Kraje bez nouzového stavu nemohou rychle zajistit kapacity ubytování pro uprchlíky

Kraje potřebují prodloužení nouzového stavu, bez něj by nebyly samosprávy schopné tak rychle zajistit kapacity ubytování pro ukrajinské uprchlíky, řekl dnes na dotaz ČTK liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Vláda vyhlásila kvůli přílivu ukrajinských uprchlíků nouzový stav 4. března na 30 dnů.

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku

Nouzový stav je podle vlády nezbytný pro zvládání uprchlické vlny z válkou zmítané Ukrajiny. Momentálně má vypršet 3. dubna. 

"Vláda se zabývala tím, na jak dlouhou dobu je potřeba nouzový stav pro zvládnutí všech dopadů uprchlické krize prodloužit. Nakonec jsme se domluvili na tom, že požádáme Poslaneckou sněmovnu o prodloužení nouzového stavu do konce května," uvedl předseda vlády Petr Fiala (ODS) po posledním jednání vlády.

"Potřebujeme ho k zajištění ubytování bez výběrových řízení, protože oslovujeme nějaký seznam dostupných ubytovatelů. Myslím, že třeba postavit to městečko s mobilních buněk nebo zrekonstruovat nějakou budovu typu bývalého domova mládeže v Zeyerově ulici v Liberci nebo bývalé budovy Skloexportu by bylo v normální režimu mimo nouzový stav otázka tak na rok, a my to musíme řešit v řádech týdnů a jednotek měsíců," řekl k důvodům Půta.

Dnes ráno měl kraj podle něj 71 smluv s ubytovateli, které jsou před podpisem. "Zasmluvňujeme dalších asi 800 lůžek v kapacitách soukromých ubytovatelů, to je kapacita zhruba na dva týdny," poznamenal. Kraj také počítá s vybudováním městečka z obytných buněk s kapacitou až 500 míst v Liberci, podle odhadů to přijde na 65 milionů korun. Zhruba stejnou ubytovací kapacitu by kraj mohl získat i v léta nevyužívané budově Skloexportu v Liberci, kterou si půjčí od státu. Budova je už 15 let prázdná, potřebovat proto bude úpravy, které podle odhadu přijdou zhruba na 30 milionů korun.

Bez nouzového stavu nelze ale podle Půty zajistit ani redistribuci uprchlíků mezi jednotlivými kraji. "Myslím, že nouzový stav tak, jak je zatím pojímán, se nijak nedotýká práv českých občanů, že by jim byla nějak omezována. Myslím, že ty dva měsíce do konce května jsou realistický odhad situace," poznamenal Půta. Pokud bude podle něj válka na Ukrajině pokračovat i v dalších měsících, některé věci bez nouzového stavu dělat nepůjdou. Jen v nouzovém stavu je podle něj například možné nařídit soukromým ubytovatelům ubytování uprchlíků v případě, že by nasmlouvané kapacity už nestačily.

Témata: kraje | uprchlíci

Europoslanec za SPD Blaško oznámil kandidaturu na prezidenta

27.05.2022 21:06 Europoslanec SPD Hynek Blaško (66) dnes na svém facebookovém profilu oznámil, že chce kandidovat na…

Prezident Zeman na Hradě přijal slovenskou prezidentku Čaputovou

27.05.2022 19:13 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman na Pražském hradě přijal slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou. Na twitteru…

Česko si připomnělo 80 let od atentátu na Heydricha

27.05.2022 15:29 Aktualizováno Přesně 80 let od okamžiku, kdy českoslovenští výsadkáři Jan Kubiš a Jozef Gabčík provedli atentát…

Lipavský jednal s Trussovou, shodli se na potřebě vojenské i politické…

27.05.2022 15:11 Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) se shodl se šéfkou britské diplomacie Liz Trussovou na…

Černochová jednala se slovenským ministrem o Ukrajině nebo obranné…

27.05.2022 14:54 Ministři obrany České a Slovenské republiky Jana Černochová a Jaroslav Naď odmítli, že by v rámci…

Kuřecí maso zdražuje po celém světě, vliv má i válka na Ukrajině

27.05.2022 14:42 Kuřecí maso v poslední době zdražuje po celém světě, vliv má více faktorů - válka na Ukrajině,…

Ústav: Přemnožená zvěř způsobuje poškození mladých stromů

27.05.2022 13:49 Stále se zvyšující stavy zvěře způsobí v lesích po celém Česku velké škody hlavně na mladých…

Nové ceny ČEZ jsou dle analytika špičkou ledovce, do budoucna by měly…

27.05.2022 12:10 Nové ceny elektřiny a plynu, které v tomto týdnu zveřejnil ČEZ pro část svých zákazníků, ukazují…

Epidemie v Česku dál zpomaluje, klesají počty nových případů i…

27.05.2022 08:09 Epidemie koronaviru v Česku dál zpomalila, v uplynulých sedmi dnech odhalily laboratoře kolem 1700…

Zeman odmítá jmenovat viceprezidentkou NKÚ kandidátku vládní koalice

26.05.2022 20:02 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman nejmenuje do funkce viceprezidentky Nejvyššího kontrolního úřadu někdejší…

Související:

Nejnovější