Obnovení kontrol na hranicích se Slovenskem nemá podle ministra zahraničních věcí Jana Lipavského (Piráti) tlačit na Slovensko, ale má řešit situaci v Česku. Krok reflektuje situaci v oblasti migrace, řekl dnes Lipavský novinářům ve Sněmovně. Kabinet o zavedení kontrol na 27 bývalých hraničních přechodech rozhodl kvůli zvýšené migraci hlavně Syřanů v pondělí. Opatření začne platit od půlnoci ze středy na čtvrtek.
Lipavský uvedl, že ho rozhodnutí nijak netěší. "Ale musíme reflektovat realitu. Počet záchytů migrantů je poměrně vysoký," uvedl. Čísla se podle něj blíží těm z roku 2015. "Kdybychom nezavedli jako vláda žádné opatření, nijak to nebude řešit situaci obcí kolem hranic, bylo by to nezodpovědné," konstatoval ministr.
O českém kroku chce mluvit se svým slovenským protějškem při návštěvě, která se připravuje. "Bude to velké téma. Na problematice nelegální migrace musíme pracovat společně, ale v určité situaci je nevyhnutelné zavedení této kontroly," uvedl Lipavský. Například na německo-rakouských hranicích se to podle něj také pravidelně děje. "Rozhodně to není nějaký akt, že bychom chtěli nějak tlačit na Slovensko, ale musíme řešit situaci zde v ČR," doplnil.
Podobně jako Lipavský se na twitteru vyjádřil ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). "Nikdo z nás nemá radost, že se zavádějí kontroly na hranicích. Schengenský prostor je něco, co s radostí konzumujeme. Ale v tomto případě jsme museli reagovat. V ČR meziročně stoupla ilegální migrace o 1200 procent," dodal. V první řadě podle něj musí vláda myslet na bezpečnost občanů, opatření má také odradit převaděče. Hledat řešení chce na evropské úrovni.
Vláda o dočasném zavedení kontrol rozhodla v pondělí večer. V první fázi podle Rakušana bude trvat deset dní, tedy do 8. října. Čas chce využít k jednání se slovenskou stranou, poté kabinet situaci vyhodnotí. Kontroly budou na 27 bývalých hraničních přechodech. Na jiných místech nebude možné hranice překračovat, policisté budou hlídat i takzvanou zelenou hranici. Výjimku mají mít zemědělci, lesníci, myslivci či rybáři při výkonu své práce v "bezprostředním příhraničí".
První píseň Charlotte Gottové už její fanoušci nepochybně znají nazpaměť, takže je nejvyšší čas vypustit do světa další. Nadaná dcera nejslavnějšího českého zpěváka to udělala. Lidé už si mohou poslechnout její druhou skladbu.
Agátě Hanychové se daří především v podcastovém byznysu, kde si přichází na slušné peníze, které loni investovala do zajímavého realitního projektu. Nyní se ale rozhodla, že by ho ráda ukončila. Jaký to má důvod?
V Česku začíná třetí červnový a i letní týden, jenž přinese zásadní změnu počasí. Očekávají se setrvale rostoucí teploty, které vyvrcholí nástupem horké vlny v závěru pracovního týdne. Uvedl to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Pražští kriminalisté se během víkendu začali zabývat dalším násilným trestným činem. V noci na neděli došlo ke konfliktu dvou cizinců v Trojické ulici, kdy jeden vytáhl nůž a druhého muže bodl. Napadený zranění podlehl. Případ je tak prověřován pro podezření z vraždy.
Ewa Farna má za sebou první z trojice největších koncertů kariéry. V neděli večer vystoupila v pražském Edenu, kde se tisíce jejích fanoušků dozvěděly velkou novinku. Slavice připravila nové album, které už si první příznivci mohli poslechnout.
Americký prezident Donald Trump v neděli slaví kulaté 80. narozeniny. Gratulace mu dorazila i z Česka. Ministerstvo zahraničních věcí zveřejnilo pozoruhodný text přání šéfa české diplomacie Petra Macinky (Motoristé).
Mistrovství světa ve fotbale je v plném proudu. Po 20 letech se ho účastní i český národní tým, kterému nepochybně drží palce i slavné osobnosti. Zvlášť jedno jméno rezonuje po úvodní prohře v utkání s Jižní Koreou.
Nikola Hezucká má za sebou nejtěžší chvíle svého života, ale především kvůli synovi se snaží žít dál. Některým lidem to ale vadí, takže to schytala, když se na jedné akci usmála. Vdova si to nicméně nenechala líbit a odzbrojila fanoušky upřímnou reakcí.
ANO premiéra Andreje Babiše je nadále jasným hegemonem české politiky. Podle nejnovějšího průzkumu agentury NMS pro web novinky.cz by ho volila téměř třetina voličů. Do Poslanecké sněmovny by se dostalo šest samostatně kandidujících subjektů.
Felix Slováček toho v životě zažil opravdu hodně. Snad ani není nutné připomínat, že například loni přišel o milovanou dceru Aničku. Není tak každopádně překvapením, že se hudebník stal předmětem zájmu filmařů, kteří o něm chtějí natočit film.
Byla to svého času televize Jaromíra Soukupa. Teď to vypadá, že její konec je opravdu neodvratný. Společnost, která provozovala TV Barrandov, je v procesu zániku. Diváci přesto kanály nadále naladí.
Vztahy Tomáše Macháče se v posledních dnech opět hodně řeší. Jeden podle všeho skončil, ale hned na něj navázala nová láska. Podle dostupných informací se tenista zakoukal do další dobře známé dívky.