Kontroly na hranicích se SR podle Bratislavy porušují Schengen, podle Česka nikoliv

Slovensko považuje stávající české kontroly na společné hranici za porušení schengenského kodexu, řekl dnes novinářům slovenský ministr vnitra Roman Mikulec. Opětovně tvrdil, že Česko v souvislosti s předáváním migrantů porušuje takzvanou readmisní dohodu obou zemí. Slovenská policie možná navrhne, aby Bratislava tuto dohodu vypověděla.

Vít Rakušan (STAN)

ČR kvůli náporu migrantů původem hlavně ze Sýrie zavedla kontroly na hranicích se Slovenskem na konci září a opakovaně rozhodla o jejich prodloužení; podobný krok vůči Slovensku učinilo i Rakousko. Český vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan slovenskou kritiku odmítl, k žádnému porušení schengenského kodexu podle něj nedochází.

"Schengenský kodex uvádí, že zavedení kontrol na vnitřních hranicích by mělo být posledním a nikoli prvním řešením a až poté, co jsou vyčerpány všechny ostatní možnosti. My říkáme, že tyto možnosti vyčerpány nebyly,“ uvedl Mikulec ve vesnici Brodské u hranic s Českem.

Slovenský ministr zopakoval svou dřívější kritiku na adresu Česka za to, že Praha podle něj nedodržuje mezistátní dohodu ohledně předávání migrantů. Čeští představitelé už dříve podobnou výtku odmítli. Český ministr vnitra Vít Rakušan v polovině října řekl, že Česko a Slovensko budou společně pracovat na úpravě smlouvy o vracení migrantů a na nové smlouvě o policejní spolupráci.

"Česká republika z našeho pohledu porušuje readmisní dohodu tím, že migranty, které zadrží na svém území, vozí autobusy do blízkosti hranic se Slovenskou republikou a bez dodržení dohod a vzájemnosti vykládá tyto migranty a posílá je na území Slovenska. Nejenom že porušují readmisní dohodu, ale i ohrožují životy a zdraví samotných migrantů,“ řekl dnes Mikulec. Dodal, ve zmíněné záležitosti probíhají mezi Slovenskem a Českem jednání expertů a politiků.

"Readmisní dohoda může být uplatňována jen tehdy, pokud země je schopna lidi vrátit do země původu. Slovenská republika není schopna vrátit tyto lidi do Sýrie nebo do Afghánistánu, protože je tam válečný konflikt," řekl slovenský ministr.

Slovenský policejní viceprezident Damián Imre na společné tiskové konferenci s Mikulcem řekl, že policie by v případě pokračování stávajícího vývoje ohledně migrantů mezi Českem a Slovenskem navrhla vypovězení readmisní dohody s ČR. Imre uvedl, že běženci ze Sýrie a Afghánistánu po absolvováním příslušné administrativní procedury na Slovensku chtějí pokračovat ve své cestě. Podle Mikulce míří hlavně do Německa a do jiných zemí západní Evropy.

Mikulec zopakoval, že řešením migrace je zajištění vnější hranice schengenského prostoru volného pohybu osob. Bratislava v této souvislosti minulý týden vyslala 40 policistů na maďarsko-srbskou hranici. Slovensko je pro migranty tranzitní zemí, jejich trasa vede hlavně přes Srbsko a Maďarsko.

Česká vláda ve čtvrtek rozhodla o prodloužení kontrol na hranicích se Slovenskem do 12. prosince. Rakousko pak oznámilo, že hraniční kontroly se Slovenskem, které měly skončit dnes, také prodlouží o 15 dní.

"K žádnému porušení schengenského kodexu z naší strany nedochází. Prodloužení kontrol je přesně v mezích mezinárodních pravidel," reagoval ve vyjádření pro ČTK na dnešní slovenskou kritiku Vít Rakušan. "Nelegální migraci řešíme v celoevropském měřítku v rámci českého předsednictví EU. Není to boj se Slováky, ale především s převaděči, kteří nelegálně vydělávají na lidském neštěstí," poznamenal český ministr vnitra. "Během kontrol čeští policisté, celníci i vojáci odhalili na šest desítek lidí, kteří takto vydělávají na prchajících," dodal.

Zástupce OSN musel kvůli ruským raketám jednat v Kyjevě v krytu

05.12.2022 21:45 Vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk se při návštěvě Kyjeva setkal s ochránci lidských…

Začal odvolací soud s bývalým francouzským prezidentem Sarkozym kvůli…

05.12.2022 20:57 Ve Francii dnes začal odvolací soud s bývalým francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym v případu…

Dron zničil na letišti Engels dva bombardéry, u Rjazaně vybuchla cisterna

05.12.2022 20:42 Aktualizováno Dvě ruská armádní letiště se dnes stala terčem útoků. Moskva z nich vpodvečer obvinila Ukrajinu,…

Apple uvažuje o přesunu části výroby tabletů iPad z Číny do Indie

05.12.2022 20:26 Americká technologická společnost Apple jedná s indickými představiteli o možnosti přesunu části…

Na Ukrajině platil poplach, ruské střely zabily dva lidi u Záporoží

05.12.2022 20:22 Aktualizováno Rusko dnes kolem poledne znovu podniklo vzdušné útoky na Ukrajinu. V Záporožské oblasti na jihu…

Německá policie uzavřela trhy v Düsseldorfu kvůli hrozbě útokem

05.12.2022 19:13 Aktualizováno Policie v západoněmeckém Düsseldorfu dnes odpoledne na několik hodin uzavřela vánoční trhy v centru…

V Německu po napadení mužem z Eritreje zemřela školačka

05.12.2022 18:48 Život 14leté dívky a těžké zranění o rok mladší spolužačky si dnes ráno vyžádal útok muže v…

Labouristé by rádi zrušili jednu z komor britského parlamentu

05.12.2022 18:26 Britská opoziční Labouristická strana navrhuje zrušení Sněmovny lordů, nevolené horní komory…

Putin přijel osobně zkontrolovat Kerčský most

05.12.2022 17:57 Aktualizováno Ruský prezident Vladimir Putin dnes přijel osobně zkontrolovat Kerčský most, který spojuje Ruskem…

Putin podepsal novelu zákona, která zpřísňuje zákaz propagace LGBT+ témat

05.12.2022 15:23 Ruský prezident Vladimir Putin dnes podle očekávání podepsal novelu zákona, která zpřísňuje zákaz…

Související:

Nejnovější