Kontroly na hranicích s Německem zatím nebudou. Česko dělá maximum, řekl Rakušan

Německo stálé kontroly na hranici s Českem zatím nezavede, výrazně ale zintenzivňuje kontroly namátkové. Po jednání s regiony o migrační situaci to dnes v Berlíně před novináři prohlásila spolková ministryně vnitra Nancy Faeserová.

Vít Rakušan

Parlamentní frakce německé konzervativní unie CDU/CSU, která je největší opoziční silou ve Spolkovém sněmu, navrhuje kvůli složité migrační situaci zavést kontroly na hranicích s Českou republikou. Podle agentury DPA to uvádí návrh, o kterém dnes frakce interně jednala. Návrh rovněž obsahuje požadavek, aby Německo ukončilo svou zvláštní migrační politiku a ustoupilo od všech plánů, které by mohly povzbudit takzvanou nelegální migraci. Na odpolední tiskové konferenci německá ministryně vnitra Nancy Faeserová řekla, že Berlín zatím stálé kontroly na hranici s Českem neobnoví.

Faeserová po jednání s regiony o migrační situaci v Německu prohlásila, že počty azylových žádostí a nezákonných vstupů do Německa výrazně rostou, proto je třeba zakročit. "Prodloužíme naše kontroly na hranicích s Rakouskem i po listopadu, a to o dalšího půl roku. Tyto kontroly jsou nezbytné, abychom zabránili nedovoleným vstupům. V prostoru hranic s Českem provádí spolková policie zesílené namátkové kontroly," řekla ministryně. Dodala, že je v úzkém kontaktu s kolegy v Praze a Vídni.

K obnovení stálých kontrol na hranicích s Českem na počátku září vyzval spolkovou ministryni vnitra Nancy Faeserovou šéf německých policejních odborů (DPolG) Heiko Teggatz. ČTK tehdy Teggatz řekl, že je to v podstatě jediná cesta, jak zvrátit zhoršující se migrační situaci.

Česko se nyní stalo zemí, kudy migranti na balkánské trase proudí bez dokladů do Německa. Proto také Praha obnovila dočasné kontroly na pomezí se Slovenskem.

Balkánská migrační trasa vede do Německa především přes Rakousko. Kvůli četnějším kontrolám na rakousko-německé a rakousko-maďarské hranici se ale migranti snaží do Německa dostat přes Slovensko a Česko. Česká republika proto dočasně obnovila stálé kontroly na česko-slovenské hranici.

Německá vláda prozatím obnovit kontroly na pomezí s Českem nechce, k vlastnímu postupu se proto od pátku minulého týdne uchýlilo Bavorsko. To na hranici s Českem a také Rakouskem zesílilo namátkové kontroly.

CDU/CSU německou migrační politiku ve srovnání s jinými zeměmi Evropské unie kritizuje jako zvláštní cestu kvůli přílišné vstřícnosti a otevřenosti. Počátek tohoto přístupu je možné hledat v roce 2015, kdy na vrcholu syrské migrační krize tehdejší konzervativní kancléřka Angela Merkelová (CDU) otevřela hranice běžencům. Za to shodou okolností nyní obdržela renomovanou Nansenovu cenu od Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).

Konzervativní unie nyní po vládě sociálnědemokratického kancléře Olafa Scholze chce, aby mimo jiné pokročila s repatriacemi odmítnutých migrantů. Požaduje rovněž, aby Berlín zvýšil tlak na země, které svou politikou ilegální cesty migrantů do Evropy a zejména do Německa podporují. Konzervativci jako příklad takové země zmiňují Srbsko.

Česko dělá podle ministra vnitra Rakušana maximum 

Česko udělalo podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) maximum, ke zklidnění situace v oblasti migrace. Byl by rád, kdyby se Německo kvůli tomu neřídilo iniciativou opoziční unie CDU/CSU, která podle agentury DPA interně projednávala návrh obsahující záměr zavést kontroly na hranicích s Českou republikou. Rakušan novinářům ve Sněmovně řekl, že záležitost koncem pracovního týdne projedná se spolkovou ministryní vnitra Nancy Faeserovou. Podle ministryně Německo stálé kontroly s Českem zatím nezavede, výrazně ale zintenzivňuje namátkové kontroly.

Česká vláda rozhodla o dočasném obnovení kontrol na hranicích se Slovenskem koncem září kvůli rostoucí migraci hlavně syrských uprchlíků, kteří přicházejí do EU po tzv. balkánské trase především z Turecka. Rakušan dnes řekl, že na německo-české hranici se tento krok mohl projevit až se zpožděním. "Když jsme obnovili kontroly, tak jsme měli na území jistý počet imigrantů. Než zapůsobí opatření na jedné hranici a přelijí se přes celou zemi na hranici na opačné straně, tak to trvá," řekl.

Situace na německo-české hranici se podle Rakušana již výrazně zklidnila. "Máme zprávy o tom, že opatření, která jsme ne úplně rádi zavedli na slovensko-české hranici, nesou svoje výsledky," uvedl. Na hranici s Německem se čísla zadržených migrantů v pondělí pohybovala kolem nuly, konstatoval. "Čísla jsou teď uspokojivá," míní.

