V Rusku během uplynulých 24 hodin přibylo 32.196 nových případů nákazy koronavirem a zemřelo 999 pacientů s covidem-19. Jsou to nejvyšší údaje od začátku pandemie, uvádějí dnes média s odvoláním na vládní krizový štáb. Ten o den dříve hlásil 31.299 nových případů a 986 úmrtí, což rovněž představovalo rekordní čísla.
Nejhorší situace nadále panuje v Moskvě a Petrohradu. Ale i v regionech kvůli koronaviru výrazně vzrostl počet nemocných a počet úmrtí, napsal list Kommersant. Dodal, že regionální úřady masově rozšiřují výčet kategorií zaměstnanců, pro které je očkování proti covidu-19 povinné, a zavádějí další omezení v práci kulturních, zábavních a restauračních zařízení.
Kreml přičítá zhoršující se situaci hlavně pomalému postupu očkování. Moskevský starosta Sergej Sobjanin ve snaze zvýšit zájem vyhlásil loterii o byty v metropoli. "Od příštího týdne začneme s losováním," řekl moskevské televizi TV Centr. Ve hře bude podle starosty deset moskevských bytů, o jejichž nové majitele z řad očkovaných se bude losovat pět týdnů. Radnice pak upřesnila, že půjde o jednopokojové byty a první losování se odehraje 27. října. Podmínkou účasti je plnoletost a speciální kód, který zájemce obdrží při očkování v období od 18. října do 21. listopadu, uvedla agentura Interfax. Připomněla, že radnice již dříve slíbila vyplácet peněžní prémii seniorům, kteří se nechají očkovat.
V zemi, která má přibližně 146 milionů obyvatel, se od začátku pandemie nakazilo více než 7,925 milionu Rusů, z nichž 221.313 podle vládního štábu zemřelo.
Ruský statistický úřad udává již přes 418.000 obětí. Vláda vysvětluje rozdíl mezi čísly vládního štábu a Rosstatu tím, že statistici zahrnují do svých čísel i mrtvé, u nichž se na nákazu přišlo až po smrti.
Agentura Reuters již dříve na základě porovnání s údaji o průměrné úmrtnosti v letech 2015 až 2019 odhadla, že v Rusku mezi loňským dubnem a letošním srpnem zemřelo "navíc" 575.000 lidí, a dodala, že někteří experti pokládají tento způsob zjišťování počtu obětí pandemie za nejpřesnější.
Češi rozhodnou o novém složení Poslanecké sněmovny na začátku října. Prezident Petr Pavel v úterý vyhlásil termín letošních parlamentních voleb. Rozhodnutí hlavy státu musí ještě posvětit premiér Petr Fiala (ODS).
Od smrti Aničky Slováčkové, která rozesmutnila celé Česko, již uplynul více než měsíc. Bolest je stále přítomna zejména u nejbližších, v rodině ale podle nejnovějších informací došlo k zásadnímu momentu. Jde o Aniččinu maminku Dádu Patrasovou.
Řada slavných lidí se v pondělí přišla rozloučit se zesnulým zpěvákem Karlem Bláhou, ale jedna tvář chyběla. Jiří Krampol se s Bláhou dlouhá léta přátelil, na pohřby ale zásadně nechodí. Rodině zesnulého se nicméně ozval.
Český sport zasáhla o uplynulém víkendu jedna velmi smutná zpráva. Ve věku pouhých 25 let v sobotu náhle a nečekaně zemřel Adam Bydžovský, trenér juda a úspěšný český reprezentant. Informoval o tom Český svaz judo na webových stránkách.
Až do konce května se neočekává výraznější oteplení, vyplývá z aktuálního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Nejtepleji bude během sledovaného období na začátku června. Denní maxima vyšplhají v průměru na 23 stupňů.
Přesně 24 hodin po úvodním buly předchozího zápasu nastoupila česká hokejová reprezentaci do dalšího utkání na mistrovství světa. Trenéři sáhli ke třem změnám v sestavě, v nichž dvě byly vynucené zdravotním stavem. Na výkonu se to ale výrazně nepodepsalo. Národní tým po bezbrankové první třetině vstřelil sedm gólů a nad Dánskem zvítězil 7:2.
Veronika Arichteva má na prvním místě rodinu, která se v posledních dnech vyrovnává s úmrtím jejího tatínka Pavla Nového, známého producenta. Stále má ale maminku, kterou se rozhodla ukázat fanouškům u příležitosti Dne matek.
Česko oficiálně pogratulovalo novému papeži Lvu XIV. ke zvolení. Pražský hrad informoval, že prezident Petr Pavel dnes odeslal do Vatikánu telegram. Hlava státu zároveň pozvala nástupce zesnulého papeže Františka k budoucí návštěvě Česka.
Mistrovství světa v hokeji ve Švédsku a Dánsku pokračuje i dnes, opět s českou účastí. Hrozí ale, že dva ze členů národního týmu do večerního utkání s domácí reprezentací nenastoupí. Už nyní je navíc jisté, že dojde ke změně na brankářském postu.
Česko se rozloučí se zesnulým hercem Jiřím Bartoškou příští týden v úterý. Informovali o tom organizátoři karlovarského filmového festivalu, jehož prezidentem dlouhá léta byl. Bartoška zemřel ve čtvrtek, bylo mu 78 let.
Monika Absolonová se loni podruhé za sebou stala bronzovou Slavicí, přestože přes dvě dekády nevydala novou desku. Možná i kvůli takto vyjádřené přízni fanoušků se rozhodla připravit další album.
Nepříjemně se mohli cítit cestující v letounu aerolinek Turkish Airlines, který musel v sobotu opakovat přistání na Ruzyni. Šlo o spoj z Istanbulu do Prahy. Všechno naštěstí dobře dopadlo, ačkoliv se podle svědectví odehrálo pořádné drama.