Varianty koronaviru, které se v současné době šíří v Číně, jsou i podle informací na webu Státního zdravotního ústavu (SZÚ) i v Evropě, takže imunitu jejích obyvatel neohrožují. Evropské úřady proto neočekávají, že bude mít situace v Číně dopady na epidemiologickou situaci. SZÚ ale doporučuje cestující z Číny mající příznaky nákazy testovat.
"SARS-CoV-2 detekovaný ve vzorcích odebraných osobám cestujícím z Číny by měl být sekvenován, aby se určil typ varianty, a sekvenční data by měla být sdílena s mezinárodním společenstvím, aby bylo možné detekovat vznik nových mutací," uvedl SZÚ.
Lidé, kteří do Číny cestují, by si podle něj měly být vědomi toho, že riziko nákazy v zemi je v příštích několika měsících velmi vysoké. Doporučené je proto kompletní očkování s posilující dávkou nové bivalentní vakcíny.
Podle zprávy Evropského centra pro kontrolu nemocí (ECDC) dosáhl počet případů covidu-19 na území pevninské Číny maxima 2. prosince loňského roku. V posledních třech týdnech klesl, pravděpodobně ale také kvůli nižšímu počtu prováděných testů. Po prosincovém uvolnění země přestala počty nakažených zveřejňovat.
"Stále nejsou k dispozici spolehlivé údaje o případech onemocnění covid-19, hospitalizacích, úmrtích, jakož i o kapacitě a obsazenosti jednotek intenzivní péče v Číně. V nadcházejících týdnech je očekáván nárůst počtu případů SARS-CoV-2 a zvýšený tlak na zdravotnické služby v Číně kvůli nízké imunitě obyvatelstva a uvolnění nefarmaceutických intervencí," uvedl SZÚ.
Zástupci států Evropské unie ve středu doporučili, aby pasažéři leteckých společností měli na linkách z Číny do zemí EU před nástupem do letadla negativní test na covid-19 ne starší než 48 hodin. Řada světových zemí, včetně USA, Británie či Francie, již dříve oznámila, že bude test na koronavirus od cestujících z Číny vyžadovat. Dnes se k těmto zemím připojilo Švédsko, které je od ledna předsednickou zemí EU. Společný postup EU, na který se odvolává české ministerstvo zdravotnictví, ale zatím testy nezahrnuje.
Britský hudebník a člen legendárních Beatles sir Paul McCartney získal ve svých čtyřiaosmdesáti letech svou vůbec první nominaci na prestižní hudební cenu Mercury Prize.
Dvounásobný držitel Oscara Ben Affleck si může na konto připsat další výrazný úspěch. V charitativním celebrity speciálu vědomostní soutěže Who Wants To Be A Millionaire získal pro svou nadaci hlavní výhru v hodnotě jednoho milionu dolarů. Včerejšího soutěžního večera se třiapadesátiletý herce zúčastnil po boku svého kvízového partnera Jamiesho Dinga, přičemž veškeré vyhrané finanční prostředky zamíří na podporu organizace Eastern Congo Initiative, kterou Affleck spoluzakládal v roce 2010.
V Česku se očekává dosažení nejhoršího stavu hydrologického sucha od konce roku 2022, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Počasí v tom hraje zásadní roli, zvlášť když momentálně panuje již druhá vlna tropických veder během letošního léta.
Kordula Stropnická se narodila do rodiny, kde se fantazii - alespoň co se týká zaměstnání - nekladou žádné meze. Maminka je slavnou herečkou, nevlastní sestra si našla jinou cestu k penězům. Jakým směrem míří dospívající dívka?
Lela Vémola dlouho mlčela k okolnostem konce manželství se známým zápasníkem, ale v posledních dnech se rozhodla vydat rozsáhlé prohlášení. Šlo o reakci na předchozí slova Karlose Vémoly. Čím si hvězda českého MMA řekla o takovou "odvetu"?
Eva Holubová a Dagmar Havlová jsou samozřejmě kolegyně z herecké branže, ale to nutně neznamená, že se spolu přátelí. Mohlo to každopádně změnit společné natáčení. Jaká je pravda o jejich vzájemném vztahu?
Českou divadelní scénu dnes zasáhla smutná zpráva. Ve věku 91 let zemřel divadelní a filmový režisér František Laurin, někdejší ředitel pražského Divadla na Vinohradech a otec známé herečky Sabiny Laurinové.
K varováním před pokračující vlnou veder a požáry se v pátek přidala výstraha před bouřkami, které odpoledne a večer hrozí především v Čechách. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
V Česku udeřila na konci července další vlna veder, kterou berou v potaz i někteří lidé ze šoubyznysu. Například Anna K. udělala rozhodnutí, s nímž část fanouškům nemusí být úplně srozuměna.
Dara Rolins sice zahájila svou koncertní pauzu, ale na nedostatek zájmu si rozhodně stěžovat nemůže. Vždyť stačí, aby se ukázala v plavkách. Pak se debata hned rozproudí. Známá zpěvačka nicméně všem kritikům vzala vítr z plachet.
Česko se příští týden rozloučí s někdejším šéfem Národní galerie a rektorem AVU Milanem Knížákem. Součástí obřadu budou smuteční řeči, které pronesou dvě významné osobnosti veřejného života. Knížák zemřel během uplynulého víkendu, bylo mu 86 let.
Agáta Hanychová i tentokrát v létě vyrazila na exotickou dovolenou, kde se znovu podrobila obávanému rituálu. Loni byl pro ní velkým varováním, protože místní duchovní se s ní opravdu nepárali. Dopadlo to letos lépe?