministra spravedlnosti, který měl napsat dopisy volebním představitelům jednotlivých států a vyzvat je, aby kvůli nesrovnalostem v hlasování raději uznali prezidentem Trumpa místo Bidena.

Trump i po svém odchodu z Bílého domu zůstává jednou z nejvýraznějších osobností americké Republikánské strany. V listopadu oznámil, že se v roce 2024 bude znovu ucházet o prezidentské křeslo.

Témata:
Stalo se
České celebrity
Václav Vydra

Václav Vydra je k nezastavení. Divadelní legenda žije dál

Kdyby chtěl, může si už Václav Vydra jen užívat důchodu, protože v tomto týdnu oslavil 69. narozeniny. On má ale stále napilno. Prostřeno i po spekulacích na konci loňského roku pokračuje na televizní obrazovce, avšak známého herce mohou lidé zachytit i jinde. 

Zahraničí
Polská armáda, ilustrační fotografie

Polsko se chystá na válku? Do armády povinně musí statisíce lidí

Ministerstvo obrany oznámilo, že v roce 2025 obdrží přibližně 230 tisíc polských občanů výzvy k povinné vojenské kvalifikaci. Tato procedura začne 3. února a potrvá 62 dní. Výzvy dostanou muži a ženy, kteří splňují věkové a kvalifikační požadavky, přičemž hlavním cílem je stanovení fyzické a psychické způsobilosti k výkonu služby v polské armádě. Uvedl to server Polsat News.

Světové celebrity
princezna Kate

Kate, jsi neuvěřitelně silná. Dojemná slova prince Williama oběhla svět

Velká Británie ve čtvrtek slavila výjimečné 43. narozeniny princezny Kate, které následovaly po měsících nejistoty ohledně jejího zdravotního stavu. Manželka následníka trůnu totiž bojovala se zákeřnou rakovinou. Tento boj s vážnou nemocí nepřímo zmínil i princ William ve svém přání, které dojalo celou Británii. 

Zahraničí
Analýza
Kanada

Trumpova vize rozšíření USA rozzuřila a vystrašila Kanaďany. Existuje cesta, jak toho může dosáhnout

Kanada je jednou ze zemí, které se obávají nástupu Donalda Trumpa do úřadu prezidenta Spojených států nejvíce. Stojí za tím především jeho úterní výhrůžka, že druhou největší zemi světa donutí připojit se k USA. Údajně je ochoten využít „ekonomickou sílu“.