V Británii se dnes naplno rozhořel souboj o post nového lídra Konzervativní strany a tím i budoucího premiéra poté, co ve čtvrtek rezignovala ministerská předsedkyně Liz Trussová. Uchazeči musejí do pondělka získat podpisy nejméně stovky konzervativních poslanců, pokud chtějí kandidovat. Nejvíce se zatím daří bývalému ministrovi financí Rishimu Sunakovi, kterému podle stanice Sky News veřejně vyjádřilo podporu 53 zákonodárců.
Zastánci se ale šikují i za expremiérem Borisem Johnsonem a za Penny Mordauntovou, která se podle agentury Reuters dnes stala první z konzervativců, kdo oficiálně ohlásil, že chce kandidovat.
Johnsonovi zatím podle propočtů Sky News slíbilo podporu 36 poslanců jeho strany, a to včetně ministra hospodářství a energetiky Jacoba Reese-Mogga, který svého favorita na twitteru jmenoval jako první ze členů kabinetu. Návratu Johnsona do Downing Street je nakloněn i ministr obrany Ben Wallace, který dnes oznámil, že sám kandidovat nehodlá. Britská média poukázala na to, že někteří poslanci už hovoří o tom, že podle neoficiálních informací se Johnsonovi potřebných 100 podpisů podaří získat.
Sunaka podle propočtů Sky News podporuje 66 poslanců Konzervativní strany. Penny Mordauntová, která má v současném kabinetu na starosti koordinaci vládní agendy v Dolní sněmovně, má podle stanice zatím 16 podporovatelů. "Povzbudila mě podpora kolegů, kteří chtějí nový začátek, jednotnou stranu a vedení v zájmu této země. Kandiduji, abych se stala lídryní Konzervativní strany a vaší premiérkou," napsala Mordauntová na twitteru.
Situace se bude měnit z hodiny na hodinu a je možné, že kandidaturu ohlásí i další zájemci o premiérský post. Očekává se, že by to mohly udělat například bývalá ministryně vnitra Suella Bravermanová nebo ministryně mezinárodního obchodu Kemi Badenochová. Naopak ministr financí Jeremy Hunt nebo vlivný straník Michael Gove se do klání zapojit nechtějí.
Johnson se nyní narychlo vrací do Británie z dovolené v Karibiku, aby mohl do dění zasáhnout osobně. Jeho spolustraníci, média, odborníci i veřejnost jsou ale ohledně jeho možné kandidatury rozpolcení.
Pokud by se Johnsonovi podařil politický comeback necelé dva měsíce poté, co z čela vlády odešel, byl by to pro Británii nečekaný zvrat. Ačkoli v minulosti už se několik bývalých ministerských předsedů včetně Winstona Churchilla do čela kabinetu po kratší nebo delší přestávce vrátilo, Johnson by se musel potýkat s dozvuky aféry kolem covidových večírků, která ho stála křeslo. Poslanci letos na jaře odhlasovali, že Johnson bude čelit vyšetřování v parlamentním výboru, jehož členové mají zjistit, zda zákonodárcům úmyslně lhal.
Podle sázkařů největší šance nahradit Trussovou má Sunak, rychle ho ale dohání právě Johnson, vyplývá z informací serveru Oddschecker. Mordauntové sázkaři příliš nevěří.
Graham Brady, předseda Výboru 1922 sdružujícího konzervativní zákonodárce, ve čtvrtek oznámil, jakým postupem se volba nového lídra konzervativců bude řídit. Tentokrát má být proces mnohem rychlejší, než když straníci přes léto hledali nástupce Borise Johnsona. O novém premiérovi má být jasno do týdne.
Pro nominaci do klání je třeba získat minimálně 100 podpisů konzervativních zákonodárců, kterých je celkem 356. Když podporu stovky poslanců získá jen jeden kandidát, stane se lídrem strany ihned. Pokud takovou podporu získají tři kandidáti, bude z dalšího klání vyřazen ten, kdo bude mít nejméně hlasů. Mezi zbývajícími dvěma pak bude rozhodovat 170.000 členů Konzervativní strany v internetovém hlasování.
