Konzervativci většinou považují odstranění Johnsona za chybu

Řadoví členové britské Konzervativní strany, kteří v nejbližších týdnech vyberou příštího britského premiéra, vidí spíše jako chybu, že byl k odchodu z funkce dotlačen stávají předseda vlády Boris Johnson. Ukazuje to nový průzkum agentury YouGov vypracovaný pro deník The Times, kterého se zúčastnilo na 1000 konzervativců.

Boris Johnson

Výsledky také potvrzují, že ministryně zahraničí Liz Trussová má před rozhodující fází volby nového stranického lídra výrazně vyšší podporu než bývalý ministr financí Rishi Sunak.

Součástí průzkumu byla i otázka, zda bylo správné, že členové vlády a poslanci na začátku minulého měsíce v podstatě donutili Johnsona ohlásit rezignaci. Souhlas s jejich počínáním vyjádřilo 41 procent respondentů, zatímco 53 procent krok označilo za chybný.

Johnson odstoupil z pozice lídra Konzervativní strany 7. července poté, co se jeho vláda začala rozpadat v návaznosti na sérii skandálů. Tím hlavním byla aféra nazvaná Partygate kolem opakovaného porušování pandemických restrikcí ve vládních prostorách, poslední kapkou se ale stalo odhalení, že Johnson jmenoval jistého politika do vlivné pozice, ačkoli věděl o tom, že čelil důvěryhodnému obvinění ze sexuální agrese. Premiér se pak ocitl pod obrovským tlakem spolustraníků, který spustily rezignace Sunaka a ministra zdravotnictví Sajida Javida.

Johnson si ale mezi řadovými konzervativci drží značnou podporu, o čemž svědčí i odpovědi na další otázku z nového průzkumu. Když dostali respondenti na výběr mezi pokračováním Johnsonova premiérství, Sunakem a Trussovou, 40 procent z nich upřednostnilo stávajícího ministerského předsedu, 28 procent podpořilo šéfku diplomacie a 23 procent exministra financí.

S tímto aspektem může souviset i ztráta Sunaka na Trussovou, která na rozdíl od exministra financí zůstává v kabinetu končícího Johnsona a netlačila na jeho rezignaci. Podle nových čísel YouGov má aktuálně podporu 60 procent konzervativců, zatímco Sunak jen 26 procent. Náskok Trussové se oproti předchozímu dotazování stejné agentury zvětšil o 16 procentních bodů.

"Průzkum ze včerejšího (úterního) večera upevňuje její pozici favorita a naznačuje, že má převahu mezi členy konzervativců všech věkových a genderových kategorií a v různých částech Spojeného království," komentoval výsledky web Politico.

To vše v době, kdy začíná hlasování řadových straníků, jehož vítěz bude oznámen 5. září a následně nahradí Johnsona v Downing Street. Centrála Konzervativní strany chtěla původně hlasovací lístky začít rozesílat na začátku týdne, dnes ovšem oznámila jistý odklad kvůli obavám o zabezpečení procesu. Podle listu The Times vedení strany oznámilo členům, že lístky by mohly dorazit až v polovině příštího týdne.

Témata: Boris Johnson

U Trumpa se při prohlídce našly utajované dokumenty

12.08.2022 21:49 Aktualizováno Agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) v pondělí v sídle exprezidenta Donalda Trumpa…

OSN chybí na humanitární aktivity 33 miliard dolarů, nejvíce v historii

12.08.2022 21:25 Rozdíl mezi finančními potřebami humanitárních misí a aktivit OSN a skutečně vybranými prostředky…

Ukrajinský prezident Zelenskyj si dnes telefonoval s papežem Františkem

12.08.2022 21:11 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes telefonicky hovořil s papežem Františkem. Zelenskyj o…

Dodávka ropy do České republiky je obnovena

12.08.2022 20:54 Aktualizováno Tranzit ropy do České republiky ropovodem Družba byl dnes ve 20:00 obnoven. ČTK to sdělila…

V New Yorku byl pobodán spisovatel Salman Rushdie

12.08.2022 20:34 Aktualizováno Britský spisovatel indického původu Salman Rushdie byl dnes napaden při vystoupení v americkém…

Indie podporuje princip jedné Číny, je ale proti změně statu quo ohledně…

12.08.2022 18:09 Indie dnes uvedla, že je proti jakékoli jednostranné změně statu quo ohledně Tchaj-wanu, ale že…

V Buči pohřbívají tamní oběti ruské invaze, které nikdo dosud…

12.08.2022 16:39 V ukrajinském městě Buča tento týden pohřbívali tamní oběti ruské invaze, které nikdo dosud…

Důkazy zpochybňují ruské tvrzení o způsobu zabití válečných zajatců

12.08.2022 15:02 Na konci července zahynulo podle ruských úřadů 53 ukrajinských válečných zajatců ve věznici v obci…

Covidová situace na Slovensku se zlepšila. Na podzim ale počet nakažených…

12.08.2022 14:15 Epidemiologická situace na Slovensku v souvislosti s onemocněním covid-19 se za poslední týden…

Ukrajina v konfliktu s Ruskem ztrácí naleziště surovin

12.08.2022 14:06 Ukrajina v konfliktu s Ruskem přišla už také o více než 60 procent svých uhelných ložisek, stejně…

Související:

Nejnovější