Kontroly na hranicích se SR podle Bratislavy porušují Schengen, podle Česka nikoliv

Slovensko považuje stávající české kontroly na společné hranici za porušení schengenského kodexu, řekl dnes novinářům slovenský ministr vnitra Roman Mikulec. Opětovně tvrdil, že Česko v souvislosti s předáváním migrantů porušuje takzvanou readmisní dohodu obou zemí. Slovenská policie možná navrhne, aby Bratislava tuto dohodu vypověděla.

Vít Rakušan (STAN)

ČR kvůli náporu migrantů původem hlavně ze Sýrie zavedla kontroly na hranicích se Slovenskem na konci září a opakovaně rozhodla o jejich prodloužení; podobný krok vůči Slovensku učinilo i Rakousko. Český vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan slovenskou kritiku odmítl, k žádnému porušení schengenského kodexu podle něj nedochází.

"Schengenský kodex uvádí, že zavedení kontrol na vnitřních hranicích by mělo být posledním a nikoli prvním řešením a až poté, co jsou vyčerpány všechny ostatní možnosti. My říkáme, že tyto možnosti vyčerpány nebyly,“ uvedl Mikulec ve vesnici Brodské u hranic s Českem.

Slovenský ministr zopakoval svou dřívější kritiku na adresu Česka za to, že Praha podle něj nedodržuje mezistátní dohodu ohledně předávání migrantů. Čeští představitelé už dříve podobnou výtku odmítli. Český ministr vnitra Vít Rakušan v polovině října řekl, že Česko a Slovensko budou společně pracovat na úpravě smlouvy o vracení migrantů a na nové smlouvě o policejní spolupráci.

"Česká republika z našeho pohledu porušuje readmisní dohodu tím, že migranty, které zadrží na svém území, vozí autobusy do blízkosti hranic se Slovenskou republikou a bez dodržení dohod a vzájemnosti vykládá tyto migranty a posílá je na území Slovenska. Nejenom že porušují readmisní dohodu, ale i ohrožují životy a zdraví samotných migrantů,“ řekl dnes Mikulec. Dodal, ve zmíněné záležitosti probíhají mezi Slovenskem a Českem jednání expertů a politiků.

"Readmisní dohoda může být uplatňována jen tehdy, pokud země je schopna lidi vrátit do země původu. Slovenská republika není schopna vrátit tyto lidi do Sýrie nebo do Afghánistánu, protože je tam válečný konflikt," řekl slovenský ministr.

Slovenský policejní viceprezident Damián Imre na společné tiskové konferenci s Mikulcem řekl, že policie by v případě pokračování stávajícího vývoje ohledně migrantů mezi Českem a Slovenskem navrhla vypovězení readmisní dohody s ČR. Imre uvedl, že běženci ze Sýrie a Afghánistánu po absolvováním příslušné administrativní procedury na Slovensku chtějí pokračovat ve své cestě. Podle Mikulce míří hlavně do Německa a do jiných zemí západní Evropy.

Mikulec zopakoval, že řešením migrace je zajištění vnější hranice schengenského prostoru volného pohybu osob. Bratislava v této souvislosti minulý týden vyslala 40 policistů na maďarsko-srbskou hranici. Slovensko je pro migranty tranzitní zemí, jejich trasa vede hlavně přes Srbsko a Maďarsko.

Česká vláda ve čtvrtek rozhodla o prodloužení kontrol na hranicích se Slovenskem do 12. prosince. Rakousko pak oznámilo, že hraniční kontroly se Slovenskem, které měly skončit dnes, také prodlouží o 15 dní.

"K žádnému porušení schengenského kodexu z naší strany nedochází. Prodloužení kontrol je přesně v mezích mezinárodních pravidel," reagoval ve vyjádření pro ČTK na dnešní slovenskou kritiku Vít Rakušan. "Nelegální migraci řešíme v celoevropském měřítku v rámci českého předsednictví EU. Není to boj se Slováky, ale především s převaděči, kteří nelegálně vydělávají na lidském neštěstí," poznamenal český ministr vnitra. "Během kontrol čeští policisté, celníci i vojáci odhalili na šest desítek lidí, kteří takto vydělávají na prchajících," dodal.

Zelenskyj oznámil, že tanky Abrams jsou na Ukrajině

25.09.2023 16:16 Ukrajinská armáda si převzala první americké tanky Abrams, dostat má celkem 31 strojů. O předání…

Rusové zaútočili drony a střelami na ukrajinskou Oděskou oblast

25.09.2023 09:33 V noci na dnešek došlo k ruskému útoku na Oděskou oblast na jihu Ukrajiny, při kterém byly použity…

Morawiecki vzkázal Zelenskému, aby přestal urážet Poláky

24.09.2023 21:23 Premiér Polska Mateusz Morawiecki vzkázal ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému, aby se…

Ukrajinské jednotky postupují do Záporožské oblasti, útočí na…

24.09.2023 19:50 Ukrajinské jednotky postupují hlouběji do Záporožské oblasti a útočí na Novoprokopivku, frontovou…

S utrpením Ukrajinců bychom si neměli zahrávat, řekl papež

24.09.2023 17:28 Papež František kritizoval obchodování se zbraněmi v souvislosti s válkou na Ukrajině, přičemž…

Británie údajně tajně jednala s Ruskem o globální bezpečnosti

24.09.2023 13:03 Britští představitelé během posledních 18 měsíců uprostřed ruské agrese vůči Ukrajině několikrát…

Lavrov: Západní mocnosti vstoupily do střetu s Moskvou tím, že poskytují…

24.09.2023 09:40 Západní mocnosti fakticky vstoupily do přímého střetu s Moskvou tím, že poskytují svou podporu…

Duda tvrdí, že spor o ukrajinské obilí by neměl poškodit vztahy mezi…

23.09.2023 20:55 Polský prezident Andrzej Duda uvedl, že spor ohledně dovozu ukrajinského obilí by neměl zásadněji…

Ficův Směr chce po volbách podat žalobu na Čaputovou

23.09.2023 18:40 Slovenská strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) plánuje podat návrh na obžalobu prezidentky…

Zelenskyj se zavázal osvobodit východoukrajinské město Bachmut

23.09.2023 14:30 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se zavázal osvobodit východoukrajinské město Bachmut i dvě…

Související:

Nejnovější