Páteční blackout v Česku způsobila technická závada, uvedl premiér Petr Fiala (ODS) po jednání Ústředního krizového štábu. Podle jeho slov se přepokládá, že ještě dnes budou obnoveny dodávky elektrické energie ve všech zasažených místech.
Česko v posledních hodinách zasáhla tragická zpráva, která přišla z Pákistánu. Při expedici na devátou nejvyšší horu světa Nanga Parbat zahynula horolezkyně Klára Kolouchová, první Češka, která zdolala Mount Everest. Na smutnou zprávu reagují i slavné osobnosti.
Hrozí v Česku další vlna veder s teplotami výrazně přes 30 °C? Z některých zdrojů by se mohlo zdát, že tropy opět udeří během druhého červencového víkendu. Podle meteorologů je zřejmé, že se znovu oteplí. Momentálně ale není jasné, kam až odpolední maxima vyšplhají.
První hosté již dorazili do Karlových Varů, kde dnes odstartuje 59. ročník Mezinárodního filmového festivalu. Poprvé po letech bude bez dlouholetého prezidenta akce Jiřího Bartošky, který na začátku května ve věku 78 let zemřel. Jiná z každoročních tváří festivalu už je na místě.
Části České republiky dnes kolem poledne postihl masivní výpadek elektrické energie. Nejvíce zasáhl hlavní město Prahu, kde přestaly fungovat tramvaje, metro, semafory, ale také platební terminály a bankomaty. Bez proudu se ocitla část centra i okrajových čtvrtí. Problémy se objevily i v řadě dalších krajů. Odpoledne postupně elektřina ve většina částí Česka naskočila, rozjely se vlaky i hromadná doprava.
Hollywood zasáhla smutná zpráva. Ve věku 67 let zemřel americký herec Michael Madsen, jehož nejvíce proslavily role ve filmech slavného režiséra Quentina Tarantina.
Poprvé od května se v Česku řeší, jak jsou otevřené obchody. Můžete být v klidu, dnes nakoupíte ještě bez jakýchkoliv problémů. Tentokrát se to ale sešlo tak, že oba červencové svátky vycházejí na víkend. O to větší je nejistota ohledně otevírací doby.
Několik dní na svobodě už je Leo Beránek, rapper, kterého předtím, než skončil na dlouhá léta za mřížemi, proslavila jedna z televizních reality show. Co bude dělat po návratu do běžného života? Sám Beránek nabídl odpověď.
Českou horolezeckou obec zasáhla tragédie. Ve věku 46 let zahynula horolezkyně Klára Kolouchová, první Češka, která zdolala nejvyšší horu světa Mount Everest. Osudným se jí stal pád při výstupu na devátý nejvyšší světový vrchol Nanga Parbat.
Jen krátce předtím, než uplynou tři měsíce od smrti všemi obdivované Anny Slováčkové, si lidé dělali obavy o jejího otce Felixe Slováčka. Toho totiž potkala náhlá zdravotní příhoda na palubě letadla.
O víkendu nás opět čeká tropické počasí. Podle ČHMÚ.cz denní maxima překonají třicítky.
Napětí uvnitř britské královské rodiny podle nejnovějších odhalení předcházelo svatbě prince Harryho a Meghan Markle v roce 2018. Podle královské biografky Sally Bedell Smith byla Meghan některými členy dvora označována za „panovačnou“ poté, co odmítla návrhy zkušené organizátorky společenských akcí, Lady Elizabeth Ansonové, která měla pomoci se svatebními přípravami. Když byla Meghan dotázána na roli prince Harryho v přípravách, měla údajně suše odpovědět: „On bude psát z Afriky.“