Při čtvrtečním a pátečním jednání ministrů vnitra EU v Lucemburku chce o situaci hovořit s německou ministryní Faeserovou. Migrace podle něj bude prakticky jediným tématem schůzky ministrů, jejíž program je v gesci českého předsednictví v Radě EU. "Budu rád, když se k tomu (kontrolám) Německo nerozhodne, budu k tomu dávat jasné argumenty," řekl Rakušan.

K obnovení stálých kontrol na hranicích s Českem na počátku září vyzval Faeserovou šéf německých policejních odborů (DPolG) Heiko Teggatz. ČTK tehdy Teggatz řekl, že je to v podstatě jediná cesta, jak zvrátit zhoršující se migrační situaci. Největší opoziční síla ve Spolkovém sněmu CDU/CSU podle agentury DPA vedle zavedení kontrol na hranicích s ČR chce, aby Německo ukončilo svou zvláštní migrační politiku a ustoupilo od všech plánů, které by mohly povzbudit takzvanou nelegální migraci.

Němečtí poslanci budou jednat o migraci a možných kontrolách 

Německý parlament se bude ve čtvrtek věnovat návrhu konzervativní opozice na zpřísnění migrační politiky, jehož součástí je i možnost zavedení stálých kontrol na hranicích s Českou republikou. ČTK to dnes sdělil mluvčí poslanecké frakce konzervativní unie CDU/CSU, která je největší opoziční silou ve Spolkovém sněmu. Návrh, který má ČTK k dispozici, požaduje po spolkové vládě sociálnědemokratického kancléře Olafa Scholze, aby připravila ostrahu německo-české hranice.

O návrhu, který nese název Okamžité ukončení zvláštního přístupu k migrační politice v Evropě, budou poslanci diskutovat asi jednu hodinu. Poté bude pravděpodobně předán k dalším projednání příslušným výborům.

Frakce CDU/CSU chce po Scholzově vládě, aby výrazně přitvrdila svou migrační politiku a aby "začala konečně vážně brát volání o pomoc" spolkových zemí a obcí. Konzervativci v návrhu požadují, aby se společná migrační a azylová politika dostala na jednání říjnového summitu Evropské unie.

Berlín by se podle poslanců CDU/CSU měl rovněž soustředit na ty státy, které takzvanou nelegální migraci do Evropy a především do Německa podporují. Jako příklad takového státu označují Srbsko. Konzervativní zákonodárci také chtějí, aby bylo ujednání o migraci mezi EU a Tureckem dodržováno.

Desátým a posledním bodem v návrhu jsou možné kontroly na hranici s Českem. "Připravit hraniční kontroly na německo-českém pomezí vedle již stávajících kontrol na německo-rakouské hranici," uvádí návrh.

O možných kontrolách na hranicích s Českem hovoří konzervativní opozice už delší dobu. Na konci září předsedkyně frakce CDU/CSU Andrea Lindholzová k takovému kroku vyzvala spolkovou ministryni vnitra Nancy Faeserovou. "Vyzývám spolkovou ministryni vnitra k přípravě možných nezbytných stacionárních kontrol na hranici s Českem, abychom měli reálný obraz o situaci a abychom zkomplikovali zločinné praktiky převaděčů," řekla tehdy Lindholzová v rozhovoru s televizí n-tv.

Zelenskyj poprvé vyčíslil ztráty ukrajinské armády ve válce

25.02.2024 21:19 Poprvé za dva roky války na Ukrajině prozradil prezident napadené země Volodymyr Zelenskyj, kolik…

Navalnyj zemřel přirozenou smrtí, řekl šéf ukrajinské rozvědky

25.02.2024 18:50 Ruský opoziční politik Alexej Navalnyj zemřel ve vězení na Sibiři přirozenou smrtí, tvrdí šéf…

Trump vyhrál primárky v Jižní Karolíně, domovském státě soupeřky

25.02.2024 11:07 Exprezident Donald Trump o víkendu naplnil očekávání a zvítězil v dalších republikánských…

Rodina dostala Navalného tělo. Není však jasné, jak ho bude moci pohřbít

24.02.2024 20:52 Ruský stát v sobotu předal tělo zesnulého opozičního politika Alexeje Navalného jeho matce Ljudmile…

Zelenskyj je i po dvou letech války přesvědčen, že Ukrajina zvítězí

24.02.2024 15:55 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu pronesl projev u příležitosti druhého výročí…

Česko předalo Ukrajině další dva vrtulníky, potvrdila Černochová

24.02.2024 10:44 Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) v předvečer druhého výročí začátku ruské invaze na Ukrajinu…

KLDR pokračuje v rozsáhlých dodávkách vojenské pomoci Rusku

24.02.2024 10:11 Severokorejci už od loňského září dodali Rusku více než 10 tisíc kontejnerů s municí a dalším…

Rusko zahajuje sériovou výrobu hypersonických střel Zirkon, řekl Putin

23.02.2024 21:50 Vladimir Putin oznámil v pátek spuštění sériové výroby nových hypersonických střel Zirkon s plochou…

Matka Navalného dostala 3 hodiny na rozmyšlenou, co bude s tělem jejího…

23.02.2024 20:02 Ruské úřady daly ultimátum matce zesnulého opozičního vůdce Alexeje Navalného: buď souhlasí s…

USA trestají Rusko. Za smrt Navalného padly stovky sankcí

23.02.2024 18:37 Ve reakci na smrt ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného a druhé výročí ruské invaze na…

Související:

Nejnovější